Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Animovaný
  • Komedie
  • Drama
  • Krimi
  • Pohádka

Recenze (91)

plakát

K zemi hleď! (2021) 

Solidní politická satira. Zdravím všechny ty bílý Američany, co makaj v potu tváře, Indiány s lukama a šípama, a taky všechny gaye a lesby.

plakát

Muž, který poznal nekonečno (2015) 

Coby matematik musím ocenit, že z odborného hlediska film dával smysl, když mluví třeba o záporných hodnotách gamma funkce nebo vzorci na odhad počtu rozkladů. Je plusem, že se nesnaží líčit Brity jako nechápavé záporáky, a Ramanujana jako superčlověka (i Ramanujan může udělat v matematice chybu). Postavy dvou hlavních hrdinů jsou tak uvěřitelné a mně blízké.

plakát

The Wave (1981) (TV film) 

Oproti Německé verzi dvakrát kratší a přesto obsahuje víc podstatných myšlenek z originálního experimentu a nijak neztrácí na působivosti.

plakát

Derren Brown: strach a víra (2012) (pořad) 

Ano, u kouzelníka člověk nemá jistotu, jestli v údajném dokumentu taky trochu nepodvádí. Nicméně tady mu celkem věřím... protože mě to činí šťastným :-)

plakát

Ledové království (2013) 

Už jsem si z Disney a jiných pohádek zvykl, co předznamenává romantická písnička mezi princem a princeznou, či jaké chování očekávat od čarodějnice, která si v jiné písničce libuje v plné síle své kouzelné moci. O to více mě potěšilo, že tenhle děj ale tak plochý a předvídatelný zkrátka není. Postavy jsou srozumitelné, ale zdaleka ne černobílé. Disney sám podkopává svoje klišé, aby nakonec předvedl rozuzlení, které je sice v souladu se základním pohádkovým principem o "lásce", ale narozdíl od jiných pohádek zde tento princip dává smysl. Tento konec nemám jak (oproti třeba Na vlásku) zkritizovat za "falešnou šťastnost". Někteří příběh Frozen kritizují, ale já na takhle rozumnou pohádku čekám od dětství... P.S. Srdce se snadno změnit nedá, ale hlavu lze přesvědčit.

plakát

V hlavě (2015) 

Musím dát za pravdu komentářům, které kritizují odysseu radosti a smutku mimo centrálu. Vypadají jak zamčení ve hře, ke které divák nezná pravidla, nikdy není jasné, jak jsou daleko od cíle (smutek by vždy řekla nesmírně, radost kousek). Překážky v ní stejně podivné jako jejich řešení, přičemž se podivnnost stále více stupňuje a řešení je nakonec podobně ujeté jak ve Shrekovi II. Tvůrci tím chtěli předvést nádherný svět plný fantazie, jenže když ve vzduchu visí závažný problém, tak si ty nádherné barevné kuličky, obláčkové a kartové domečky a podobné vymoženosti, tolik emocionálně neužiju. Navíc tato odysea má dost malé dopady na mysl (krom toho, že jsou pryč). Na druhou stranu, fantazie tvůrců je podobně jako v Byl jednou jeden život kouzelná, a podobně jako v něm, i zde autoři předkládají skutečné psychologické poznatky. Vtipů je poskrovnu, ale jsou super (reklama na žvýkačky je tak typická, že typičtější snad být nemůže), a konec funguje perfektně. Hodnocení: 4.5 P.S. Kdyby někoho zajímala psychologie, jak se v hlavě zpracovávají samotné názory, doporučuji video Bending truth na Youtube -- je to amatérsky animovaný dokument, vysvětlující to na příkladu člověka naverbovaného scientology.

plakát

Ježíš je normální! (2008) 

Kdysi byli lidé unešeni z tónů varhan, nyní jsou unešeni z rockových koncertů. Je to snad špatně křesťanství zmodernizovat? Jestli ono není špatně samotné křesťanství... A ještě jedno mě film naučil: na "Ježiši kriste!" odpovědět "haleluja :-)".

plakát

Den & Noc (2010) 

Tak tohle je jednoznačně nejoriginálnější animovaný kraťas. Už nápad porovnávat den a noc na různých místech je fajn, pak se k tomu přidají dva 2D animovaní panďulácové a zabalí se to do jakéhosi předvádění se s pěkným vyvrcholením. A aby toho nebylo málo, tak snad všechny zvuky, které produkují ty dvě potvůrky, vydává ve skutečnosti jejich pozadí.

plakát

Shrek 2 (2004) 

Když jsem to poprvé viděl, nezdálo se mi moc dobré. Jak se podobal konec dvojky konci jedničky, mi přišlo neúnosné, byl jsem zmatený, jak to bylo s tím čajem. Vtipy sice dobré byly, ale tak nějak mimo děj. (srovnejte třeba Pinocchiovy kalhotky z dvojky a "tys nezabil draka" -- "pracuji na tom" z jedničky). Ale musím uznat, že tento film na prvního Shreka bravurně navazuje (že na to snad museli myslet předem) -- velmi chytře odpovídá na otázky (které dívák ani nepokládal s tím, že z něčeho se vyjít musí), proč Fiona ve věži čekala na prince Charmina a jak to vlastně bylo s tím zakletím. A pak dvě nové úžasné postavy: Krutý záporák skvěle padnoucí do myšlenky parodování pohádek a kocour v botách s nepřekonatelným kukučem (co je proti němu Wall-e).

plakát

Shrek (2001) 

Originální, parodizující (-> vtipné), z doby, kdy počítačových animáků bylo poskrovnu. Některé pasáže (bitka s rytíři, návrat s Fionou) ale mohly být kratší.