Dva muži ve městě (1973)

Zdrcující film,ve kterém se chvíle idylické chvíle střídají s tragickými bleskovou rychlostí.Když vidíte tak neskonale sympatického hrdinu jít na smrt,přejete si udělat NĚCO,cokoliv,aby se to nestalo,ale nemůžete tomu nijak zabránit.Výborný Alain Delon.Skvělý Jean Gabin.A excelující Michel Bouquet v té nejzápornější roli,jaká byla kdy napsaná.Tento film je důkazem,že kdysi se francouzský film minimálně rovnal tomu americkému.Minimálně. 85 %

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Dokonalý důkaz,že jedna místnost a dvanáct skvělých herců je někdy mnohem víc,než spousta milionů a vizuálních efektů.Pečlivě vygradovaný film,který se skládá výhradně z dialogů nebo monologů jednotlivých porotců a díky skvostnému scénáři vás stejně dokonale strhne a donutí přemýšlet nejen o tom,jak byste se zachovali vy,ale o celém tom podivném systému,kdy tucet lidí dostane do rukou onu děsivou moc rozhodovat o životě někoho jiného a pak žít s tím,že poslali na smrt nevinného nebo osvobodili vraha.Jak někdo z nich vůbec může odejít s čistým svědomím?Film,který je o to obdivuhodnější,když si člověk uvědomí,že jde o režijní debut.A přestože Sidney Lumet natočil od té doby značné množství skvělých snímků,právě tohle je jeho jasný opus magnum. 95 %

Dvojí život Veroniky (1991)

Po prvním shlédnutí jsem byl z tohoto filmu lehce rozpačitý.Bylo to hodně náročné a musel jsem si to nechat pár týdnů uležet v hlavě.Jakmile se tak stalo,musel jsem uznat,že ten film má něco do sebe.75 %

Edith Piaf (2007)

Vážně hodně legendárních hudebních osobností mělo zatraceně těžký život.Ale co všechno si prožila Edith Piaf,to překonává všechny.Matka strašná,otec taky ne zrovna ideál,dětství na ulici,závislost na alkoholu a později i na drogách,ztráta jediné lásky... A při tom všem se dokázala stát legendou.Byl jí dán ohromný hlas,ale jinak nedostala zadarmo nic.Tenhle životopis mi dokázal její život hodně přiblížit a přestože jsem se díky nechronologickému vyprávění občas ztrácel,nakonec do sebe celá mozaika hezky zapadla v úžasně silném závěru.Pět ódy na výkon Marion Cotillard je zbytečné,ale ona je prostě skvostná,do Edith se přímo převtělila a taky si odnesla naprosto zaslouženého Oscara.Trochu zbytečně natahované jsou pasáže z dětsví,které občas trochu nudily,ale jinak mi délka vůbec nevadila,byla tak akorát přiměřená,aby vylíčila život jedné slavné zpěvačky.Šansony Edith Piaf mi díky tomuto filmu už nikdy nebudou znít stejně. 85 %

Ed Wood (1994)

Dobrý film.Určitě jeden z nejlepších od mého oblíbence Tima Burtona s mým oblíbencem Johnnym Deppem.Ale nemůžu říct,že bych ho měl nějak výrazně oblíbený.Ale je dělaný s takovou láskou a úctou,Johnny hraje tak skvěle a ještě ke všemu je v něm(ač jen málo) dokonalý Bill Murray.Za tyhle věci si film minimálně čtyři hvězdičky bezpochyby zaslouží.80 %

Elysium (2013)

Historie kinematografie obsahuje spoustu případů, kdy nadějný režisér vyletí ke hvězdám díky chválenému debutu, aby pak tvrdě dopadl na zem se svým druhým projektem. Tvůrce najednou dostane více peněz, mnohem volnější ruce a důvěru studia, ale místo vytvoření vysněného díla to přežene, až příliš se snaží o majstrštyk a nakonec zklame nejen fanoušky, ale především sám sebe. A nutno říci, že Districtem 9 si na sebe Neill Blomkamp ušil pořádný bič, protože šlo skutečně o MIMOŘÁDNÝ debut. Už z prvních reakcí na Elysium bylo vidět, že očekáváním se nepovedlo dostát, ovšem za sebe říkám, že na cestě mezi zklamáním a peckou zůstává film někde v půli cesty. Oproti Districtu měl režisér k dispozici čtyřikrát vyšší rozpočet - a není to vidět tak moc, jak bychom si asi přáli. Kvalita triků je silně proměnlivá, od skvělých až po mimořádně pochybné, celkový vizuál je velmi podobný předchozímu filmu. Což ovšem není nutně výtka, naopak. Elysiu tento rozpor dodává punc jakési špinavosti a punkovosti, která oproti všem těm do nejmenších detailů vypulírovaných a naleštěných blockbusterů letošního roku (Star Trek, Iron Man 3) působí svěžím a neokoukaným dojmem. Protože ani ráj privilegovaných tady není prostý temnějších tónů, nemluvě o zpustošené Zemi, která se proměnila v jeden velký slum. Tam, kam v Districtu 9 Blomkamp nacpal mimozemšťany, se teď tísní samotné lidské pokolení, logický tvůrčí progres. Netypický je opět i hlavní hrdina. Wikus byl nesympatický ňouma, Damonův Max je zase sobec, kterému nejde o dobrou věc, nýbrž o něco mnohem nižšího - o jeho vlastní krk. Nutno poznamenat, že sympatických hrdinů tady vůbec moc nenajdeme. Jodie Foster hraje diktátorskou mrchu, která se neštítí v podstatě ničeho, Alice Braga nemá prostor, William Fichtner si pak střihnul bezmála štěk. No a Sharlto Copley si naplno vychutnal naprostou lidskou stvůru, šílence s šíleným přízvukem, který pouští hrůzu do celého svého okolí a často propůjčuje filmu skoro až hororovou atmosféru. Film do sebe vůbec absorbuje poměrně široké spektrum žánrů, kromě sci-fi a akce si hojně půjčuje z kyberpunku a ještě se mermomocí (ale ono to z té zápletky kape samo) pouští do sociálních otázek. Kvůli tomu se do filmu též hodně šije s tím, že je extrémně levičácký, až komunistický. Já osobně nechápu, proč by tahle ideologická stránka věci měla nějak extrémně ovlivňovat hodnocení, zvlášť když si člověk vezme, kolik procent dnešní filmové tvorby je zase extrémně kapitalistické. Tím neříkám, že souhlasím s myšlenkami, které film evidentně zastává, ovšem nemám problém jeden takový film vstřebat a též nemám potřebu autora za jejich svobodné vyjádření nějak hanět. Od toho filmové médium koneckonců taky máme, že... Celkový dojem z filmu mnohem víc sráží fakt, že hodně částí filmu - od maličkých detailů až po celé scény - jsou totální, ale totální logické nesmysly a je strašná škoda, že když už si někdo tak evidentně vyhrál s designem, akcí a daným světem, nevyškrtal z něj zároveň všechny ty evidentní sračky, které se tu dějí. A je taky pravda, že i ten nastolený nový svět mohl být lépe prokreslený, zvláště z Elysia jsme toho neviděli zdaleka tolik, kolik by nám něco o jeho fungování skutečně řeklo. Stejně tak jsme nepoznali zrovna moc jeho obyvatel, což ale trochu souvisí i s tím ideologickým pozadím, které jsem už nastínil. Romantická linie se mohla úplně zrušit, čímž bychom pravděpodobně dostali lépe padnoucí sobečtější konec, který by k celému filmu sednul lépe. Ale stejně... Elysium mě velkou většinu stopáže bavilo. Bavil mě Damon, který si vystačí s málem, aby nám svou postavu dokázal úspěšně prodat. Bavila mě videoherní akce plná střihů a kamerových hrátek, díky kterým možná ztrácí na přehlednosti, ale zase získává na dynamice. Bavila mě Blomkampova fanboyovská režie, která ze sebe sype pytel nápadů možná nesourodých, ale na druhou stranu dávajících filmu grády a v mnoha ohledech i moment překvapení. Výsledek je brutální, zábavná, v mnoha scénách dost hloupá a žánrově nedostatečně vyhraněná sci-fi, která mohla být mnohem lepší. Ale to je, jak se zdá, syndrom roku 2013, ve kterém přišlo obrovské množství velkých sci-fi konceptů, z nichž ani jeden nebyl tak úplně dotažený do špičkového konce, který jsem si přál. Elysium mezi uhlazeným Nevědomím či Pacific Rim vyniká alespoň tou špinavostí. A snahou o trochu jiný zážitek, než na jaké jsme od Hollywoodu zvyklí. 75 %

Emma (1996)

Strašně příjemné překvapení.Do téhle austenovské adaptace se mi po pravdě moc nechtělo a zezačátku to vypadalo,že moje obavy byly opodstatněné.První půlhodinu jsem byl totálně zmatený,nevěděl jsem kdo je kdo,proč dělá co dělá a o kom se to sakra právě mluví! Ovšem jakmile jsem se začal ve filmu trochu orientovat,otevřela se přede mnou okouzlující konverzační romantika s překvapivě životnými a zajímavými postavami,které je strašně snadné si zamilovat,pokud už víte,o koho se jedná :-) Možná jsem natolik spokojený kvůli mé převeliké slabosti pro Gwyneth Paltrow,která je vskutku kouzelná,ale obsazení je kompletně skvělé,ať už mluvím o výtečném a nesmírně sympatickém Jeremy Northamovi nebo šarmantním Ewanu McGreorovi.Vše je navíc natočeno tak dobře a atmosféra doby je vystižena natolik příjemně,že je těžké kouzlu filmu nepodlehnout.Já podlehl a vůbec se za to nestydím! 80 %

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Pořád to perfektně funguje, jen škoda, že ideální dobu k tomu, abych si E. T. -ho zamiloval, už jsem bohužel promeškal. Takhle oceňuji především Spielbergovo obdivuhodné pracování se sentimentem, který není vůbec otravný, jeho precizní výstavbu celého děje a fakt, že i když pořád jde o pouhou pohádku, dokázal ji nesmazatelně zapsat do dějin kinematografie. Což je věc, která se podaří jen skutečným velikánům. 85 %

Excalibur (1981)

A už je to zase tady.Na tenhle film jsem se strašně těšil.Mám totiž rád fantasy a tohle je jeden z jeho základních kamenů.Ale já si nemůžu pomoct,mě to prostě strašně nudilo.Možná to bylo tou zasněnou atmosférou,která mnoho lidí nadchla,ale mě uspávala.Možná to bylo tím,že jsem se nevyznal mezi jednotlivými postavami,nevím.Helen Mirren byla krásná a skvěle zahrála,naopak ten Merlin byl podivný,nějak mi tohle jeho zpracování nesedlo.Hudba byla výborná,stejně jako prakticky celá technická stránka věci.Ale bylo to pro mě zklamání,zase jedna klasika,která mi nesedla.Už jsem viděl dost artušovských adaptací,ale žádná to u mě nedotáhla na víc jak na tři hvězdičky.Tohle je asi mé prokletí.60 %

eXistenZ (1999)

Velké překvapení.Věděl jsem,že eXistenZ je poměrně rozporuplně hodnocený film.Někdo ho miluje,někdo z duše nenávidí.Tak jsem se odhodlal k jeho zhlédnutí hlavně ze zvědavosti,ke které skupině se připojím.A je to rozhodně spíš k té první.Cronenberg asi nedokáže natočit normální film bez různých nechutností a úchyláren.Ale tady mi to nevadilo,ani ta pistole z kostí.Myšlenka tohohle filmu je poměrně znepokojivá,představa,že by lidstvo mělo v budoucnosti přežívat soustavně připojeno k herním konzolím a ani nevědět,co je realita a co hra,to je dost strašné.Rozhodně jedno z nejlepších sci-fi a kdyby tam nehrál Jude Law,kterého z duše nesnáším,šel bych i na těch pět.85 %