Svobodná umění (2012)

V upršaný podvečer pozeráte tento film zababušený do perín a on k vám hovorí. Je vám jasné, že toto sa nestane každému a preto chápete dvojhviezdičkové hodnotenia a pribrzdené komentáre, len vám to je trochu ľúto. Inteligentná a sčítaná monondráma Josha/Teda/Jesseho, o životných križovatkách, na ktoré sa občas dostanete. A vtedy nastane connection a bez rozmýšľania vpálite silné 4. Love it!

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Kapitán Jack Sparrow je stelesnený štýl. Bodka. Disney je Disney, Keira je krásna, Barbossa je sympaťák, hlášky a humor fungujú, herci hrajú. Úplne príjemný film, na ktorý sa oplatí ísť viac krát a pri ktorom máte chuť na rum a pirátsky život. Yarrrrr!

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Nech mi nikto netvrdí, že Episode I je hrozný film a chce to odvôvodniť Jar-Jarom. Je to totálne pokrytecké, ignorantské, krátkozraké, tupé a hejterské. Na jedného Jar-Jar Binksa tu totiž máme NAJŠTÝLOVEJŠIEHO sitha všetkých čias - Darth Maula, začiatok epického príbehu o vzostupe Palpatina a o tom, ako Republika prestala byť republikou, Anakina, ktorého príbeh je ešte epickejší, skvelé finále (pri vesmírnej bitke som mal na konci takú radosť ako pri jej obdobe v 4ke). To nehovorím o hudbe, Yodovi, Jedi-rebelovi Qui-Gonovi, ktorý si ma získal, droideka-och...a vôbec! Prvé hviezdne vojny, ktoré som kedy videl milujem a musí ich milovať každý! EDIT: Štyri. Jar-Jar je prílš veľký debil a Anakin je príliš veľké decko a dokopy je to príliš rodinný film, aby bol päťhviezdičkový.

Atlas mraků (2012)

Dokelu, na konci som mal zimomriavky. Wachowski sú starí revolucionári a Tykwer je starý príbehár, Cloud Atlas je epický a múdry. Toto hlavne, žiadne blbé popkultúrne narážky, tento film odkazuje na, nebojím sa to povedať, filozofické idey. A to neznášam, keď niekto používa slovo "filozofické" len preto, že sa pri tom treba zamyslieť. Tu sa môžete zamýšľať, ale hlavný je váš dojem, ako pri obrazoch v galériách alebo balete. Filmy sú umenie. Cloud Atlas je umenie.

96 hodin: Odplata (2012)

Veľmi by som chcel povedať, že to bolo zlé a že tam bolo milión vecí, ktoré mi vadia a musia vadiť každému, ale v skutočnosti to bolo celkom fajn. Dedko záporák je správne záporný a Liam sa celkom hecuje, na svoj vek. Ale bavilo ma to all the way, aj keď som si celý čas hovoril, že sa to dalo urobiť stokrát lepšie. Pekné tri.

Juno (2007)

Nielen preto, že platonicky milujem Ellen Page alebo že mi tento film nostalgicky pripomína moje teen years (nie, nestal som sa otcom v 16tich.) Ale aj preto, že mi Jason Bateman (sčasti) dokazuje, že nemusím nechať zomrieť teenagera v sebe, aby som mal úspešný život. A pre soundtrack. A pre najväčšieho trapáka Michaela Ceru. A pre J.K. Simmonsa. A vôbec!

Patrola (2012)

Zmietam sa medzi 4 a 5, je to skvelé. Realistické, špinavé, s vzostupmi a pádmi, ako život. Hlavná dvojica hrá ako o život, veríte im na totálku všetko a bezmedzne im fandíte. Záver na slzy. Úsmev Anny Kendrick na zaľúbenie sa.

Poldové (2010)

Nechápem, prečo je toto modré. Zábava. Solid. Tracy Morgan je bán.

Sedm psychopatů (2012)

Celkom fajn mashup, no nedostalo ma to tak, ako by ma to asi dostalo, keby to bolo buď jedno alebo druhé (a skôr to druhé a teraz hovorím o epickej řezbe s poriadnym finálnym shootoutom.) Trošku psychopatické, ale dá sa od tohto filmu čakať niečo iné? A do konca som čakal, ako sa z Myry a Maggie stane tá istá osoba a doteraz si myslím, že to tak je. Woody H. samozrejme na pána.

Vedlejší účinky (2013)

Napínavý, ako poisonious fog, v ktorom sa často ocitne hlavná hrdinka, zahmlený film, kde netušíte, kam to (sa) všetko (na)smeruje. Veľmi príjemné, scéna s nožom na zimomriavky.