A dýchejte klidně (2018)

Zdar dobrým skutkům! Tohle že je (celovečerní) debut?! Pecka! Chytlavý a čistý příběh. Sebejistá přesná režie. Na přirozené herce je opravdu radost se dívat. Takže vyhledat a shlédnout! Příjemný film vás bude bavit, přestože už od začátku víte, jak to dopadne. Budete se mít zkrátka filmově. Woo.

Hluboké řeky (2018)

Zdar chlapáctví! Zjednodušeně by se dalo říct, že je to film o chlapáctví. Jak se během filmu dozvíme, život v kavkazských lesích není pro slečinky. Film působí velice realisticky. Nebyl bych překvapený, kdyby kopíroval skutečný případ, nebo vlastní režisérovu zkušenost. Je to první a tedy jediný film natočený v tomto unikátním velmi starém ruském dialektu, kterým už se jinde nemluví. Je to živelný, syrový a svým způsobem krásný film. Měl jsem se vskutku filmově. Woo.

Lechtání (2018)

Zdar výzvám! Emotivní nálož, dokonale vyvážený poměr hrůzy a jemného vtipu, propracovaná dramaturgie, fantastické prolínání scén, výborný charakter hlavní postavy, se kterou chcete tak moc soucítit a litovat jí, ale nedá vám k tomu žádnou příležitost. Ovšem i ostatní postavy jsou velmi plastické a propracované. Přes příšerné téma je to skvělá podívaná. Tento fim by měl spočinout v učebnicích a povinně se promítat na školách. Rodičům. Debut? Takhle precizní?? Až Andréa Bescont odejde do tanečního důchodu, doufám, že se vrátí a režisérskou židli. Ve společnosti jejího filmu jsem se měl a opět chci mít filmově! Woo.

Mandy - Kult pomsty (2018)

Zdar tak leda Jóhannssonovi. Upřímně nevím, jak se k této kolosální ptákovině přimotal. Panos je blázen a Nicolas fakt ztratil poslední zbytky zdravého úsudku. Je to vtipné kde to vtipné být nemá, je to dlouhé, a hlavně je to nudné! Snaha o umělecký vizuál nasbírala pár kladných bodů a pár jich obstaral vpravdě geniální skladatel. Zbytek je hromadou promarněných šancí. Jak se pak má člověk mít filmově?! Woo.

Mizející světlušky (2018)

Zdar přirozenosti! Kdo by si pomyslel, že v Kanadě taky umí točit filmy.. I když jde teprve o třetí Pilotův film, dokazuje v něm svůj vypravěčský talent a cit pro přirozený chod filmu. Vše co se v něm odehraje, vše co se v něm poví a stane, působí velice autenticky. Dokonce i zábavný sarkasmus mladé hlavní hrdinky. A může za to právě režisér. To on sepsal chytrý a poutavý scénář, to on obsadil typově dokonalé herce, to on poskládal vše dohromady. To on dopustil, že jsem se měl jednoho všedního rána velice filmově. Woo.

Muzeum (2018)

Zdar Bernalovi! Marná sláva, opět film, který stojí na jeho hereckém projevu. Bravo! To díky němu dvě a čtvrt hodiny utečou rychle jako dva zloději z národního muzea. Rodinná pouta jsou krásně vybarvena, záběry jsou promyšlené a hlavně v muzeu překvapivě působivé. Netradiční příspěvek do škatulky bank-robbery movies. O to víc, že se "více méně" stal, jak stojí v úvodním titulku. Viva la Mechiko! I tam se umí mít filmově. Woo.

Na břehu řeky (2018)

Zdar nezaručen. Film se snaží skloubit reálnou sondu do současného života mladých - s karikaturním předobrazem v komiksu. V Japonsku pravděpodobně běžná symbióza. Pro cizince odlišných kultur ale problém ztotožnit se s hrdiny. Coby reálné postavy jsou totiž až moc afektovaní; jako komiksoví hrdinové zase postrádají další žánrové atributy. Jako karikaturní postavy v reálném světě jsou tak pro mě ztracení. Nemyslím však, že by byl film ztrátou času. Nakonec jsem se měl docela filmově. ;-) Woo.

Odrazy v prachu (2018)

Zdar experimentům! Možná si kdekdo řekne stejně jako já, že filmová půda je několikrát přerytá a nových myšlenek, narativů a postupů se už nedočkáme. Pak se ale objeví hrdina. Mladík bez zkušeností, ale s jasnou vizí. Kluk, který se nebojí a jde mu především o vyvolání pocitové reakce publika. Natočí uhrančivý znepokojivý thriller, který nenechá vydechnout. A my můžeme být v klidu, že je stále co objevovat. A mít se filmově. Woo.

Panny (2018)

Zdar íránskému filmu! Já toho vlastně o Íránu moc nevím. Vše co znám je z íránských filmů. Těm se v posledních letech moc daří a to je moc dobře. Keren Rafael zůstává i ve svém druhém filmu věrna plážím - a dramatu. V novince "Panny" je ale oproti debutovému kraťasu více prostoru pro jemný humor. Ten nám zprostředkují všichni protagonisté a velmi přirozeně jej snoubí s dramatickými událostmi. Příběh o mořských pannách, který se obejde bez triků a nadpřirozených bytostí. A přesto je v kině příjemně filmově. Woo.

Paterno (2018) (TV film)

Zdar veteránům! Barry ani Al už nemusí nikomu dokazovat své nesporné kvality. Když teď na stará kolena spojují své síly v televizních filmech, vždy jde o zaručenou podívanou. I tak vzdálené téma, jakým je pohled do zákulisí amerického středoškolského fotbalu, vyjde nakonec jako napínavé drama. Možná, že by to byla docela tuctová podívaná, ale Pacino je v roli starého kouče, pro kterého je fotbal náboženstvím, zkrátka dokonalý. On sám se musel mít na place filmově. Woo.