Příběh Alvina Straighta (1999)

Pořád jsem čekal kdy se tam objeví ňákej trpaslík, červenej závěs nebo tak něco... A ono nic. Tak že by si z nás Lynch dělal srandu??? Taky ne!!! A kupodivu film i dává smysl! No to mě poser, to jsou věci! No ale každopádně je film tradičně lynchovsky řemeslně precizně vymazlenej. Pozvolný tempo vyprávění a ani absence tradičních šíleností není vůbec na škodu. Snad jen bych se tak nerozplýval nad hereckým výkonem Richarda Farnswortha, jehož role měla mnohem větší potenciál, než nakonec Farnsworth odehrál. Sissy Spaceková ho ve vedlejší roli suveréně přehrála.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Klobouk dolů, Jiří Strach opět natočil pecku. Jestliže u Ďáblovi lsti jsem měl pár nicotných výhrad, tentokrát mě nenapadá nic, co bych vytknul. Opět třídílná kriminálka a opět velmi povedená. Dokonce o něco lepší, než byla Ďáblova lest. Scénář dává smysl, famózní titulní trojice je doplňována i ve vedlejších rolích výbornými herci (a všichni jsou výborní) a režie je na špičkové úrovni.

Život kočky (2010)

Kouzelnej film, plnej nadsázky, humoru i akce, okořeněnej překvapivě výbornou hudbou, kterej "dejchá" víc, než kdejakej hranej film.

Avengers (2012)

Komiksy jsem nikdy moc nežral takže jsem nijak neuchcával z toho, že tenhle film vznikne. Jenže po nástupu do kin začal film vydělávat ukrutný prachy a navíc recenze byly vesměs velmi pozitivní. Takže jsem zpozorněl. No, včera jsem to zkouknul a můžu říct, že takovou bombu jsem hodně dlouho, opravdu hodně dlouho neviděl! Všichni byli vyplácaný z Pána prstenů, já moc né; všichni byli vyplácaní z Avatara, já moc né (obdivuhodný filmy, ale rozhodně ne bez chyb), všichni byli uplně v prdeli z Nolanovejch Batmanů - já tedy ani omylem (ambicemi napěchovaná skoronuda). Ale Avengers mě uchvátili. Nemůžu nic než chválit. Technický záležitosti jsou bez chyby, to se ovšem dalo vzhledem k rozpočtu čekat. Co mě ale vemi překvapilo je realizační zručnost a doslova famózní ovládání řemesla režiséra Josse Whedona. Kdo to ksakru vůbec je?? Vždyť do teď točil jen seriály!! To mě poser, to mě hlava nebere. Akce v jeho podání je přehledná, žádný pikosekundový záběry, který v hlavě akorát dělaj chaos, ale všechna ta demolice v závěru je neuvěřitelně přehledná, divák není zahlcen a ohromě se baví. Navíc režisér hýří nápady, akce má ohromný grády, to vše je podporováno výbornými triky. Dalším ohromným kladem jsou herci kteří nejen že jsou sympatičtí, ale maj i co hrát. Navíc režisér i dialogový scény točí velmi jistou rukou, takže i tyhle scény maj šmrnc ( i scény dejme tomu zbytečné maj díky tomu ve filmu své opodstatnění. Třeba kraťounká pasáž, kdy se Hulk poté co sebou praštil o zem probere už jako Mark Ruffalo a povykládá si na místě dopadu s náhodným kolemjdoucím...). Režisérovi evidentně nedělá problém vést herce přesně tam kam chce. Ale dejme tomu, že tohle si mohl natrénovat už v minulosti na těch všech seriálech co natočil. Film navíc obsahuje i humor. V některých scénách během závěrečné bitky jsem především z Hulka doslova uchcával smíchy. A taky bych zmínil výbornou práci s kamerou, ta mě hodně bavila. Co říct závěrem? Pro mě je film událost, především díky famózní vyváženosti akčních a neakčních scén a pro mě až neskutečné řemeslné zručnosti s jakou to režisér natočil.

Pod sluncem (1998)

Jednoduchej příběh tří postav. Olof je naivní dobrák, kterýho šikovně a vychcaně využívá zmetek Erik. Pak ale na farmu přijede krásná Ellen, která odpověděla na Olofův inzerát, který sháněl pomocnici do domácnosti. Olof je nadšenej, zato Erik z ní nemá vůbec radost. Je nabíledni, že se rýsuje konflikt. Velmi se mi to líbilo. Pozvolna, ale intenzivně odvyprávěnej příběh, podporovaný výbornými hereckými výkony hlavního tria.

Temný anděl (1990)

Film mýho dětství. Pamatuju si, jak jsem u toho kdysi ve dvanácti letech nebo kdy, slintal nadšením. A i dnes se na to dá v pohodě dívat. Sice je to béčko, ale zábavný, stylově osmdesátkový, s Lundgrenem v nejlepších letech a s famózním zlým mimozemšťanem, kterej na svým kamenným ksichtu dvakrát vyloudí úsměv (nebo co), což je doslova k sežrání. A co mě vždycky na filmu taky děsně bavilo, byly ty mimozemský zbraně: stačí zmáčknout spoušť a všechno lítá vzduchem doprovázené ohnivým peklem. Ovšem z čeho seru nejvíc je miniaturní pasáž, kdy Caineův kamarád doktor Bruce odbourává stres - to fakt nemá chybu. To je tak blbý, až je to geniální.

Madonna: The Confessions Tour (2006) (koncert)

Madonna je jedinečná, to je bez debat. Skvělá show, kterou jsem zkouknul naráz, což se mi u koncertů stává zřídka, velmi zřídka.

Planina v ohni (2008)

Divák leccos odhalí dříve, než by si asi tvůrci přáli, ale to mě až zas tak nevadí. Důležitý pro mě je, že scénář funguje, herečky hrajou bezchybně a režie je taktéž výborná.

Lost Highway (1997)

Další film Davida Lynche kterej se nedá pochopit. No a co má bejt ptám se, Lynchovi nikdy moc nešlo o příběh, stejně tak vždycky kadí na diváka. Hnípe se ve vlastním světě, prostřednictvím (dost často) hloupých klišé a přitom tvoří sugestivní mistrovský dílo. Mistrovský dílo, který mě semlelo a který zase dlouhou dobu nedostanu z hlavy. Lynch je blázen, díky bohu za to...