• Krátkometrážní

Trojúhelník smutku (2022)

Östlundovu zálibu ve vrhání lidí (z vyšší, případně intelektuální vrstvy) do situací, na které zcela nejsou připraveni, jsem si užil už ve Čtverci. Kde ale jeho rektangl koketoval s minimalistickým příběhem a jeho scény sálaly až formanovskou trapností, tam triangl nabírá na obrátkách. Všechno je barevnější, akčnější, absurdnější, větší. Akorát lidi jsou pořád stejní pitomci a pokrytci. Po pomalém, trochu nudném startu a geniálně chaotickém druhém aktu na lodi bohužel přichází slabší finále, které sice pořád má co nabídnout, ale bohužel je na něm vidět, že Östlund pro všechny ty chytré dílčí nápady nějak zapomněl na výslednou pointu a vůbec neví, jak ten svůj bizár ukončit.

Aftersun (2022)

Vztah otce a dcery, už vybouřeného 30letého loosera s depresemi a jeho jedenáctileté dospívající dcerky (s počínajícími depresemi?), je zápletka, kterou jste ve filmu možná ještě neviděli. Minimálně ne takto pojaté. All Inclusive jede na pocity a náznaky, scénky bez kontextu, které ale postupně začínají dávat větší smysl. Škoda, že je to místy zbytečně natahované (asi k navození té pravé melancholické atmosféry) a hlavně konce, který zůstal otevřenější, než musel. Chvílemi film připomene např. The Florida Project, ale jinak se jedná spíš o typické britské sociální drama z nižších vrstev společnosti.

Ulička přízraků (2021)

Potřebuju to vidět znovu, abych věděl, jestli to dává smysl, nebo ne. Emoce film každopádně vyvolal a v kině je to audiovizuální bomba.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Je to fajn. Ale taky trochu bordel. Animovaný multiverse zůstává nepřekonán.

Až přijde kocour (1963)

Werich je bůh, toho bych vydržel sledovat a poslouchat hodiny a hodiny.

Love, Death & Robots - Led (2021) (epizoda)

Cool. Cool vizuál. Cool atmosféra. Cool "twist" ve finále. Bál jsem se, že to bude v jádru vykrádačka Gattacy, nebyla.

V srdci moře (2015)

Nevěřte trailerům, není to vůbec o CGI velrybách a moři, je to o lidech. A byť je to dost povrchní, kouká se na to dobře a uteče to. A není to úplně předvídatelné.

Doručovací služba čarodějky Kiki (1989)

Řekl bych, že atmosférou jde rozhodně o jednu z nejlepšíchvěcí od Ghibli. Nápad to má taky moc zajímavý, i když oproti Mononoke a Naušice velice komorní. Magických blbůstek tam taky není moc, létání na koštěti, mluvící kočka a sem tam vybuchující zkumavka, víc vlastně nic. Ale fakt je to moc kouzelný a zábavný a vtipný. Škoda jen těch trablů s klukem, ty Kiki moc nesluší a jsou spíš otravné.

Jumanji: Další level (2019)

Příběhově a hlavně scénáristicky slabší, některé postavy byly poslány totálně na vedlejší kolej, ale pořád je to moje představa dobré nenáročné zábavy.