Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Poslední díl Star Wars, ketrý měl doplnit skládanku a završit tak ságu. Hodnotit filmy Star Wars je těžké. Je třeba si uvědomit, že nejsou ničím jiným než-li vizuální pohádkovou fantazií v jedné vzdálené galaxii před mnoha a monoha lety:) Nemají žádný hlubší smysl. Jednoduchý svět rozdělný na dobro a zlo. I když některé elementy byly složitějšího rázu(Han Solo, Anakin Skywalker). Opravdu nevm jak a podle čeho mám hodnotit. Kdybych si vystacil s akčními scenami hodnotil bych maximem ale budi-li hodnotiti všechny aspekty, pak dojdu k zaveru, ze Lucas neni dobrym reziserem a kult epochalnich rozmeru, kterym Star Wars jednoznacne je, by si zaslouzil resisera s vestim talentem. Pusobi to celé dojmem spatne slozeneho puzzle. Je to hrozne nejednoznacné. Prislo mi jakoby Lucas nechtel udelat ze Skywalkera vylozene toho hajzlika co zradil, a pekne se do toho zamotal. Anakin pusobi schyzofrene. Cele to as pusobi dojemem, ze presel k temne strane jen kuli snu ve kterem videl, ze Padme zemre.( V Palpatinove narazce na jeji smrt zabiji Anakin mistra Windu--poté lituje) Dalo by se rict slechetné. Jenze pak Skywalker de zabijet deti...a je z nej dedinitivní záporák. Vubec to na sebe nenavazuje. lucas Anankina ve filmu zavrhuje prasknutim biče. Pak je naprosto sprosté, že Jediove vedi vsechno jen dyz se to do filmu hodí a to naprosto bez obalu.Treba cítí kdyz se nekdo uprdne na druhý strane galaxie ale ze je pět metrů vedle nich sith nikoliv. Jednou sou jako vsechno vědění vesmíru křížné se supermanem pak sou z nich troubové aby se stalo co se stát má:)...trocha vyvazenosti by neskodila. Take sem necpohopil moc jednotlivých ritiru. Na zacatku bylo naznaceno, ze Anakin je mnohem silnejsi nez Obiwan. Presto Obiwan v zajemne konfrontaci vytezi ptz je jnajednou silnejsi. Výtezí zrejme jen proto aby mohl zit v nasledujicich dilech a take aby si mohl vylet srdecko" Jak moc mel anakina rad a jak mul byl bratrem"---hodí se to do kramu ,ale logiku a smysl to postrada. Dart Vader pusobi s 20let starým designem trapne hranate-daň za návaznost. V Klonech mě Hayden Christensen zaujal tady je hereckým prknem( castecne to vykupuje tim jak hraje ocima, ma jednu skvělou pozu, ale v te jakoby zamrznul). Jenze momenty, kdy vzduchem kmitají světelné meče, vybuchují kosmické lodě velikosti Nového mexika a hrdinové umírají pro vytezstvi dobra nad zlem, dokazi velice precizne zakryt temer vsechny nedostatky....ač to neni fér...pořád jsou to Star Wars 4*

Dobrý Will Hunting (1997)

Výborný scénář. Výborní herci. Snímek se tématem nemůže dotknout každého. Van Santova invence zde promlouvá v některých scénách poměrně výrazně - až sklouzává k nevkusné sentimentalitě; tu si Van Sant koneckonců nejspíš nedokáže odpustit v žádném ze svých snímků, takže by bylo překvapivé, kdyby tomu zde bylo jinak. Tklivé drama o pocitu odcizení a útěkem před sebou samým. Složitá podívaná s náznakem amerického snu. Dokonale prokreslené charaktery postav. Dva naprosto famozní monology. Letmá sonda do Bostonských nižších vrstev,které jsou v kontrastu s akademickým společenstvím patolýzalů. Ještě snad...zajímavý soundtrack. Obzvlast Garry Referty Baker Street. Tohle je moje srdcovka a ačkoliv vim, že film z objektivního hlediska není tak dobrej , jak jej hodnotím, mě osobně se velmi hluboce dotkl, a tak budu nejspíš zaujatej, ale vem to čert ;)

Četa (1986)

Válka ve Vietnamu-zelené peklo. Reziser Oliver Stone strili ostrými do vlastních řad a prinasi tak divaku zajimavý a pravdepodobně mnohem realistictejsi pohled nez ostatni filmari zabyvajici se stejným tematem. Nestavi film do role "hodných" američanů bojujicich proti zákeřným pololidem, tak jako mnozí před ním i po něm( Zachrante vojina Ryana, kde jsou osklivý nelidští Němci proti lidem-Američanum), ale zameřuje se na konflikt uvnitř Amerického tábora-konkretne jedné bojové čety, ve které dochází ke konfliktu o vůdčí roli. Ke konfliktu dvou rozdílých mužů, z nichž jeden válčí s lidskou tváří a ten druhý ji naopak postrádá. V gradaci děje dochází k několika válečným zločinům( právě zde nastavuje Oliver Stone kritické zrcadlo "svým" řadám). Toto vše sleduje nově příchozí rekrut Chris Taylor(Martin Scheen), který se snaží zachovat zdravý rozum před šílenostmi války. Vcelku se mu to daří. Musí však být na konci filmu připraven vykonat mstu na vrahovi svého ideálu a tím si definitivně zachovat lidskou tvář.

Amadeus (1984)

Drama kolosálních rozměrů o jednom z největších géniů, které kdy lidstvo mělo...zobrazuje Mozarta jako libidozniho vola s duší dítěte, které plodí dechberoucí hudbu jaksi mimochodem s prstem v nose...jako člověka, který hudbu miloval a ona zkutečně milovala jeho...nádherná Vídeň, která dobově dýchá stejně jako kostýmy...skvělý Salieri a místy přehrávající Hulce...jako celek skvělé...zkutečná oslava hudby W. A. Mozarta:)