Code Geass: Hangjaku no Lelouch - R2 (2008) (série)

Druhá sezóna seriálu. Těžko se hodnotí samotná, jelikož se jedná o přímé pokračování... Ale když se o to přeci jen pokusím, tak musím dát ještě o hvězdu víc než minule, vypointované finále mě dostalo... Konečně bylo trochu víc využito promyšlené universum. Dost času jsem strávil na codegeass wiki, dohledáváním "historických" souvislostí a technických detailů, které seriál jen naznačuje a jejich hlubší studium rozhodně není třeba, ale mě bavilo (super!), ale taky ověřováním jednotlivých postav (míň super), kterých je už opravdu nechutně moc a navíc mění strany jak ponožky, tak jsem občas měl co dělat, abych pochopil Kdo, S kým, Proti komu a Proč proboha. Ale až na tu nepřehlednost to bylo dokonalé.

Vlk z Wall Street (2013)

Pro mě druhý nejlepší Scorsese, hned za Prokletým ostrovem. Těch aktuálních 88% myslím celkem odpovídá - kupodivu ani při tříhodinové stopáži neobsahuje skoro žádné zbytečné momenty a skoro celou dobu jsem se dobře bavil. Nestává se moc často, aby se narvané kino jednu chvíli svorně válelo po zemi smíchy, a o půl hodiny později v naprostém tichu sledovalo poutavou dramatickou scénu. Škoda jen, že opravdu dramatická je tam jen jedna, ve zbytku hodně převažuje humorná poloha, větší vyváženost by IMHO prospěla. Sečteno podtrženo, možná si z toho zítra kromě pár hlášek nebudu nic pamatovat, ale stráveného času (a peněz) rozhodně nelituju.

Mravenec Z (1998)

Příběh starý jak mravenectvo samo: Mravenec potká mravence, ale mravenec je zasnoubený s mravencem. Tak mravenec narukuje do armády. Nakonec samozřejmě mravenec dostane nejen mravence, ale i mravence a je to. 90%

Pán času - The Day of the Doctor (2013) (epizoda)

Wow. Po padesáti letech Doctora Who dokázali tvůrci vzít hlavní zápletku celých pěti dekád, otočit ji naruby, a přitom zůstat naprosto v mezích starého dobrého Doktora. Klobouk dolů. Jedna z nejlepších epizod DW vůbec.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Co bych za to dal, vidět tohle v roce 1980! Jak bych se asi cítil při oné Otcovské větě (v roce 2014 už to není ani trochu spoiler, že ne?)... Dle mého ze všech "prostředních dílů trilogie" nejlépe zvládnutá absence začátku i konce, i líp než ve Dvou Věžích, a to byl Tolkien nějaký génius.

Dokonalý svět (1993)

Mám rád filmy, kde můžu fandit jedincům na obou stranách barikády... A obzvlášť když jsou tak povedeně zahraní - Costner a Eastwood skvělí jako vždy...

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Naprostá klasika sci-fi. George Lucas ve svém nejlepším díle ukázal všem následovníkům, jak se na to musí: Skvělé universum, promyšlené desítky tisíc let zpátky (kupa prostoru pro následující filmy, knihy, komiksy, hry...), nejlepší záporák všech dob, a kupa ňoumů, co mu dříve či později vypráší pláštěnku. Už jen ten nápad, nazvat první díl epizodou 4, aby bylo o 20 let později co přidat, parádní :-) Papundeklové kulisy kupodivu ani po 30+ letech vůbec nevadí, soundtrack J.T.Williamse je prostě perfektní... Není co vytknout :-)

Občan Kane (1941)

Ani v dnešní době by tenhle kus neproběhl kiny bez povšimnutí. A ve své době to musel být vážně přelom ve vypravěčských postupech, když pro nic jiného, tak pro tenhle přínos kinematografii stojí za shlédnutí. A samozřejmě nejen proto. Rosebud.

Dr. Horrible's Sing-Along Blog (2008) (seriál)

Perfektní úlet! All-Stars obsazení: Harris z HIMYM, Helberg z BBT, Fillion z Firefly, Day z The Guild, a všichni fakt umí zpívat - a samozřejmě režisér Whedon... Když se k tomu přidá střelenej příběh a dost povedená hudba, je z toho hodně překvapivý hit... Jak tohle mohlo zapadnout?

Prokletý ostrov (2010)

Wow. Pro mě nejlepší Scorseseho kus. Už dlouho se nestalo, aby film měl takhle otevřený, resp. nejednoznačný konec, který zanechá diváka na pochybách, a aby to zároveň bylo úmyslem autorů. Opravdu působivé.