Batman Rok jedna (2011)

Smysl tohohle filmu jsem moc nepochopil. Batmanovo origin story už jsme viděli X-krát a snaha vecpat "před Jokera" ještě trochu akce, navíc v Noir stylu, a celé to vmáčknout do hodiny, mi nepřišla jako úplně dobrý nápad.

Tintinova dobrodružství (2011)

Špílberku Špílberku, ty chlape jeden, režírovat umíš, to jako jó, ale zůstaň příště radši u hranejch filmů, jo? Tam se nemusíš rozhodovat, jestli děláš komiksovou stylizaci (Thompson & Thomson) nebo realistickou animaci (Tintin, proč proboha?), a nakonec to pro jistotu ani nedotáhneš do konce (takhle hnusnej "realismus" jsem ještě neviděl, i starý Final Fantasy mělo výrazně hezčí xichty než má tady Tintítko)... Skoro by se chtělo říct, že u filmu pro děcka je to jedno, ale to by nesměl být Špílberk, že áno... Jo a vyřiď Honzovi Williamsovi, že to tentokrát taky dost odflák jako... 50%

Stav beztíže (2009) (seriál)

Moderní scifi od BBC? No proč ne! Škoda jen, že byl po první sezóně zastaven, první série totiž evidentně není určená pro zakončení, ale spíš jako startovací bod pro něco většího... co, to už se asi nedozvíme.

Mstitel (1989)

Kdybych nevěděl předem, že se jedná o adaptaci celkem slavného komiksu, vůbec bych v tomhle snímku vliv Marvelu nehledal. Je to totiž typické osmdesátkové akční béčko, navíc s už tehdy profláklým Lundgrenem. Se vším pozitivním i negativním, co k tomu patří.

Liga spravedlivých: Krize na dvou Zemích (2010)

Justice Leaguje cestuje do jiné dimenze, kde jsou jejich alter-ega superzločinci, a Lex Luthor klaďas... Lehce nadprůměrný komiksový animáč - hutná akce, hlavně díky neustále se opakujícím bitkám hrdinů s anti-hrdiny, ale dovedl bych si tu představit i temnější konec a menší množství patriotismu...

Labyrint: Útěk (2014)

Hodně dobře to tu popsal už H34D. Další teenagerovka, jen poněkud nedomyšlená. Hlavní postava je totiž vůl, zatímco všichni ostatních jsou voli korunovaní. Většina zápletek díky tomu spočívá v tom, že hrdina dělá něco, co dělat nemá, protože mu nikdo neřekl, vo co tady gou, přestože to všichni vědí. Zbytek konfliktů pak naopak vyvolá hrdina tím, že něco ví, ale nepoví. Blb jeden. "Pravidla" celého bludišťového univerza jsou obecně dost odfláknutá, od adepta na laťku Hunger Games a dalších bychom dnes čekali víc. Na stranu druhou ale musím uznat, že tohle všechno má zřejmě na svědomí už předloha, a film se s tím popral celkem zdařile - labyrint vypadá parádně, potvory taky ujdou, i ta akce, byť je občas dost nepřehledná, nakonec nenudí. V posledních minutách všemu pak dá na frak závěr, který jasně ukazuje, že bude následovat sequel, který bude úplně jiný než jednička, a trochu se děsím, že nebude lepší...

Vražda v salónním coupé (1997) (divadelní záznam)

Stejně jako Hospodu na mýtince, i Vraždu považuju za slabší kus z tvorby génia Cimrmana... Žádné legendární hlášky jako jinde, žádné ložené LOL momenty... Ale je to stejně paráda, že "slabší kus" u Cimrmanů znamená pořád víc jak 60% :-)

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008)

Následující komentář necílím ani tak na tvůrce filmu (o castingu jsem se zmínil už minule a zbytek je stejný), jako spíš na C.S. Lewise. V Kaspianovi se totiž začíná víc a víc ukazovat Lewisova známost s Tolkienem. Snaží se tak ze své pohádky udělat velkou fantasy, ale zatímco Tolkien přechod od dětského Hobita k velkému LotR zvládl, Lewisovi se to nedaří. Začátek vypadal dost slibně, naznačoval hlubší "mytologii", ale Lewis holt neumí psát konce. A tak stejně jako v jedničce jde vše do kelu, načež se Deus ex Machina vše v dobré obrátí. Zív. Ve výsledku to díky bitvám není tolik vhodné pro děti jako jednička, a kvůli poslední třetině ani pro fandy fantasy. 55%

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Byla by chyba Narnii srovnávat s Pánem Prstenů. Tohle totiž není áčkové fantasy, ale pohádka, určená primárně pro britská děcka. Našinec tak musí zkousnout divná jména (jak že bylo příjmení těch dětí?), fauna popíjejícího čaj o páté atd. Jen mi pak nesedí celkem krvavá závěrečná třetina, to už moc pohádkové nebylo. A ta ošklivá děcka. A obecně ne vkusný casting. A vlastně docela dost dalších věcí.

12 let v řetězech (2013)

Kvalitní film podle skutečného příběhu na závažné téma. Oukej. Ale film roku? Pánové z Akademie se asi báli, aby je někdo neoznačil za rasisty, tak pro jistotu zapojili starou dobrou pozitivní diskriminaci a tuhle dobře obsazenou, ale jinak celkem komorní záležitost ocenili soškou. Za mě 65%.