Last Sentinel (2023)

Výborná postapokalyptická dráma založená na dialogoch , ktorá s divákom rozohráva pomerne slušnú psychologickú hru a ktorá dokonca dokáže prekvapiť (pre mňa) nečakaným rozuzlením. 80%

Chléb a sůl (2022)

Film o klavíristovi s názvom Chlieb a sol mi evokoval suchú, komornú drámu. Dostal som dosť pocitovo nepríjemnú, miestami až nepohodlnú, drámu o chalaniskovi, ktorý sa vymakal na uznávaného klavírneho virtuoza a ktorý prišiel na prázdniny vegetovať a poflakovať sa s partičkou svojho brata, v ktorej exceluje jeden absolútny kokot v kšiltovke, koledujúci si jednoznačne o problém. Veľmi ma prekvapilo, že som vo filme nikoho z učinkujúcich nepoznal. Zistil som si, že hlavný hrdina je skutočný klavírista a tá buchta, ktorá celý čas po ňom išla, má na YouTube tiež nejakú skladbu, ktorú sama spieva. No a borec, ktorý toto celé natočil, tak to je jednoznečne nová vychádzajúca hviezda polskej kinematografie. Dajte mu prachy a Hollywood mu padne k nohám!!!

Matka (2022) (seriál)

Celkom slušná psychologická krimi záležitosť s parádnými hereckými výkonmi. Dokonca sa v nej riešia i vzťahy, takže je to kombinácia, ktorú ja mám, ked je pohromade, najradšej. Príbeh je tiež výborný, avšak mám už podobných vecí napozeraných veľa a tak som si všimol pomerne ľahko indície, ktoré napovedali, k akému asi záveru sa dopracujem.  Matka má niekoľko chybičiek krásy. Ako napríklad, že chlapík ma v base dámsku návštevu bez dozoru, alebo útek zo súdu...  Ale to sa s vypnutím mozgu dá úplne v pohode prepáčiť. Postavy sú príjemné, nikto ma absolútne nesral a celú seriu som si užíval. Posledná epizoda mi prišla akoby narýchlo zbúchaná, ale s prižmúrením oka tie štyri dám.

Falcon Lake (2022)

Záver, ktorý sa v coming of age filmoch len tak nevidí. Navyše za sprievodu (pre mňa) namakaného beatu som dokonca premýšľal i nad piatou hviezdou. Výborný filmový zážitok, ktorý vo mne slušne zarezonoval a kvôli tomu koncu rozhodne nevyšumí do prázdna.

Blízko (2022)

Ja som si nechtiac prečítal, po pár úvodných minútach, tagy k filmu a bál som sa, že som si sám sebe celý film vyspoiloval. Našťastie to tak nebolo. To je prvá vec, ktorú kladne hodnotím a pridávam za ňu jednu hviezdičku naviac, pretože ma Lukas Dhont prekvapil absolútne nepripraveného. Film, postavený na vynikajúcich, až dokonalo bezchybných, hereckých výkonoch, so mnou veľmi silno emotívne zatriasol. Treba sa pripraviť na časté pocity istého diskomfortu, ktoré nedokázala odľahčiť ani nádherne farebná kamera celej snímky, ktorá vypadala skôr ako z romantického žánru. A druhú vec, ktorú by som rád vyzdvihol bolo, že tvorcovia vedeli , kedy prestať s nepríjemnými situáciami a odľahčiť tiesnivé napätie. Mno, priznám sa, že som rád, že už to mám za sebou. 80%

R.M.N. (2022)

Mungiu opäť vyhrocuje situáciu a podáva si miestnych vidlákov tak, že mňa skoro chytali infarktové stavy! (Najviac ma vytáčal ten mladý pičus s bielym golierom, ktorý sedel úplne pred kamerou, ked boli v kulturáku ku koncu filmu, a v jednom kuse pritakával, alebo krútil hlavou a furt sa otáčal v smere toho, kto práve rečnil!) Od piatich hviezd ma delí tajuplný, mysteriozny záver, po ktorom som si najskôr myslel, že mi niečo uniklo. Avšak po prečítaní tunajších komentov zisťujem, že nie som sám. 85%

Aisha (2022)

Frank Berry mi príde ako taký odľahčený Ken Loach, u ktorého filmov sa neubránim depkám. Pri sledovaní  Aishy som síce depku nemal, ale zato sa mi otváral nôž vo vrecku. Tento typ sociálnych drám sa jednoducho musí pretrpieť, inak to nejde. 85%

Na chwilę, na zawsze (2021)

Včera som mal škandinávsku depku od Poliakov, dnes, pre zmenu, vyváženú porciu drámy a romantiky na americký spôsob. Ale doslova! Nechýbali totiž nádherné zábery kamerou na polia pri západe slnka, či na jazierko, kde kvákajú k večeru žaby za doprovodného cvrkotu cvrčkov... Hlavný hrdina s minulosťou, ktorá ho prenasleduje, býva na samote v prívese, kde to má napohodu všetko odšéfované a samozrejme, hlavná hrdinka- slávna popová hviezda, síce s detskou tvárou, ale ukáže pár krát kozy a tak sa to dá prehliadnuť. Dve úplne odlišné povahy, medzi ktorými to zaiskrí na pôde zariadenia pre drogovo a alkoholovo závislých. Predvídateľné nahovado, ale sadlo mi to fajne na dnešný sobotný upršaný anglický večer. Ideálne na vypnutie mozgu.

Žena na střeše (2022)

Takmer dokonalá škandinávska depka od našich polských susedov, ktorá prináša príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami. Mirka je ženská po šesdesiatke a okolnosti ju donútia k zúfalemu činu. Za bieleho dňa sa rozhodne  prepadnúť banku s malým kuchynským nožíkom! To som nevedel, či sa mi to sníva asi rovnako, ako aj tej pani za prepážkou v banke. Absurdných situácii je vo filme ešte pár. Prvú polovicu filmu som sa cítil dosť nepohodlne, lebo som naozaj netušil, čo od hlavnej hrdinky (ako aj od samotných tvorcov filmu) očakávať. V druhej polovici sa film stal trochu "akčnejší" a ja som sa uvolnil a začal si ho užívať. Povedal by som, že ide o taký smiech cez slzy v niektorých momentoch. V situácii, v ktorej sa ocitla hlavná hrdinka, je medzi nami isto veľa, ktorí riešime podobné sračky, problémy či iné vnútorné boje. Kvôli tomu môže hroziť kurevská depka a treba sa na film teda psychicky dobre nastaviť. 80%

Ted Lasso - Zlý duch (2023) (epizoda)

Paráda, Ted a jeho tím sú späť! Sezona, na ktorú som netrpezlivo čakal! Otváracia epizoda je veľmi príjemná a pohodová. Síce, musím pravdu povedať, že keby bola niekde uprostred, tak je za čisté tri , ale ako otváracia a po dlhej dobe... Padla úplne fantasticky a za 4.