• Krátkometrážní

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

To byla tak snaživá napodobenina dramatického a krimi žánru, že u mne vzbuzuje pobavení. Takový civilní made in checoslovakia seriál, úplně stejně nepovedený jako normalizační design, který je tam hojně k vidění, a bezpohlavní normalizační orchestrální hudba, která je tam také hojně ke slyšení. Dobový dokument po všech stránkách.

Pokání (1984)

Tak zvaná a samozvaná lidová demokracie, ztvárněná velmi stravitelným, symbolicky přístupným a excelentním způsobem; obraz fungování diktatury v podobě minidiktatury v děržavě, proces, který byl, je a bude (ať už se jedná o Argentinu, Chile, SSSR, ČSSR, Čínu, pravicové režimy, levicové režimy ) principiálně na jedno a totéž společenské kopyto, jen tu je více sociálního inženýrství, tuhle více kultu osobnosti, jinde tzv. vlády lidu, onde zase vojenské diktatury, někde nové oligarchie, ikonoklasmu, utopie ... z touhy pomoci vzniká stejně vždycky touha po moci, živená frustrovaným egem, podporovaná prospěchářstvím a závistí, financována korupcí a zlodějstvem, a nakonec nemocná stihomanem pomalu ale jistě odchází do kytek ... a Tengiz Abuladze ji oděnou do kabaretní róby pro nás vykopal z hrobu. A vykope ji třeba ještě třistakrát.

Pancéřová holka (1995)

Undergroundový komix - undergroundový film :-). Hologram head is dead!

A Romance of the Rail (1903)

Přemýšlím, zda to byla propagace nově vystavěného drážního úseku, či oslava flexibility amerického sňatkového úřadu, nebo obojí.

Bug Vaudeville (1921)

Animace už působí ploše a zdaleka není tak živá, jako je tomu u raných prací; Bug Vaudeville není nijak zvlášť zajímavý výtvarně, kompozicí ani perspektivou. To, co se mi na snímku líbí, je reflexe rané kinematografie - tedy divadelního aranžmá varietních scén s akrobaty a režie jejich vystoupení jako celku. Líbí se mi ta aluzivnost, metafilmovost ...

Potopení Lusitanie (1918)

McCay to je pro mne schematičnost, minimalismus a tvarová elegance, na tomhle snímku mně však zaujal způsob, jímž používá kontrast, zpravidla kontrast mezi dvěma jednolitými plochami.