Správci osudu (2011)

Šílený nápad. Tím myslím celkově vše.

Hory mají oči (2006)

Na Strašáky to nemá ani omylem, ale rozhodně neurazí.

Oběti války (1989)

Jediným velkým kladem vidím skutečnost předlohy. Jinak to vedle velkých bratříčků (Apokalypsy, Čety) zapadá do průměru.

Kramerová versus Kramer (1979)

Drama pro tři herce, přičemž každý zvládl svoji roli zahrát bezchybně. Co víc si může divák přát?

Frajer Luke (1967)

Další z klasik, která není ani zas tak vyjímečná, ani nezapomenutelná, ale všichni se tomu prostě bojí dát horší hodnocení, aby nevybočovali.

Jih proti Severu (1939)

Nemůžu tvrdit, že bych nevěděl, do čeho jdu. Ten film má tolik nálepek, že by vám to zaplnilo celou stěnu ve vašem pokoji. Nejnavštěvovanější film všech dob (202,044,600 prodaných lístků > http://boxofficemojo.com/alltime/adjusted.htm?adjust_yr=1&p=.htm). Nejvýdělečnější film všech dob ($1,608,275,200 > http://boxofficemojo.com/alltime/adjusted.htm). Osmi Oscarový, čtyřhodinový (!), nejvýpravnější a nejnákladnější. Klasika všech klasik. A nevím co ještě. Takže mi pochopitelně trvalo pár let (přesněji 4 roky od doby, kdy se filmům věnuji na plný úvazek) než jsem se do toho pustil (a já vůl si předtím ještě pustil Kubrickova Spartaka, Kramer vs. Kramer a District 9), takže po EXIT MUSIC ve dvě ráno jsem byl řádně zřízenej. Takže k filmu. Jsem zarytý odpůrce filmů, se stopáží přesahující 2 a půl hodiny. Dlouhé knížky mi nevadí, můžu si je totiž číst po kouscích, klidně 2 týdny a nic to neztratí, ale s rozkoukáváním filmů do více dnů mám špatné zkušenosti. Pohyblivé obrázky jsou dělané pro jeden zátah. A udržet pozornost 4 hodiny, no dá to přinejmenším fušku. A ještě jsem neviděl přes tři hodiny dlouhý film (s jedinou vyjímkou - Apokalypsa), který by tak dlouhou délku skutečně potřeboval a autory, kteří by nám na tak dlouhém poli měli (a uměli) co říct. K hercům nemám sebemenší výtky. Člověk by čekal od 30. let teatrální (pozůstatek němého) herectví, přemrštěné city a gesta, ale Gable, Leigh a spol. by se klidně uživili i dnes. Posedlost Starým Jihem, Půdou, Tarou a Starými pořádky už tak moc nechápu. Spousta siluet v zapadajícím slunci, oslavných monologů na Jih a jeho tradice se mi (jako ateistickému Čechovi z postkomunistického státu) samozřejmě nelíbí a moc se mi ani nezamlouvala druhá půlka filmu (vlastně druhý film) - po válce. Vše podstatné už bylo řečeno, ale tvůrci se s námi ještě chtěli podělit s osudy Rhetta a Scarlett. A já dávám radši přednost osudovosti války. Ale když si člověk vzpomene na scénu z vlakového nádraží (hromady mrtvol, skoro-mrtvol a za chvíli mrtvol) a ikoncikou Vivien Leigh (nebo lépe řečeno Katie Scarlett) se svojí nezapomenutelnou do-sebe-zahleděností... Ano, vím proč na to chodily davy, proč je to nestárnoucí film, pochopím zástupy lidí, kteří v tom vidí nejlepší film všech dob (víc podobých čtyřhodinových fresek se snahou o skloubení americké historie a osobní tragédie asi nenajdete ani v USA, ani nikde jinde ve světě), ale co chcete od člověka (mě), který má v topce Klub rváčů, Hvězdnou pěchotu, Sedm, Kill Billa a Pulp Fiction. Nekritické uznání? Aspoň to pochopení mám. Je to vlastně nehodnotitelné. Ale i tak Subjektivně hodnotím.

Spartakus (1960)

Oj, k čemu zatraceně potřeboval Kubrick 3 hodiny, aby nám řekl něco, co by se dalo převyprávět klidně za polovinu doby? A povinná americká těžkouvěřitelnost (Spartakus se naprosto "nečekaně" potká s Variniou kdesi v lese; Crassus se zamiluje do Varinii (otrokyně) a "naprostou náhodou" ji uvidí na bitevním poli; náhodné "nechání si" Spartaka na konec), prostě historická křeč. - 60 %

Braindead - Živí mrtví (1992)

Jediné, co to nabízí jsou potoky hnusu. "Komedii" jsem nepochopil, děj tuctový. - 50 %

Prázdniny v Římě (1953)

Milionkrát omílané téma princezny a prosťáčka, ovšem v padesátých letech to asi bylo ještě originální. Navíc Wyler, Peck a Hepburn v jednom filmu?