• Krátkometrážní

Podporujte svého šerifa! (1968)

"Doufám, že víte, co děláte. - Nevím, co jsem řekl, že máte o mně takový mínění."

Happy End (1967)

Bedřich se narodil, když jeho krk opustila gilotina. Pak si hrál s kamarády v pruhovaných dresech na dvorku, rozlepoval sáčky a i u soudu nějaký čas strávil. "Věděli, že budu potřebovat ženu. Dali mi ji i skufrem." , takže si ve volných chvílích mohl složit manželku a aby toho nebylo málo, tak mu hned po složení začala provádět podivné věci: "Julie byla v noční košili. Aby mi ji ten hejsek nezačal oblékat!" Málokdy se vidí taková šílenost, kde v důsledku obráceného běhu času dostávají opačně vyslovené věty jiný význam, vycucává se mléko z miminka či se radostně ukládá čerstvě narozený tchán do černého inkubátoru. Drobná logická pochybení musím velkoryse přehlédnout, protože jsem se bavil vskutku královsky.

Animatrix: Detektivní příběh (2003)

Černobílé pátrání detektiva Ashe, jehož sarkastické marlowovské hodnocení situace opouští jeho ústa s nebývalou lehkostí. Hledání Trinity je pro něj "případ všech případů" a pro mne je Detektivní příběh tím nejlepším, co mi Animatrix nabídl.

Planeta opic (1968)

Astronaut Taylor přistál na podivné planetě. O přítomnosti existence života se přesvědčil poměrně záhy, ale místo slavnostního výkřiku "Hurá, nejsme na světě sami" mu na hlavě přistála síť a stal se předmětem bádání opičích vědců. Němí lidé, kteří zde pouze slouží upovídaným opičákům, mu v boji za svobodu určitě nepomohou a proto se o sebe musí badatel postarat sám dřív, než nějakou gorilku napadne pitevním rozborem prozkoumat funkčnost jeho těla. Filmové zpracování Boilleova románu muselo zákonitě skončit jinak než kniha, ale vize toho, k čemu spěje lidská společnost, je zde ukázána velmi přesvědčivě.

Donald and Pluto (1936)

Cholerický instalatér Donald si při opravě topné soustavy vystačí pouze s kladivem a zarputilý idiot Pluto předvede se spolknutým magnetem něco na způsob myšlenkové exhibice. Nejvíce mne pobavil Plutův sprint s utočícími noži, vidličkami a sekáčkem na maso za zadkem.

Rivalové (1996)

Hokejista Happy Gilmore se shodou okolností ocitne na golfovém pažitu a od této chvíle již sport gentlemanů nikdy nebude vyznávat stejné hodnoty. Happy, stylově oděný v plandavém hokejovém dresu, potřebuje fanatické povzbuzování při svém nekonečném odpalu prováděném z rozběhu, na netaktní poznámky reaguje fyzickým napadením a přetahováním dresu soka přes hlavu, aligátor povalující míček v tlamičce dostane po zásluze naloženo a skok do jezírka pro potopený míček je rovněž žhavou novinkou ve světě golfu. Zákeřnosti golfového profíka Shootera McGavina nesmí ve snímku podobného typu chybět, srážka hráče na fairwayi vozidlem značky VW Brouk bude intrikářským trikem budoucnosti a vítězný buzarový úder patovací hokejkou historie golfové hry rovněž nepamatuje.

Tom a Jerry - V poslední vteřině (1950) (epizoda)

Jerry a malý pyrotechnik Nibbles si představují oslavy dne nezávisloti trochu jinak. Jerrymu by stačilo použít řehtačku a megafón, ale Nibblesovy malinké trenýrky skrývají dostatek výbušnin na menší válku. Jelikož Tom rovněž projeví jistou náklonnost k třaskavinám, tak může začít boj plný pyrotechnických efektů.

Pařba ve Vegas (2009)

Las Vegas není zcela ideální místo pro večírky, na nichž se mladý muž loučí se svobodou. Tuto informaci evidentně podcenila čtveřice ve složení potenciální ženich, zubař, učitel a onanista před školními zařízeními. Akce se evidentně vydařila, ale ráno se po apartmá potlouká tygr, nepřítomnost ženicha je podezřelá, vlastnictví policejního vozidla nesmrdí legálností a hambatý asiat v kufru také nepatří do základní výbavy vozidla. Tři mladíci by rádi zjistili, co se v noci vlastně stalo, ale budou muset vyzkoušet účinnost policejních paralyzérů, rychlou pěstičku Mika Tysona, black jack a hlavně detektivně vypátrat ztraceného ženicha.

Jak svět přichází o básníky (1982)

Gymnazista Štěpán Šafránek veršuje pro spolužačku Borůvku, o jejíž duševní vyspělosti by se dalo s úspěchem pochybovat, neboť ji budoucí účastník amatérského maratónu v Sao Paulu Emil Nádeníček hravě utáhne na hit "Ty máš kukadla jako zrcadla". Štěpán v honu za láskou souhlasí s šíleným nápadem kamaráda Kendyho na vytvoření aktuální verze muzikálu na motivy Tomanovy Lesní panny. Studenti i profesoři se snaží zaujmout rejžu svými hereckými výkony, televize vše natáčí, noviny tisknou oslavné články, zátky šampaňského radostně poletují po místnosti a mezi členy souboru na sebe jednoznačně strhávají pozornost saunař Bouchal ("Šuby duby Amerika") a taneční mistr Hugo, díky němuž jsem konečně pronikl do tajů baletní terminologie.

The Offspring Complete Music Video Collection (2005) (video kompilace)

Běhat po zdi a skákat po stropě bývalo dříve mou oblíbenou zábavou, kterou jsem si zásluhou svižných rytmů kapely The Offspring po delší pauze nadšeně osvěžil.