Akta X (1993) (seriál)

Jeden z nejlepších seriálů co kdy byl natočen, alespoň do doby než začal Chris Carter svým kolegům na režisérské stoličce nechávat až příliš volnosti. První díly kde začala kvalita notně klesat směrem dolů se začínají objevovat zhruba v druhé polovině třetí řady. Nicméně i tak řadím první tři řady opravdu na vrchol seriálové tvorby, ať už se jedná o díly s hororovou nebo konspirační tématikou. Fox Mulder je pravým sympaťákem, postavou se kterou se dokážete ztotožnit bez větších problémů. Se svým dlouhým kabátem, kanclem ve sklepě a zálibou ve starých legendách a příbězích, se stal dokonce jednou z mých nejoblíbenějších postav filmového světa. Toho kam to bohužel směřovalo v posledních řadách opravdu lituji, to se nemělo stát.

Requiem za sen (2000)

Film, který člověka jako jsem já musel nevyhnutelně zasáhnout. Darren Aronofsky si dal skutečně záležet. Dokázal do příběhu nacpat neskutečné emoce a snad veškerou mizérii, která se jen v člověku může ukrývat. Není to složité, není to pseudo ani post a právě proto je to tak citově odzbrojující a zničující. Po zhlédnutí jsem prostě zůstal paralyzován v nejhlubším zmaru. Tohle se tedy povedlo. Skvělá práce s obrazem a zvukem, skvělá hudba. Toto vše jen za jediným účelem a to ukázat nám všem jakýsi náhled do trýznivého světa, který je kolem nás. Je třeba to vidět. Já jsem si smlsnul, protože tohle je styl, který ke mě promlouvá. Film ze kterého mrazí.

Amadeus (1984)

Co naplat, když si podá ruku skvělá atmosféra s kostýmními orgiemi a s božskou hudbou, nezbývá než smeknout. Naprosto bezchyný F. Murray Abraham a Tom Hulce také skvělý. Místy jsem se dostával až do extáze a křečí, které mnou procházely při skvělé hudbě W.A Mozarta. Obvzláště silným momentem bylo diktování Requiemu. To mi až běhal mráz po zádech. Mistrovské dílo, zcela jednoznačně se řadící mezi největší uspěchy Miloše Formana.

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Toto dílo mne vždy nadchne při každém dalším zhlédnutí. Občas dá se říci, působí i jako lék na přílišné pesimistické stavy. Láska,optimismus a radost ze života z něj totiž přímo sálá. Střeštěné scény jedna za druhou v neuvěřitelné kadenci, balkánská skočná lidovka, absurdní crazy dialogy. Samozřejmostí je Kusturicova klasika - alkohol, drogy, zbraně, domácí zvířata všude kolem a výrazné postavy. Dadan ovšem dominuje, ty taneční kreace jsou totální nářez. Tato exkurze na břeh Dunaje do jižanské mentality a kultury, mi lahodila a lahodí vskutku moc.

Amores perros - Láska je kurva (2000)

Jedna z nejzdařilejších věcí, která kdy spatřila světlo světa. Alejandro González Iñárritu poskládal tuto svojí mozaiku nanejvýš interesantním a emocionálně zničujícím způsobem, až mi z toho běhal mráz po zádech. Svůj podíl na tom nepochybně má i dokonalý soundtrack. Velmi syrové a jde to hodně pod kůži. Největší sílu má asi povídka Beran a Maru, s jejím odzbrojujícím finále. Film který některým možná ukáže to co nechtějí vidět, mně však ukázal přesně to co jsem vidět chtěl: emoce, beznaděj, odcizení, negaci, bezmoc a trýzeň - prostě život. Zcela mě to naplnilo, dalo mi to víc než jsem kdy očekával. A mohu to znovu a znovu a znovu a znovu...

Mluv s ní (2002)

Vedle díla "Vše o mé matce" další z mistrových vrcholů. Při srovnání je však mnohem více přemýšlivým, téměř poetickým dílem. Tentokráte se děj soustředí na čtyři hlavní postavy, oproti směsici postav ve výše zmíněném, což způsobuje i mnohem větší citové zaostření diváka a jeho lepší ztotožnění se s postavami. Opět geniální hudební vložky, opět sepětí s divadlem a hudbou. Osobně mi pomalé "down-tempo" tohoto filmu velmi lahodí a proto bych jej zařadil na stupínek vůbec nejvyšší. Almodóvar chvílemi překvapivě civilní, ale opět naprosto krásný, lidský a citlivý. Skvost.

Sin City - město hříchu (2005)

Moc se mi líbí prvoplánově dekadentní atmosféra podsvětí, lidské spodiny i některé přepáleně kladné chraktery . Vše je zde tak jak má být, aby to lahodilo oku i duši. Nejlepší historka je ale ta s Mickey Rourkem, to jak se dá zbytečné žití změnit a naplnit jediným, byť vražedným cílem, to mě fascinuje. Tohle se dle mého povedlo nadmíru a dost se těším na pokračování.

Hořký měsíc (1992)

Parádní náhled do zničujícho vztahu mezi mužem a ženou. Roman Polanski dokázal svou extratřídu ! Psychologické drama par-excellance, nabité hustou erotickou atmosférou. Film se skutečně nevyhýbá ukázat i ty nejniternější lidské touhy a potřeby ať už jsou sebevíc nechutné. To je dobře. Tohle je temný výlet do trýznivé skutečnosti. Emanuelle Seigner jest pro kouzelnou Mimi parádní volbou, málokterá žena by byla onou osudovou ženou lépe. Ano, každý vztah musí nevyhnutelně směřovat ke svému konci. Destrukce mýtů o lásce konečně završena....

Dracula (1992)

Řekněme si narovinu, že se tomu moc vytknout nedá. Počínaje asi nejsugestivněji pojatou bitvou na počátku, až po romantické finále. Opravdu málokdy se vidí tak temně a inovátorsky pojatá bitevní sekvence jako na počátku tohoto díla, před tím smekám. Coppola vůbec celému dílu propůjčil skvělou atmosféru a svébytnost jíž prodchnul snad každý záběr. Skvěle zapamatovatelná hudba je plus vždy, tak je tomu i zde. Gary Oldman, dámy a pánové, to je herecký majstrštyk a Drákula jak hrom! Ať už natočil či natočí natočí cokoliv, pro mne zůstane navždy Drákulou. Vemkoncem, je mi fakt jedno jak moc se to odchyluje od knižní předlohy. Tohle je prostě veledílo.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

V tomhle díle je vše tak jak má být. Obrovské křižníky Impéria defilují za zvuků Imperiálního marše, lord Vader je zlý až mrazí. A co teprve kráčející tanky Impéria. Tohle se prostě musí.