Kdo to štěká? (2002)

Tento film je jedním slovem divný. Příběh o ženě, která se jednoho krásného dne začne chovat jak pes, možná může ukazovat na bláznivou komedii, ale není tomu tak. Všechny ty podivnosti, které můžou být na první pohled směšné, jsou v kontextu filmu spíše vážné a nutí vás přemýšlet. To, co je ovšem na tomto filmu komické, jsou další postavy, které se ve filmu objeví a chovají se ještě střeleněj než štěkající hlavní postava. Ač je dle mého názoru tento snímek zatím tím nejhorším, co pro nás ČT2 v ANL připravila, stále určitě stojí za zhlédnutí.

Přežili jsme Ardeny (2003)

Poměrně zajímavý a netradiční válečný film. Scénář nijak skvělý, herecké výkony neznámých herců průměrné, hudba se ozve jen na začátku a na konci a navíc poměrně dost nelogických nesmyslů by řadilo tento snímek do propadliště dějin. Jenže nevím proč, ale i přes tyto nedostatky má film své kouzlo. Nevím jestli je to povedeným koncem nebo tím, že film je tak krátký, že nezačne nudit, ale já jsem se poměrně bavil a myslím, že jako zajímavé spestření večera se tento snímek hodí.

Hartova válka (2002)

Tak tady máme zase jeden válečný film, který není až tak válečný. Není to film o válce, ale o lidech. O lidech, kteří se v tomto filmu chovají opravdu jako lidi, ne jako superstroje jako například v Ryanovi. Američtí vojáci zde nejsou opěvováni jako v jiných filmech, jsou to normální lidi, kteří mají své chyby a to nejen velké rasistické předsudky. Celým filmem se nese ponurá atmosféra zajateckého tábora, která graduje v soudním procesu a je zakončena zajímavou poinou a dojemným koncem. A málem bych zapomněl na skvěle trefenou hudební složku. Možná má film pár nesrovnalostí, na které poukazuje Jalu, ale taky to nesrovnalosti být nemusí. Mám takové tušení, že nikdo z nás zajatecký tábor nezažil, aby mohl mluvit o tom, co je skutečné a co je nesmysl. Na mě tento snímek zapůsobil více než kterýkoli jiný válečný film a vřele ho můžu doporučit nejen příznivcům opět skvělého Farrella a tradičně přecizního Willise, ale i všem, kteří mají rádi filmy o lidskosti a nepotrpí si na historické fakta.

Válka světů (2005)

Nevím jak začít, asi, že tento film je opět mistrovským kouskem Stevena Spielberga. Ale pěkně od začátku. Film má vlastně dvě hlavní linie. Tou první je napadení Země mimozemšťany, tato linie se vyznačuje neuvěřitelně fantastickými efekty, podbarvenými famózní hudbou a můžu vám zaručit, že na ně budete koukat s otevřenou "hubou". Druhá linie se vlastně točí kolem hlavní postavy v podání Toma Cruise, který po Minority Report a Collateralu předvádí opět bezchybný výkon, skvěle mu při tom sekunduje hlavně jeho dcera v podání Dakoty Fanning, která hraje tak přesvědčivě, že v určitých fázích zastiňuje i Cruise (běhá mi mráz po zádech při představě, co museli té chudince při natáčení udělat, že dokázala tak věrohodně zahrát panickou hrůzu...bravo:). Obě tyto hlavní linie se naprosto skvěle prolínají a jsou mimo jiné důvodem několika infarktových "lekaček". Teď ale musím vysvětlit, proč dávám tak skvělému filmu jen 4*. Pár důvodů tu je. Tím prvním je děj nebo jestli chcete příběh, který není ani dobrý ani špatný, zkrátka není žádný, ač je to neuvěřitelné tak tu máme film bez děje (abych nepřeháněl, tak nějaký náznak tam je, ale děj celého filmu by šel bez problémů shrnout třemi krátkými větami a ještě byste nevěděli co psát). Film se striktně drží knižní předlohy, ale to co funguje v románu bohužel ve filmu tak nevyzní. Dalším značným záporem (alespoň po mě) jsou zakončení obou hlavních linií (mimochodem opět přesně podle knižní předlohy). Zatímco zakončení té hlavní, mimozemské, části je dost rozporuplné (vymyslet jiný konec snad ani nešlo, což scénáristu omlouvá), tak zakončení té Cruisovy části je, když to řeknu slušně HODNĚ slabé (lépe by se hodily výrazy: posrané, debilní, dementní,....ale ty tady psát nebudu, poněvadž jsem slušně vychovaný :) a kazí celý výsledný dojem. Co říci závěrem, Válka světů je mistrovské dílo postavené na parádní atmosféře, skvělých efektech a výborných hereckých výkonech, ale chybí mu hlubší příběh a tím pádem i pointa. Pokud máte ráději filmy u kterých se musíte alespoň trochu zamyslet, šáhněte raději po Minority Report.

Team America: Světovej policajt (2004)

Tak takhle má vypadat parodie - paroduje snad úplně všechno (ze všeho nejvíc ale USA, i když nepřímo:) takovým přehnaným způsobem, že to může někomu připadat až trapné. Podle mého názoru to ale "filmu" silně prospívá, ten nadhled a odvaha tvůrců dělat si srandu i z teroristů, Kim Chong Ila apod. je obdivuhodný, loutkové zpracování samo o sobě směšné a hudební doprovod (taktéž ukradený :) je fantastický - ústřední píseň America..fuck it nebo písnička ve které se objevuje zhodnocení filmu Pearl Harbor jsou skvosty této "ujetosti". Už dlouho jsem se u filmu tak nepobavil = 5*.

Velká kniha grázlů (2002)

Další lahůdka Amerického nezávislého léta ve Filmovém klubu. Celý film se vlastně točí kolem jedné velice cenné sbírky komiksů, ale děj není to, coje na tomto filmu hlavní. První polovina snímku připomíná trapné americké komedie o dvou znepřátelených stranách, které se snaží sbírku ukořistit a navzájem si dělají naschvály. Hlavním zlomem filmu je vstup Cartera do hlavního děje (do té doby je představován jen ve vsuvkách-celkově je to jeden z největších sympaťáků, polovinu dne tráví opravou domů a druhou polovinu ve striptýzovém baru, kde pracuje jeho krásná přítelkyně:) Po jeho vstupu na scénu se film otočí o 180 stupňů. Stane se z něho komedie černá jak noc, postavená na skvěle napsaných postavách Cartera, Raymonda a Judy (herci hrající tyto postavy předvádějí parádní výkon). Film je natočen s velikým nadhledem a právě absurdní chování hlavních postav, které jsou pro peníze (komiksy) schopné udělat cokoliv, je tou nejsilnější složkou. I přes slabší začátek uděluji zasloužených 5*.

Kráčející skála (2004)

Béčko jako řemen. Tenhle film má všechno, co má správný akčňák mít: charizmatického kulturistu v hlavní roli (navíc člena specilních jednotek), příběh natolik složitý, že ho bez problémů pochopí dítě prvního stupně základní školy, krásnou ženskou (v tomhle případě extrémně krásnou :-), nějakou tu bitku, přestřelku atd. Jediným nedostatkem tohoto snímku je, že všech těhto věcí je tam opravdu málo. Celý film trvá cca 75 minut čistého času, k tomu si rešisér troufl tuto dobu zkrátit několika zbytečně natáhlými pasážemi, které nemají z dějem nic společného (i když ten nedokončený striptýz v podání Ashley....:) a tak nám na celý film zbyte zhruba 45 minut, užijete si 2 bitky, 2 přestřelky, několik vtípků, závěrečný souboj...a to je všechno. Skvěle jsem se bavil a klidně bych ještě půlhodinku i dýl vydržel, škoda, škoda, škoda.

Dotek Medúzy (1978)

Tak tomuhle říkám překvapení na druhou. Nenechte se odradit začátkem, který nápadně připomíná staré (hlavně) německé krimi seriály a to včetně hudby. Postupem času se film dostává do zcela jibých kolejí, atmosféra houstne každou minutou a od smrti udušením (nebudete mít čas dýchat) vás včas zachrání vtipná hláška (vtipná je v kontextu filmu). Pan scénárista musel být bezpodmínečně z jiné planety, poněvadž takhle nadpozemzky skvělý scénář nemohl napsat obyčejný člověk. A to co předvádí R. Burton je něco neuvěřitelného (už vím jak si představit "probodávání očima") a k tomu ten závěr.......já nemám slov.....

Minority Report (2002)

Tak tomuhle říkám parádní sci-fi thriller. Na první podívání lehký nadprůměr, na druhé vynikající film, dle mého názoru snad nejlepší od Spielberga. Tom Cruise snad (do tohoto filmu) v životní roli a navíc skvělý Colin Farrell, který snad Cruise ještě zastiňuje (IMHO). Nebýt pár malých chybiček a nedodělků, mohlo se jednat o skutečný zlatý grál sci-fi.

X-Men 2 (2003)

Oproti jedničce je druhý díl X-menů klasickým komiksovým filmem. Zmizela ta trochu (v pozitivním smyslu) depresivní atmosféra, naopak přibylo efektů a akčních scén. Jestli je to dobře nebo špatně, to nechám na posouzení každého z vás, ale já jsem se u pokračování bavil minimálně stejně dobře jako u prvního dílu.