Temný rytíř povstal (2012)

Od uzavření trilogie jsem vlastně nic neočekával. Předchozí, IMHO značně nadhodnocený, díl se mi líbil, i když mě rozhodně neuzemnil tak, jak by si jeho hodnocení zde na CSFD zasloužilo. Proto jsem i ke třetímu dílu přistupoval bez jakýchkoli očekávání a přesto jsem z kina odcházel docela zklamaný. Důvodů je hned několik. V prvé řadě se Nolanova snaha udělat z komiksové předlohy áčkový titul pro náročné diváky lehce míjí účinkem. Všechno ukazuje na to, že se díváte na temný, drsný a inteligentní film pro dospělé nad kterým je třeba se zamyslet...problém nastane ve chvíli, kdy se opravdu zamyslíte, protože v ten okamžik zmizí veškeré inteligenční pozlátko a zjistíte, že se díváte na klasickou "tupou" superhrdinskou komiksárku, která se snaží hrát na něco lepšího. Nejhorší na tom je, že i jako žánrovka třetí díl nefunguje. Batman (ano, ten co mu v názvu říkají temný rytíř), se na plátně ve svém slušivém oblečku mihne sotva 3x, což je u tříhodinového filmu na pováženou (o to smutnější, že právě scény s Batmanem jsou to nejlepší z celého filmu). Zbylou stopáž zaplňují povětšinou slaboduché dialogy vesměs nezáživných postav (Gordon konečně dostal prostor...bohužel), případně scény s "hlavním" záporákem Banem. Bane je kapitola sama pro sebe, protože jako vlastně jediný záporák absolutně "nestíhá". Nechci srovnávat Jokerem, to je přece jen jiná kategorie, ale bez pořádného charakteru na druhé straně barikády jsou superhrdinské snímky polovičaté, což je právě Banův problém. Hromada svalů s dýchací maskou nevzbuzuje ani sympatie ani odpor a hodil by se spíše jako staring partner nějakému pořádnému zloduchovi (!!!ZAČÁTEK SPOILERU!!! staring partner ve výsledku je, jen chybí ten pořádný zloduch...mimochodem tohle překvapivé odhalení v závěru byl pro mě asi poslední hřebíček do rakve nového Batmana !!!KONEC SPOILERU!!!). Navíc jsem měl po velkou část filmu pocit, že "tohle už jsem někde viděl". Předchozí díly už asi ukázali všechno co mohly a konec trilogie na mě působil jen jako jejich recyklát, který ale prohrává se svými předchůdci na všech frontách. Ale abych jenom nehanil, najde se i několik pozitiv. Bale mě poprvé neštval a líbil se mi jak v oblečku tak bez něj, což je velký posun k lepšímu (v předchozích dílech byl pro mě právě představitel hlavní role jedním z hlavních záporů)., Catwoman byla vynikající, jak vizuálně tak charakterově, no a v neposlední řadě je tradičně zcela precizní řemeslná stránka filmu. Když se to veme kolem a kolem, film to není špatný, ale rozhodně není hoden stávajícího procentuelního hodnocení. Silné 3*.

Ocelová pěst (2011)

Velice příjemné překvapení a skvělý filmový zážitek a to i přesto, že už po deseti minutách víte o čem to bude a jak to skončí. Skvěle se na to kouká, snad ještě lépe se to poslouchá a dokonce to se mnou hýbalo i emočně, 90%.

Spirit (2008)

V jednu dobu to byl můj nejočekávanější film. Po tragických recenzích a hodnocení jsem na něj nějak pozapomněl a dostal se k němu až po čtyřech letech. A byla to zatracená chyba. Jsou mi úplně ukradené okolní hodnocení i celkové skore 47%, tehle úlet mě neuvěřitelně bavil. Komediální pasáže střídané temnými sekcemi ala SinCity tvoří guláš, který jsem snad ještě neviděl, ale o to je chutnější. To všechno okořeněné stylovým spracovaním a výbornými akčními scénami. No a abych nezapomněl, herecké výkony většiny osazenstva jsou famózní. Je na nich vidět, jak hrozně si své postavy užívají a tím působí přirozeně a o to vtipněji (taková Scarlett Johansson je pro mě nezapomenutelná, její IMHO vůbec nejlepší role). Přesně takhle si představuju uvolněně a s nadsázkou natočenou "komiksárnu".

Správci osudu (2011)

Precizně natočený a zahraný snímek, postavený na zajímavém nápadu. Bohužel jsem se při něm většinu stopáže nudil a (nejen) závěr by zasloužil špetku scénáristické kreativity. Takhle si nedovedu vybavit jedinou scénu, která by stála za zmínku a za pár dní si ani nevzpomenu o čem to vlastně bylo.

Micimutr (2011)

Začíná se z toho stávat tradice...štědrovečerní premiéra na ČT, kterou od odpadu zachránilo jen to, že jsou ty Vánoce. Jedna hvězdička jako dárek pod stromeček s přáním tuhle hovadinu už nikdy nevidět.

Tajemství staré bambitky (2011) (TV film)

velmi překvapivě koukatelná novodobá pohádka...oproti štědrovečerní Micimutr je Bambitka klenot

Thor (2011)

Jedno z nejpříjemnějších překvapení posledních let. Nečekal jsem nic a dostalo se mi výborně natočené a zahrané akční podívané s sympatickým hlavním hrdinou. Nenudil jsem se ani minutu a klidně bych přivítal delší stopáž, neboť se toho na obrazovce dělo víc než dost a ne vše dostalo takový prostor, jaký by zasluhovalo. Sem s pokračováním a to rychle!!! Tenhle svět/světy toho nabízí ještě hodně.

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Jednoduše: "Čekal jsem víc." Pár povedených vtípků (dali by se spočítat na prstech jedné ruky) nedokáže vyvážit hluché až nudné pasáže, kterých je na takto krátký film víc než dost. Škoda.

Saw 3D (2010)

Oproti předchozímu dílu lehký úpadek, ale přesto koukatelné. Ani nevím proč, ale celá série mě ve výsledku baví a je jen škoda, že finální "překvápko" bylo v tomto díle opravdu vycucané z prstu (ale ono asi není moc na výběr, když se roubuje jeden díl na druhý za pomoci flashbacků z předchozích dílů). Jinak je to zase tradiční Saw, stejný jako ty předchozí, tentokráte z velké části postaven na výborném Mandylorovi, kterému prostě toho vrahouna žeru i s navijákem. 70%

G-FORCE (2009)

V televizi, s českým dabingem...a přesto nepamatuju, kdy bych se u "animáku" tak dobře zasmál (naposled snad Madagascar). Prostě tady musím proti proudu = 80%