Oběti války (1989)

Na tento film jsem se velmi těšil a dočkal jsem se velkého zklamání. I když je film natočen podle skutečné události, dvakrát mě nezaujal. Morální poselství filmu je neodiskutovatelné, ale to je tak všechno. Michael J. Fox jako voják uprostřed vietnamské války, to prostě nejde dohromady. Překvapivě průměrný byl i můj oblíbený herec Sean Penn. Od režiséra jako je Brian de Palma jsem čekal rozhodně víc. Téma Vietnamu se dá zpracovat rozhodně na vyšší úrovni než takto. Jednu hvězdičku strhávám i za příšerný dabing, možná až v budoucnu uvidím fim v původním znění, bude to za 4.

Jméno růže (1986)

"Smích zabíjí strach a bez strachu by nebylo církve." Vkusně natočený historický thriller podle světoznámého románu Umberta Eca. Knižní předlohu jsem nečetl, tak jsem ušetřen srovnání knihy a filmu. Samotný film se mi líbil, hlavně díky realistickému ztvárnění středověku a výborné atmosféře. Dalším plusem snímku jsou herecké výkony všech zůčastněných v čele se Seanem Connerym. Mínusem byla slabší úvodní polovina, s příjezdem Svaté inkvizice na opatství začal film nabírat to správné tempo. Závěr byl však opět o něco slabší, než jsem očekával. Celkově to vidím na 4 hvězdičky

U-Turn (1997)

Snímek stylem připomíná něco mezi filmy Quentina Tarantina a Coenovic dílnou, nicméně režie se ujal "svědomí Ameriky" Oliver Stone. Celý příběh se odehrává v malém zapadlém městečku uprostřed arizonské pouště, tam přijíždí Bobby Cooper (skvěle ho ztvárnil Sean Penn), který potřebuje opravit svého Mustanga... Základem úspěchu filmu jsou vedle námětu a režie výborné herecké výkony, vedle Penna exceluje především Joaquin Phoenix jako TNT a Billy Bob Thornton v roli automechanika, kterého jsem ovšem vůbec nepoznal. Závěr snímku je plný zvratů, možná až přespříliš, samotnému filmu to nijak výrazně neublížilo. Na filmu si též cením práce kameramana a překvapila mě porce černého humoru. Nemohu nedat plný počet hvězdiček

Smrt panen (1999)

Tak já nevím, tématicky jsem si od tohoto filmu hodně sliboval, ale žádná bomba se nekonala.Talentované Sofii Coppole se nedá upřít snaha, velmi věrohodně zachytila život dospívajících dívek a též výborně vykreslila atmosféru 70. let. Velkým mínusem bylo, že jsem se nedokázal s žádnou z postav sžít a ani herecké výkony mě dvakrát nepřesvědčily. Co se povedlo, byla příjemná hudba francouzských Air. Celkově pro mě zklamání, potenciál tu rozhodně byl. Lepší 3 hvězdičky

All That Jazz (1979)

Velmi působivý snímek eskalující na hranici mezi životopisným dramatem a muzikálem. Ačkoliv muzikálová díla nejsou mým oblíbeným žánrem, tady v tomto případě mě nadchl celkový umělecký koncept filmu, jak výprava, tak hudba, tak i kostýmy stojí opravdu za to. Nejvíce si na All That Jazz cením výkonu Roye Scheidera, jehož Joe Gideon je jakýmsi alter egem režiséra snímku Boba Fosseho. Scheidera zde uvidíme na vrcholu své kariéry, on Gideona nehraje, on jím doslova je. Styl jakým ztvárnil muzikálového režiséra a jeho sebedestruktivní pracovní tempo vedoucí k nevyhnutelnému konci je hoden Oscara (Scheider získal nominaci). 4 hvězdičky

Lost Highway (1997)

Mistr filmové psychoanalýzy David Lynch nás opět zavede do temného zákoutí lidského mozku, dost možná v jednom ze svých nejbizarnějších kousků. Na začátku filmu sledujeme milostný pár, jak před svým domem nachází postupně tři videokazety. Na první videokazetě je pohled na jejich dům, na druhé spí pár v manželské posteli, pak je tu třetí videokazeta...Těžko říci o čem Ztracená dálnice vlastně je, možná se hlavní hrdina točí ve schizofrenní smyčce vlastních halucinací, ale možná také ne. Jedno je ale jisté "Dick Laurent is dead"... tato věta vyřčená na konci filmu mnohé vysvětluje. Co se týče hereckých výkonů, zaujala mě nejvíce Patricia Arquette a Robert Blake v roli Mystery Mana, jeho výraz je opravdu mysteriózní ( za celý film ani jednou nemrkne). Bill Pullman mi naopak přišel velmi průměrný. Za výbornou atmosféru, velkou dávku napětí a originalitu dávám 5 hvězdiček. Poznámka: K filmu je též výborný soundtrack, kde najdeme Marilyn Mansona, Davida Bowieho, Smashing Pumpkins, Rammstein, či Nine Inch Nails

Rosemary má děťátko (1968)

Klasika žánru. Jedno z nejlepších zpracování knižní předlohy vůbec. Ač je film natočen před více než čtyřiceti lety, zub času se na něm ani v nejmenším nepodepsal Skvěle napsaný snímek s pomalu, ale jistě hostnoucí atmosférou, která ani na chvíli nenudí. Pobledlá Mia Farrow je v roli Rosemary dokonalá. Polanského režie je brilantní, divákovi nic neulehčuje a stále ho nutí ke stále pozornosti. Jde tu o chladnokrevné satanské spiknutí nebo o šílenou paranoiu zoufalé Rosemary? S kontroverzní závěrečnou scénou nemám problém, i když pravda je, že s otevřeným koncem by byl příběh ještě silnější. Snímek podtrhuje podmanivá hudba. 5 hvězdiček. Poznámka: Zajímalo by mě nakolik tento film inspiroval Charlese Mansona k jeho činům

Sněženky a machři po 25 letech (2008)

Velmi slabé pokračování úspěšných Sněženek... herecké výkony jsou na bodě mrazu, příběh totálně o ničem, humor zcela postrádám.. jen nostalgie nad prvním dílem. Suchánek a Jeníčková hrají defakto sami sebe.. to opravdu není prostor pro nějaké herecké výkony... výsledek má pak spíš blíže k parodii. Jako oddychovka film svůj účel splní, ale to je tak všechno. Po Kanárkovi velký sešup dolů pro Viktora Tauše. Hvězdičku za hudbu a ucházející Chadimovu kameru.

Talentovaný pan Ripley (1999)

Výborné drama s neobvyklým námětem Skvělé herecké výkony. Matt Damon, ač ho dvakrát nemusim, hraje opravdu dobře. Jude Law jakbysmet, zdárně jim sekundují Palthrow, Blanchett a Hoffman. Příběh má tak akorát vyvážené tempo, které na jednu stranu nenudí, na druhou stranu netlačí na pilu. Při prvním shlédnutí jsem doslova hltal každou scénu a tešil se, jak příběh nakonec skončí. Čekal jsem klasický americký happyend, ten se tentokrát, k mé radosti, nekonal. Jen škoda přeškoda, že Anthony Minghella už žádný další skvělý snímek nenatočí. Za 5 hvězdiček

Atlantis (1991)

Nádherná exkurze do podmořského světa v podání Luca Bessona. Dokument je rozdělen na několik kapitol, nejvíce se mi líbily la haine (nenávist) a la naissance (zrození). Uvidíte galapážské tučňáky a leguány, obrovského rejnoka mantu, vlnožila, kapustňáky, delfíny skvrnité, žraloky a mnohé další. Celý dokument podtrhuje snová hudba Erica Serry. Poznámka: V kapitole l'amour (láska) zpívá Vanessa Paradis.