Medvídek (2007)

Co čekat od téhle party? Já osobně jsem čekal nic neříkající mišmaš, nezařaditelný do jakéhokoliv žánru, "stojící" opět na pilířích jako mezilidské vztahy, lásky, zrady, rozchody bla bla bla atd. Moje očekávání se potvrdilo. Mám pocit, že Hřebejk se opakuje a mně teda jeho poslední filmy dost splívají (aby ne, když v jeho filmech vidíme stále ty samé tváře). Sám Hřebejk nazval tento film jako "Samotáři, kteří dospěli". Dá se s tím celkem souhlasit, ale ve výsledku to je nebetyčná nuda. Chápu, že tvůrčí tým Hřebejka má potřebu reflektovat životy dnešních čtyřicátníků, ale proč proboha se z tohoto "seriálové žánru" stalo stěžejní téma současné české filmové tvorby...? Dvě hvězdičky, z toho jedna za ušiska Kláry Issové

Tahle země není pro starý (2007)

Další z klenotů v Coenovic dílně. Fargo na texasko-mexické hranici a nemyslím si, že by No Country for Old Men za zabijáky z Minnesoty nějak výrazně zaostávala. Tři drsňáci - ostřílený šerif, chladnokrevný profesionální zabiják a jeden svářeč na penzi a mezi nimi kufr plnej peněz. Nic nebrání tomu, aby se tento příběh rozjel na plné obrátky, aniž bychom byli svědky jakýchkoliv klišé. Nejvetší bombou filmu je jednoznačně, pro někoho přeceňovaná role zabijáka v podání Javiera Bardema (zasloužený Oscar). Dovolím si tvrdit, že už dnes je ve filmových análech zapsán jako jeden z nejvěrohodněji zahraných záporáků. Společně se skvělou režií, drsně realistickou kamerou, chladnou atmosférou a výtečnými dialogy patří Tahle země není pro starý už dnes ke kultovním záležitostem, alespoň pro mě.

Duch (1990)

Super film, který spojuje několik žánrů dohromady, ať už romantiku, drama, detektivku, komedii nebo sci-fi. Ale pro mě to vždy bude taková ta romantická pohádka pro dospělé. Celý film stojí na velmi silném scénáři a propracované režii. To je nejsilnějším prvkem filmu. Flm se ale nevyvaruje několika kýčovitých scén. A ačkoliv jsem nikdy nemusel Patricka Swayzeho, tak pro mě je role v Duchovi jeho nejzdařilejším hereckým počinem. Perfektní výkon podává Whoopi Goldberg, která film obohacuje svérázným humorem. Kvalitních "slaďáků" je jako šafránu, tento film mezi ně určitě patří. Nakonec dávám 4 hvězdy

21 gramů (2003)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů a nejzářivější Iňarritův diamant. Strhující příběh tří postav, které spojí jedna tragická událost a navždy změní jejich životy. Formou Iňarritu nezklamal, opět budeme napínat mozkové závity a skládat celkový příběh jako puzzle. Právě díky formě, kdy není film předkládán divákovi chronologicky, je příběh daleko silnější a poutavější. Co se týče hereckých výkonů, dlouho jsem neviděl v jednom jediném filmu takhle skvěle zahrané role. Stoprocentně věrohodný Sean Penn je zralý na Oscara, ďábelský Benicio del Toro jakbysmet (byl nominován) a Naomi Watts by si ho zasloužila asi nejvíc (také byla "pouze" nominována). Dle mého je role Christiny její životní rolí a díky tomuto filmu se stala jednou z mých nejoblíbenějších hereček. Skvělá režie, výborný scénář, citlivě vykreslená atmosféra postav i prostředí, křehká podmanivá hudba, minimalistický přístup kameramana, to vše řadí toto dokonalé drama o lásce, smrti, pomstě, vině a odpuštění k tomu vůbec nejlepšímu, co jsem, kdy viděl. Úchvatný zážitek, 100%

Veselé Velikonoce (1984)

Jeden z těch slabších Belmondů. Na této dost nepovedené veselohře je krásně vidět, jak Belmondovi daleko více sluší situační komika, než konverzační. Určitě k tomu přispěly ne moc dobře napsané dialogy. Napoprvé by se snad i člověk mohl zasmát, ale stále se opakující vtip není vtipem. Koukat se 100 minut na stále se vykrucujícího se Belmonda mě fakt nebavilo, 2 hvězdy

Hadí oči (1998)

Průměrný akční thriller, kterých Hollywood produkuje desítky, mně v paměti dlouho nezůstal. Ani jméno režiséra, ani přehrávající Nicholas Cage a ani solidní Gary Sinise to nezachránili. Scénář nevybočuje z průměru, to se dá říct i o jednotlivých scénách, které stojí na klasických klišé. Navíc karty jsou odkryty příliš brzy... zbytek je už jen dohrávání z povinnosti. Plusem je kamera, vzpomínaný úvodní záběr je opravdu perfektní. Každopádně nic, co by mě nějak více oslovilo. Zkrátka průměr, 3 hvězdičky a to s odřenejma ušima.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Mysteriózní thriller v režii Sama Raimiho se slušnou dávkou napětí. Co se týče hereckých výkonů, nejvíc mě zaujala Cate Blanchett jako hlavní hrdinka a Giovanni Ribisi v jedné z vedlejších rolí. Přiznám se, že do poslední chvíle jsem nevěděl kdo bude vrahem, můj tip byl někdo jiný, o to víc překvapující byla závěrečná pointa. Příjemná byla narůstající atmosféra a prostředí maloměsta, kde se příběh odehrává, jednotlivé charaktery byly také věrohodné. Určitě se nejedná o žádnou bombu, co se týče originality, ale v rámci žánru jde o nadprůměrné zpracování a dobře odvedenou práci. Tři hvězdičky

Eso es (1982)

Svižná retro veselohra odehrávající se v době berlínské olympiády. Jean Paul Belmondo v roli veterána z první světové a toho času trenér boxu. Díky setkání s malým židovským chlapcem se dostává do situací plných skvělého situačního humoru. A právě humor je to, pro co stojí tento film shlédnout. Eso es určitě splnilo, to co jsem od něj očekával. Zkrátka uvolněná příjemně plynoucí jízda s Beethovenem, čtyři hvězdičky

Miluj mě, prosím (2004)

Romantický snímek jehož těžištěm je záměna identity mě nenadchnul, ale ani neurazil. Průměrné herecké výkony, Josh Hartnett ani Diane Kruger nepodali žádné extra výkony. Banální zápletka, žádná atmosféra, emociálně mě to taky moc nechytlo, ale nakonec jsem to dodíval. Příjemná byla hudba, na takovouhle romantiku se hodila, 2 hvězdičky

Nabít a zabít (2006)

Svěží dynamická gangsterská kriminálka s notnou dávkou konverzačního humoru. Snímek má hvězdné obsazení, překvapivě sympaticky na mě působil hlavní hrdina v podání Joshe Hartnetta, kterého opravdu nemusím, Willis, Freeman i Kingsley určitě nezklamali, Lucy Liu v netradičně komické roli byla také příjemným zpestřením. Na filmu se mi líbila práce s kamerou, všelijaké "flashbacky" a "retro vzpomínky" byly určitě obohacením filmu. Přiznám se, že díky závěrečnému rozuzlení, jsem navýšil hodnocení o celou jednu hvězdičku, takže celkově 3 hvězdičky