Veľký rešpekt (2008)

respect! konecne som mal moznost zhliadnut film v auparku a na moje prekvapenie - nesklamal. nieje to sice najlepsi film mojho zivota, ani vyhliaky na oscara ho cakat nebudu, ale je to potencionalna "prva lastovicka" v uchadzani sa o priazen komercneho divaka. ako komedia funguje a podla pravidiel zanru je aj trochu nadnesena, stylizovana a miestami aj "nerealna" (priznajme si, aj Fantozzi je podla meritiek "reality" sprostost, ale je to komedia) filmu mozem vytknut niektore hluchsie miesta, kde straca gradaciu a tempo, dalo sa to vyriesit aj v strizni, nieco mohlo byt urobene uz v scenari - ale na druhu stranu, konecne film, v ktorom su dosledne ukoncene a dohrane vsetky motivy! pekna praca, klobuk dole, nabuduce to bude este lepsie. ad baruss: (pozor, spoilery!) - "nezariadene petrzalske byty" - hmm, turisti, ktori ste neboli v petrzalke, pozrite si film Velky respekt, taketo byty tu skutocne su.... oh, ma to svoju neprekonatelnu atmosferu. - "nelogicky strih nahanacky" - praveze je postrihana uplne standardne a dokonca celkom kvalitne, zohladnuje pravidla kondenzovania filmoveho utvaru, neukazuje co je zbytocne, ma spravny tempo-rytmus a nenudi. esteze pozname rozne stylisticke prostriedky a interpunkciu ako je napr. elipsa, metafora atd... a nemusime sledovat vo filme vsetko co sa odohra v realnom NUDNOM case. (koho to bavi, pozrite si Sleep od Andyho Warhola) - "miznuci ludia zo zaberu" - ano, skriptova chyba, vyskytne sa vo filme dvakrat, ale evidentne su prechadzajuci len nahodni okoloiduci, kotri ani nevedia, ze su vo filme :) niesu to komparzisti, ktorych si mozte vratit na znacku, takze v poho, niet co riesit, filomovemu deju to neprekaza - "auto zoltanovho brata": hmmm... spzet-ka "KLB" urcite nieje slovenska ;) ibaze by si si rad predstavoval slovensko zaplavene takymito spz-kami :)

Wallace a Gromit: Otázka chleba a smrti (2008) (TV film)

Samostatne stráviteľné a bez chyby zvládnuté dielko v každom smere - tak ako sa na Nicka Parka patrí... avšak oproti predchádzajúcim dielom akosi príliš repetitívne a predvídateľné - priam plagiátorské, autor vykráda sám seba a opakuje nápady a schémy zo všetkých predchádzajúcich skvostov. Preto človeka, kotrý sa teší na neotrelú Parkovu vynachádzavosť a originalitu, prekvapí mierna nuda - hoci sled gagov má svoje plusy, ale niesú ničím nové, vôbec neprekvapia - ako keď si kupujete rascový chlieb, rovnako viete čo dostanete. Filmára však potešia aspoň neodpustiteľné citácie - škoda prezrádzať, je to to jediné veľké plus, ktoré táto časť W&G prináša. Takže tri hviezdičky - lebo Nickovi Parkovi sa menej zo zásady nedáva.

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

Nádherne "modrožltý film", ktorý nieje pre každého diváka - dokonca ani pre otrlého a ostrieľaného klubovca. Wes Anderson má svojský spôsob vyjadrovania a zobrazenia - veľmi špecifickú rétoriku, podporenú dokonalou vizualitou. Spleť žánrov v tomto filme nedáva šancu divákovi, ktorý očakáva, že vlak Darjeeling Limited pocestuje iba jedným smerom - do komédie, alebo road movie či aspoň kvalitnej drámy... Nič z toho nieje hlavnou náplňou filmu, mieša sa to všetko jedno cez druhé a výsledok čaká iba na toho, kto sa chytí ako hladná ryba na háčik a nechá sa uniesť rozprávkou, ktorú mu rozpráva veľmi podivínsky režisér. Film je skvelou metaforou životnej dráhy človeka, jeho hľadaním naslepo a dokonca ponúkne riešenie na všetky otázky života a vesmíru - a to s nadhľadom, pochopením a hlavne recesiou. Jedno z najlepších rozprávaní obrazom - dokonalá vnútrozáberová montáž, presne vystavaná dynamika a spád. Pritom sa nejedná sa o žiadnu adrenalínovú šialenosť, aj komika je menej nápadná, vyplýva hlavne z obrazových vzťahov - je to viac snímok filmársky, než divácky. Kto hľadá osvietenie a cestu Indiou, môže si prečítať Siddhárthu, kto má však zmysel pre humor, nech rozhodne nasadne na Darjeeling Limited... môže ho čakať niekoľko príjemných prekvapení. Aj ja s prekvapením dávam 5 hviezdičiek. Zaslúžene.