Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Na první pohled to vypadá jako příběh nenápadného, neprůbojného muže, který má problém poslat "mrknutí" ženě na sociální síti na internetu. Sledujeme ho od počátečního ostýchavého jednání až po jeho "probuzení". To jenom ve zkratce... Myslím ale že film má pro mně ještě další rovinu. Film poukazuje především na to že náš okolní svět se rychle mění v konzumní, neosobní společenství lidí a pouze v těch nejodlehlejších končinách je ještě prostor si užívat života. Paradoxně v těchto chvílích kdy si užíváte nádherné záběry přírody se ke slovu dostává civilizace a to prostřednictvím mobilu, od kterého se Walter Mitty neodpoutá ani při výstupu hory v Himalájích. Ben Stiller hraje naprosto dokonale "civilním" způsobem svého hrdinu a chvílemi musíte přemýšlet nad tím jak je možné ještě režírovat sám sebe. Walter Mitty je jako většina z nás, s tím rozdílem že on dostal příležitost změnit svůj život... v život. Kdo by si nepřál být na jeho místě.

Avengers (2012)

Občas zapomínáme proč vlastně vznikají filmy. Hlavně proto abychom se bavili a alespoň na pár hodin zapoměli na své starosti. Nic proti moralizujícím a jiným filmům, ale já se chci za ty šílený prachy co po nás v kině chtějí bavit. A to se myslím tvůrcům tohoto filmu stoprocentně podařilo. Přiznávám se dobrovolně - po dobu více jak dvou hodin mi bylo opět třináct let a já našel své hrdiny :)

Divoši (2012)

Pár dní před tímto filmem jsem zhlédl podobné dílo od druhého režisérského velikána Ridleyho Scotta - KONSULTANT. Oba filmy mají jedno společné a to je vynikající práce mexických dělníků pracující na poloviční úvazek pro drogovou mafii. Zatímco v Konzultantovy není ani jeden hrdina kterému bychom mohli a chtěli fandit (kromě epizodní role Penelopé Cruz), tak v tomto snímku jsou sympatičtí i postavy z druhé strany, včetně krysy ve vynikajícím podání Johna Travolty, nebo "familiérního" Benicia Del Tora. Všechny role jsou obsazeny dokonale, tedy kromě nevýrazné bloncky Blake Lively. Oliver Stone chytil "druhý" dech a mladší generace režisérů mohou jen tiše sedět na svých plátěných židlích a kajícně koukat do země a přemýšlet jestli mají vůbec právo mít na opěrkách název "REŽISÉR".

Hunger Games (2012)

Riskl jsem to a mrknul na toto dílo. A čekalo mě příjemné překvapení. Po technické stránce je film perfektní. Hudba i kamera pasuje dobře dohromady a ty dvě a půl hodinky uběhnou opravdu svižně. Občas zatoužíte po jednoduchém filmu s jednoduchým dějem, tady si najde každý trochu. Kvalitní herce v čele se sympatickou Jennifer Lawrence. Občas se tu výrazně mihne Woody Harrelson, nebo i takové herecké eso jako je Donald Sutherland. Zkrátka je na co se dívat a občas i nad čím přemýšlet. Myslím že vlna tohoto druhu filmu s "dětmi" v hlavních rolích do pár let opadne, ale tohle bude jeden z mála na který se nezapomene.

Skyfall (2012)

Bond přišel v tomhle filmu o všechno co ho dělalo Bondem. Dost se nám polidštil, přišel o své tajné hračky, kvalitní auto, už víme jaké bylo jeho dětství, našli jsme jeho rodný dům a co hůř! Nějaká holka z pobřežního slumu (baru) dostala přednost před Bond girl. Aby toho nebylo málo tak ztráty se počítají i u jeho nadřízených i v technické podpoře kdy technického poradce "Q" nahradili nějakým puberťákem.... I Miss Moneypenny přišla o svůj věneček nedostupné sekretářky a Bond tak ztratil minutovou parťačku v anglickém humoru který se konal vždy před vstupem do kanceláře "M". Když to vezmeme do důsledků tak James ztratil i svojí původní základnu. Zní to neuvěřitelně, ale jediná jistota, která mu kromě kvalitního alkoholu ještě zůstala, jsou padouši. A v podání Javiera Bardema excelentní.... možná právě proto nám je v této 23 bondovce nenápadně naznačeno že sexuální orientace Bonda už také nemusí být jistá. Svět spěje do záhuby a James s ním....

Sněhurka (2012)

Pohádka která se nebere vůbec vážně. Už úvodní komentář Julie Roberts je skvostný a následující děj nás přesvědčí o tom že v království kde se nepracuje, ale pouze hoduje a veselí není něco v pořádku (základ komunismu - nedělat, ale veselit se..... všichni a povinně) a tím si zadělává na velký problém a to problém v osobě nové královny. Každý zná Sněhurku, ale jak známo dějiny píší pouze vítězové a tady máme z první ruky jak to bylo "doopravdy". Po technické stránce filmu není co vytknout, úžasné kostýmy, interiéry a samozřejmě herecké výkony v čele s nesmrtelnou Julií která svým šarmem a energií válcuje i o generaci mladší kolegyni Lily Collins. Závěrečnou "bollywoodskou" scénou je odměna pro všechny ty kdo se u tohoto filmu bavili. Tuším že tenhle film nezapadne ani po 50 letech kdy už zmizí kouzlo z "konkurečního" Lovce a Sněhurky.

Jeden musí z kola ven (2011)

Když scénář vychází z předlohy Johna le Carrého, člověka který v tajných složkách působil a posléze o zákulisý hry bezpečnostních agentur i psal, tak jako svého času Frederick Forsythe v Šakalovy (1973) a filmu se ujme schopný režisér a prvotřídní herci s Gary Oldmanem v čele, máme téměř 100% jistotu že nebudeme litovat peněz za lístek do kina. Jestliže Jamese Bonda - agenta 007 bereme jako zábavnou pohádku o špionech, tak při zhlédnutí tohoto filmu nám je jasné že takto to asi ve skutečnosti chodí. Je to hra nervů, k fyzickému střetnutí dochází až když selžou všechny možnosti a nejhorší je tušení že "někdo" spolupracuje s nepřítelem. Velmi realistické ztvárnění chodu tajných služeb, deprimující prostředí, bravurní herci, napětí do poslední okamžiku podmalované trefnou hudbou Alberta Iglesiase.

Američan (2010)

Filmová lahůdka, která tu dlouho nebyla a obávám se že zase dlouho nebude. Prvotřídní herci, dokonalá režie, nevtíravá hudba, jistá kamera a jednoduchý, přesto bezchybný scénář. Kdysi lidé na takovéto filmy stáli fronty do kina....

Jménem krále (2009)

Taková česká snaha natočit dobový film, jako byl Jméno růže. Bohužel se to nepovedlo. Nedá se to svádět na jistě mizernej rozpočet, ani "dětské hraní si" na herce (pouze pan Kanyza a Roden drží jistou úroveň), ale především na režii. Dokážu si představit co by s touto látkou dokázal udělat pan Vláčil, ale mám takové neblahé tušení že by ho scénář pana Vondrušky nepřesvědčil, aby to vůbec točil (a to mám Vondrušku spisovatele docela v oblibě). Na výpravu to svádět nelze, protože stačí porovnat s filmem Bratrstvo bojovníků a je nám jasné kde je zakopaný pes. Zkrátka - film postrádá jakékoliv napětí a spád i středověkou atmosféru. Toto není film do kina!

Nouzový východ (2008)

Je těžké se dívat na film o většině z nás. Ano samozřejmě že si říkáme že nás se to přece netýká, ale moc dobře víme že tomu tak je. Falešný kamárádi, nudná práce, děti.... které jsme (ne)chtěli, dům který nás zadluží tak že už nemůžeme couvnout a budem muset zůstat dál v průměru. April a Frank alias Kate a Leonardo nám všem otevřou oči.... na chvíli, protože pak se vrátíme do svých rolí fajn lidí odvedle...... ženit se nebudu, mám tak víc otevřený nouzový východ :-)