Princezna ze mlejna (1994)

Pohádka ve které není žádný děj, jsou tu špatní herci a ještě horší hlášky, které prostřednictvím úst svých postav pronášejí (vrcholem je "jsem malej, ale šikovnej" - tomu se máme smát?!, ). Jedna hvězda za to, že je to o lásce.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Nádherný film, který se poměrně věrně drží skvělé předlohy Stephena Kinga a jemuž v podstatě není co vytknout, poněvadž vše na co si jen vzpomenete a co se dá na filmech jakkoliv hodnotit je na té nejvyšší možné úrovni, ať už jde o herecké výkony, nebo mimořádně lidský a krásný příběh. Mimochodem jen málo vyvolených (např. génius Stanley Kubrick, že..) dokáže převést příběhy mého oblíbeného spisovatele do filmové podoby takovým brilantním způsobem jako Frank Darabont(viz. Zelená Míle, Hustá mlha), Shawshank je právem č.1 v žebříčku čsfd a spolu s Forrestem Gumpem je mojí srdeční záležitostí.

Smrtonosná past 2 (1990)

Už zdaleka ne tak famózní jako excelentní jednička, některé scény doslova prudí. Raději mám trojku a čtyřku.

Smrtonosná past (1988)

Nejlepší akční film, který kdy byl natočen.

Bláznivá střela (1988)

Pro mě absolutní vrchol v žánru komedie/parodie, zároveň už se ale musím smířit s tím, že nic lepšího v této kategorii neuvidím. Neopakovatelný Leslie Nielsen jako poručík Drebin páchající všemožná zla "ve jmenu dobra" je nenapodobitelný. Svoji postavu hraje jako naprostého dementa s vážnou tváří ve filmu, který je naprosto nabit parádními fóry a absurdními dialogy, díky čemuž nehrozí nuda ani chvilku. Pri první projekci se ovšem připravte na to, že tento film budete muset vidět víckrát, protože prostě není možné zachytit všechny ty skvělé fóry a narážky hned na první shlédnutí ;-). Vřele doporučuji. P.s. - kéž by dnes někdo dokázal natočit alespoň z poloviny tak zábavnou komedii/parodii :-(

Povolení zabíjet (1989)

Vynikající bondovka. Všeobecně podceňovaná neprávem. Měla smůlu v tom, že přišla v době, která nebyla agentovi s povolením zabíjet zrovna dvakrát nakloněná. Svět si našel nové a zajímavější hrdiny z filmů typu Smtonosná past, Smrtonosná zbraň atd. a James Bond už nebyl pro diváky tak atraktivní. I proto se tvůrci pokusili pojmout svého hrdinu v rámci série jinak. 007 zde najednou není ten pohádkový hrdina svůdník, který stiskne pár tlačítek na hodinkách a akce je vyřešena. Zde je reálnou postavou. Chlápkem, co jde nekompromisně za svojí pomstou. A tak tu máme do té doby nejdrsnější bondovku v níž se ubralo na vtipu a hláškách (to se dá jen kvitovat) a rázně si přidalo na tvrdé akci. A vzhledem k tomu, že záporáci jsou skutečně bídáci (a jsou skvěle zahraní, bonusem je mladý Benicio Del Toro), bondgirls jsou krásné a akce je parádní, jedná se o film, který předběhl svoji dobu. Škoda jen, že byl nepochopen, následovala šestiletá odmlka a Dalton se musel loučit. Pro mě byl skvělým Bondem a je škoda, že nevydržel déle. S podobným pojetím bondovek totiž v současnosti Daniel Craig slaví velké úspěchy.

Quantum of Solace (2008)

Skvělá "novodobá" bondovka. Předně podotýkám, že jsem fanda VŠECH bondovek, od těch prvních s Connerym, přes ty s Moorem (na nichž jsem vyrostl), též mám hodně rád i 2 neprávem podceňované s Daltonem a samozřejmě i ty s Piercem Brosnanem. Právě poslední "brosnanovka" mě ovšem tolik nechytla (byla na můj vkus až "příliš sci-fi"), tak jsem byl vděčný za tak báječný restart série, jakým bylo výtečné "Casino Royale". "Quantum of solace" na Casino navazuje, začíná přímo tam, kde předchozí film skončil. Z recenzí se dočtete celkem rozporuplné názory, většina fanoušků vyčítá režiséru Forsterovi příliš rychlé střihy při akčních scénách (pravda, občas je to trochu nepřehledné) a že akční scény jsou okopírované z příhěhů Jasona Bournea. Slovům o kopírování bych se chtěl vyhnout, když tak bych mluvil o insipiraci, na které není nic až tak špatného (neinspirovali se třeba i tvůrci Bournea Bondem ani trochu?), krom toho Daniel Craig je v roli fantastický (pro mě po Connerym nejlepší Bond), nejenže je to skvělý herec, ale je i skvěle fyzicky disponovaný a jeho roli mu (nejen proto) věřím a o to přece jde především. Rovněž nechápu, jak může komukoliv vadit, že se James po 22. nepředstavuje (vždyť už ho zná každý :-D), stejně tak, že je mu stále jedno co pije (což se dá ocenit jako dobrý vtípek :-)). Co mě lehounce zklamalo (ne však tak, aby to nebylo za 5 hvězd) ovšem byl titulní záporák. Ten měl dostat o něco více prostoru a přeci jen mohl být o něco "démoničtější" (např. Cifra z Casina byl skvělý). Celkově vzato se jedná ale o skvělou bondovku s perfektním Craigem, kterou mohu jen doporučit. P.s. - fandové klasických bondovek by měli mít na paměti, že James se jako postava stále vyvíjí a nečekat tudíž velkou změnu a že se z něj stane hned TEN 007, kterým býval např. Pierce Brosnan.