Jánošík - Pravdivá historie (2009) odpad!

Po skončení filmu som ostala šokovaná drzosťou nazvať film Pravdivá história. Ak bol slovenský Jánošík takýto slaboduchý, bezvýrazný, bezcharizmatický muž, ktorému ani nešlo o sociálnu spravodlivosť a zbíjal vlastne len preto, že sa k tomu dostal ako slepé kura k zrnu, tak prečo potom prežil ako silná legenda? Filmu chýbal dramatický náboj, kamera sa tvárila umelecky, ale bolo to skôr amatérske. Rozmazané ničnehovoriace zábery, ktoré ma rušili a nezachránila to ani pekná slovenská príroda. Záver bol absolútna fraška. Stredoveké utrpné právo v čo najreálnejšom vyjadrení, veď áno, to bol možno jediný pravdivý pohľad v celom filme, ale ako som zaregistrovala, nikoho v kinosále nedojal.... Chýbalo tomu niečo, čo rozochveje bránicu, vyvolá emócie. Pohľad na skrvavného človeka na háku to určite nie je .... To už ľudia dnešnej doby majú na háku. Chcú viac. A to nedostanú.

Jeden den (2011)

Film vybočuje z radu prvoplánovej romantiky plnej kladných hrdinov, ktorí si po peripétiach s láskou padnú do náručia a ľudia, čo stojíte okolo, zatlieskajte nám! Je skôr plný horkosti života, ktorý občas nevychádza tak, ako človek chce, ideály sa vždy neplnia. Dexter, ktorý je plný rozporov a nevie, čo so svojím životom, je milovaný Emmou možno viac ako si zaslúži. Emme zdvihne sebavedomie paradoxne muž, ktorého neľúbi ako Dextera, ale vďaka nemu napíše svoju knihu. Ich vzťah prechádza etapami pohľadu na svet očami dvadsiatnikov, tridsiatnikov, štyridsiatnikov. V knihe sa píše: Priateľstvo je niekedy menej ako láska. Čo k tomu dodať? Že niekedy to človek pochopí aj za jeden skutočne skvelý deň. :-)

Jedině ona (2010)

Romantické to bolo až-až, komediálne vôbec, ale to neva, nie som Američanka, ale Slovanka, tak asi z toho dôvodu sa rehocem ako kôň na českých /slovenských moc nie je/ komédiách a pri amerických premýšľam, kde sa mám zasmiať. Neva, romantiku to splní na sto percent, po skončení filmu som uplakaná vyžrala chladničku.

Jeremiah Johnson (1972)

Čakala som klasický western, dokonca som bola pripravená aj odpustiť mu klišovité prestrelky ostrých kovbojov a ženy ako len dekoračný prvok vo forme frivolných prostitutok či smiešnych dám v krinolínach. A miesto toho úplne netradičný western. Neuveriteľne silný príbeh, plný dobrodružstva, hlbokých ľudských citov a pocitov, čistá surová príroda, derúca sa až pod kožu, Indiáni tak zobrazení, že boli uveriteľní, plnokrvní, presne takí, akí som si myslela, že sú, no takmer som nedýchala.... Kde ten film doteraz bol, keď som ho objavila až teraz?: :-)

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí (1974)

T. Hill a B. Spencer toho majú na rováši viac, ale tento film sa mi zdá ich najlepší a melódia z toho filmu mi dodnes rezonuje v ušiach.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Môže byť niečo horšie ako vražda? Áno, egoistická zbabelosť. Plus vydieranie. Plus neschopnosť pomôcť človeku, ktorý pomoc nutne potrebuje... Doplusované, zrátané, smutný pohľad na našu ľudskú povahu. Pekne stvárnené myšlienkové posolstvo. Takéto filmy môžem vždy!

Kameňák (2019) (seriál) odpad!

Nebolo hlášky, ktorú by človek už notoricky nepoznal z netu. Klišé. Nuda. Recyklát recyklátov. Ale proč, Irenko, ptám se tě, proč?

Karate Kid (2010)

V kine som bola s deckami, takže hodnotenie zahrňuje aj dojmy svišťov, pre ktoré bol tiež (možno hlavne) film určený. Jackie Chana som považovala len za herca-kaskadéra, svojou skvele zahratou rolou utajeného majstra kung-fu vyrovnávajúceho sa s vlastnou tragédiou života, ma presvedčil, že je perfektný herec! Svišťom zas imponoval skejťák Dre, ktorý sa nevzdával a prekvapil aj svojho majstra. Film mal na to, že to mala byť rodinná chuťovka, nechutne dlhu minutáž, našťastie, sa dalo v kine obsedieť a pozabávať aj bez pukancov. :-) PS: Remake k filmu, ktorý ma kedysi riadne nudil. Tak to je paráda, decká!

Když Burian prášil (1940)

Barónove historky ma vždy dostanú.:-) Jeleň s višňovým stromom medzi rohami a iné bláznivé historky, napodobňovanie hudobných nástrojov - citara je božská, proste Vlasta Burián je v českej komédií kult.

Když mi bylo poprvé dvacet (2004)

Výborná francúzska retro komédia. Tučná škaredá tínejdžerka, navyše židovka, má hudobný talent a neuveriteľnú silu zvládať neprajnosť svojho okolia, baviť sa zo života a odrážať facky. Bála som sa klišé v závere, že dve pekné sestry si ju vezmú do parády a pri troche šikovnosti a kozmetiky bude vyzerať aj krajšie, čo by faaaaakt mohla....ale ups, toto nebol americký, ale francúzsky film, takže merci, debutujúca pani režisérka, záver ma dostal do kolien. Sila a rešpekt okolia sa dá získať aj bez kozmetického priemyslu, sakra, faaaaaakt. :-)