Oběti - Svědek (2001) (epizoda)

Jarda Hanzlík furt umí. Výborná inscenace, takhle nějak tady v Česku pořád žije spousta lidí - práce, rodinný stereotyp, chlastání, dluhy. Jeho postava dobráckého táty od rodiny, který prostě věří, že zlo musí být potrestáno, je velmi dobře napsaná, ale ještě víc mě dostalo to, co z celého filmu čiší a vyvěrá - bezvýchodnost žití a každodenní existence.

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Málokdy hodnotím po první epizodě, ale teď musím. Tohle vypadá hodně slibně, herecká sestava je luxusní. FUCK PRAGUE!

Rivalové (2013)

Bruhl se pro roli Laudy musel narodit, je neuvěřitelné, jak plasticky ho dokázal ztvárnit. Hemsworth jako Hunt rovněž nezklamal, "tenhleten plejboj", jak by řekla Janžurka, mně okamžitě přirostl k srdci. Film jako víno, ač nejsem příznivcem F1 a sledoval jsem ji vždy jen velmi letmo, dvě hodinky jsem se proměnil ve vášnivého diváka. Velká cena Japonska byl naprostý vrchol snímku, hned potom následovala rekonvalescence Laudy po havárce v Německu. Jeden z TOP sportovních filmů všech dob, to je bez debaty.

Na život a na smrt (2013)

Call of Duty: Black Ops 2 Afghanistan Red Wings aneb takhle spokojeně jsem u válečného akčního filmu nepředl od slavného BLACK HAWK DOWN. Vůbec mi nevadí, že celý film je silně hyperrealistický a příběhová linka plná těch největších klišé, jaká mohou zaznít. Bavila mě jak úvodní hodina, kdy se čekalo na samotnou akci, tak následný zručně natočený masakr, byť Bergovi ani setinu sekundy nevěřím, že by se to právě takhle mohlo odehrávat. Ale co, umělecká licence k filmu patří, stejně jako místy až nesnesitelná míra patosu (ostatně film částečně financovala i US Army a místy to opravdu vypadá jako náborové video za 40 mega dolarů). Jenže ve finále jsem se stejně přistihl, že se na film dívám takřka bez dechu a napjatě sleduju, co se stane v další chvíli.

Muž se železnou maskou (1977) (TV film)

Nejlepší filmové zpracování slavného příběhu Alexandra Dumase, Chamberlain podle mého skromného názoru naprosto válcuje slavnější verzi s DiCapriem. Moc hezky a stylově vystižená atmosféra za vlády Ludvíka XIV.

Mrazík (1964)

Neuvěřitelná blbost. Jedna hvězdička za dabing, druhá za ježibabu (hlavní hvězda filmu, aspoň teda pro mě). Mrazíkovská mánie jde ale naprosto mimo mě.

30 for 30 - Dávní bratři (2010) (epizoda)

Nádherný dokument o vztahu dvou přátel, jejichž životní i sportovní osud navždy nemilosrdně ovlivnil balkánský konflikt v 90. letech. ESPN tohle umí, emoce jsou namíchané tak akorát a navrch vystupuje plejáda lidí, kteří Divace i Petrovuiče dobře znal a jsou schopní formulovat zajímavé názory či postřehy. Excelentní podívaná.

Bakaláři 1997 - Dobrá zpráva (1997) (epizoda)

Miroslav Donutil v životní herecké formě. Jeho brilantně ztvárněný zarytý bolševik vzpomínající na "staré dobré časy" je i po šestnácti letech dokonalou ukázkou toho, jak cyklické a stereotypní dodnes jsou argumenty zastánců dřívějšího režimu. Ty samé řeči, které Donutil svým nanapodobitelným způsobem (jako bych v něm viděl politruka Troníka po 20 letech) láduje do hlavy Kleplovi, Holubové a Bedrnovi, dnes furt slyším z úst soudruha Falmera a dalších rudých sviní.

Absolvent (1967)

Zas taková extraparáda to není, ale Hoffmann je samozřejmě Herec s velkým H. Nicméně to, proč si Absolventa cením, je soundtrack. Tohle jsou šedesátky jak se patří, Simon a Garfunkel mě hudebně naprosto dostali už dávno, ale v tomhle filmu je jejich tvorba neuvěřitelně podmanivá a čarokrásná. A Mrs. Robinson a Sound Of Silence jsou písně definující,... prostě všechno, co se tehdy dělo.

Pot a krev (2013)

Hrozná blbost, ale pokud člověk přistoupí na režisérem stanovenou mentální úroveň snímku, dá se to v pohodě shlédnout na jeden zátah a ani to nebolí. Až na konci jsem s trochou překvapení zjistil, že jde o film založený na reálné události. No to mi ho teda vyndej :-)