Zbohatni nebo chcípni (2005)

Proč tolik odsudků, kolegové recenzenti? Hip hop nemám rád především kvůli tomu, jak "trendy" je mezi dnešní mládeží, která má rozkrok u kalhot někde mezi koleny, čepice s ostrým kšiltem natočeným nabok, houpavým krokem a drsným slovníkem plným "gangstas" zkratek. Ale jeho (dnes již nedosažitelná) podstata je bezesporu o něčem úplně jiném a myslím, že i nevěrohodný a profláknutý produkt "hudebního průmyslu MTV" 50 Cent ji v tomto snímku dokázal poměrně věrně reprodukovat Opravdu si myslím že takhle to v řadě lokalit a čtvrtí v USA funguje. A jistá ruka režiséra Jima Sheridana dokázala udržet na uzdě i scénáristu, který zřejmě svůj výtvor odevzdal po týdnu stráveném na chatě v Novosibirsku bez elektriky, televize a hygienických potřeb, nicméně s pořádnou zásobou vodky. 50%, deset přidávám za to, že i o tak odstrašujícím způsobem zkomercionalizovaném tématu se dá natočit aspoň relativně obstojný film.

Geriho hra (1997)

Nejkrásnější čtyři animované minuty na světě :-)

Ratatouille (2007)

Luxusní animovaná omáčka nedokáže zastřít, že hlavní chod večera je veskrze průměrný a předvídatelný pohádkový příběh, který navíc není ani taková sranda, jak by se na podobné filmy slušelo. Nixméně právě vizuální pixarovská kouzla (kdo neviděl animovanou Paříž, přišel o hodně) podstatně zvyšují zážitek z filmu. V tomto ohledu je laťka hodně vysoko a přeskočit je nebude snadné. A Anton Ego je esence veškeré kritické tvorby :-))

Fimfárum Jana Wericha (2002)

Velmi příjemné převedení pohádkové klasiky na filmové plátno. Werichovy knížky pro dětí jsem jako malý zbožňoval, i proto jsem asi v hodnocení mírně nekritický. Nešť :-)

Tropická bouře (2008)

Parodie (pozor, nezaměňovat s průsery typu SCARY MOVIE) mám rád. Válečné filmy miluju. A TROPICKOU BOUŘI jsem si užil. Spousta politicky nekorektních a z Hollywoodu si utahujících gagů, řada odkazů na kultovní díla o válce ve Vietnamu, neuvěřitelně zábavný úvod, totální masakr v podání k nepoznání nalíčeného Toma "I will fuck you up!" Cruise... může být. Lepší by sice byla kratší stopáž a z komediálního talentu Jacka Blacka šlo vytěžit víc, ale i tak mě Stiller pobavil. Ale TROPICKÁ BOUŘE asi není film, který si pustíte vícekrát. Nicméně za shlédnutí stojí.

Osamělý mstitel (2003) odpad!

Laciné béčko, u kterého jsem málem usnul. A to těch pět piv, co jsem v sobě měl, fakt nehrály roli :-) Diesel prostě není herec. A pokud ho navíc scénář nutí k něčemu jinému, než běhání, skákání, střílení a troušení rádoby drsných hlášek, je totálně ztracený. P. S. Myslel jsem si, že nikdo nemůže klesnout hlouběji než Steven Seagal. Ale může.

Funny Games USA (2007)

Viděl jsem originál, takže můžu porovnávat. Haneke je Ďábel. Jeho americký remake je mistrný a jen o chloupek horší než originál. Přesto na pět hvězdiček. Jako obvykle. Kubrickem říznuté FUNNY GAMES vás zarazí do křesla bezprostředním a samoúčelným cynismem a sadismem, se kterým dva psychopati (Michael Pitt je suverénně nejlepší postavou celého filmu) terorizují manželský pár a jejich malého synka. Připravte se na to, že se vám bude tajit dech a často téměř přestanete dýchat. Některé scény jsou doslova zvrácené, o to více, pokud si uvědomíte, že daleko více než přímé násilí je ve filmu zobrazováno to psychické. Haneke ale není samoúčelný režisér. Hraje s vámi jakousi hru: tady máš, diváku, nechutné scény. Líbí se ti? chceš vidět další? a proč? vždyť přímo před tebou dochází ke krutému ponižování a bezlítostnému šikanování lidských bytostí - a ty se to, můj milý diváku, spokojeně koukáš. To jsi tak fascinován? To se vážně nestydíš? a jak si myslíš, že tohle všechno může skončit?

Vyšší princip (1960)

Neexistuje jiný film, který by tak věrohodně přiblížil tíživou a dusnou atmosféru během nacistické okupace Československa. Životní role Františka Smolíka a předzvěst blížícících se plodných 60. let.

Zkažená mládež (2007)

"Get it, man... Nobody in our class protects Joosep".....Ufff.... Musím se přiznat, že ve finále mi začalo srdce tlouci o hodně rychleji. A ve chvíli, kdy Joosepovi pípla sms a on vzal otci klíče, jsem tušil co přijde. KLASS je mrazivý film, který kazuje, co všechno může způsobit totální komunikační propast. Povinně bych ho pouštěl na základních a středních školách, aby mladí lidé viděli, kam až může zajít něco, co zpočátku vypadá jako nevinná legrace. Oproti smutnému faktu, že u nás se souběžně točí hovadiny o dvojici teenagerů, kteří ještě nezasunuli, je obrovským zážitkem vidět, že pár set kilometrů na SV od nás vznikají podobné nemilosrdné sondy do opravdového života dospívajících lidí. Popravdě mi sice moc nesedí typologické složení sociální skupiny "třída", jak ji Raag předkládá, ale respektuji, že během hodinky a půl nemůžete chtít zázraky. Naopak pochválit musím casting. Ústředná dvojice Joosep - Kasper je až až mrazivě reálná, Thea uvěřitelná a Anders jako ztělesněné a primitivní zlo (divák ho MUSÍ nenávidět). Jenže i takřka hmatatelnou nenávist vůči jemu a jeho partě v posledních patnácti minutách u diváka přebije pocit lítosti, bezmoci a zmaru, umocněný faktem, že film byl natočený podle skutečné události. Když Joosep mluví o škole v Holandsku, kterou by chtěl vystudovat, polije vás pot. Ale najdou se i jiné a sakra emotivní momenty - Kasperovo sebeobhajování ve vztahu k Thee (tahle rovina filmu je famózní!), Joosep strhávající si ze sebe značkové oblečení, celá scéna na pláži, chvíle předtím, než Joosep a Kasper vejdou do školy atd. KLASS je jeden z nejpůsobivějších snímků, které jsem měl v poslední době možnost vidět. REVIEW - EDIT: Po opakovaném shlédnutí bych rád vypíchnul podle mého jednu ze stěžejních postav, kterou jsem zapomněl zmínit - Maxe (dlouhovlasý premiant třídy, mj. ukradl Joosepovi sešit). Jde o jednoho ze zásadních iniciátorů šikany, který v ní nalézá potěšení a zálibu jak skrze své spolužáky uskutečňovat násilí. Na rozdíl od živočišného násilí, která páchá Anders, je Max prototypem násilí psychického: dokáže skvěle motivovat, obratně manpiluje s Andersem a ostatními, je vysoce inteligentní a o to více nebezpečnější. Vědomě podporuje Anderse v roli vůdce skupiny, aby prostřednictvím něj mohl být skrytým, nicméně o to vlivnějším řídícím prvkem.

Bílé peklo (2001)

Zajímavý film, který mě udržel vzhůru od půl jedné do čtvrt na čtyři v noci. Přiznám se, že ještě lepší než putování ze Sibiře domů, pro mě byly scény z gulagu. Jen mi vadily místy nelogické dějové zvraty. Ale i tak palec nahoru. Na německý film hodně slušná práce :-)