Absolvent (1967)

Hodně dobrá klasika s jedinečnými střihy a ještě lepšími hereckými výkony všech zúčastněných. Příběh si přímo koleduje o to, aby se z filmu stal žánrový kult. Teď už konečně vím, co si představit, když slyším chytlavou píseň Mrs. Robinson.

Aferim! (2015)

V době strachů z imigrantů a zaslepenosti podporované populistickými politiky a médií, přichází film, který je černobílý nejen vizuálem, ale také viděním světa. Zbabělost, zabedněnost a zúžený pohled jsou skryty pod mudrlanstvím a falešné pýše na vlastní původ.

Agatha Christie's Poirot - Smrt na Nilu (2004) (epizoda)

Pro mě horší než adaptace ze 70. let s Miou Farrow. Mnohem osekanější, přímočará a ne tak atmosférická. A proboha, ať už nevidím Emily Blunt s blond parukou.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

"Natočíme další film Akta X. Bude to bomba a bude to o něčem jiném než minulý film - žádní zelení mužíčci, ven se nesmí dostat žádná informace. Budeme se taky více zabývat vztahem Muldera a Scullyové, necháme je sblížit se a diváci dostanou, co chtějí, konečně je dáme do kupy. Nejlepší bude, když příběh bude o nějakém skrytém zlu, o něčem, co tu ještě nebylo, nějaké monstrum, nejlépe. Možná by měl být vztah Muldera a Scullyové už rozvinutý. Ano, měli syna. Nebudeme se zmiňovat o podrobnostech, stejně nevím, jak to vymyslet, ať si každý domyslí, co chce. Teď mě nenapadá ani žádný příběh, tak se to bude motat kolem něčeho, co už všichni znají - novodobý Frankenstain. Ale případ necháme v pozadí jako kulisu. Hlavní bude psychika Muldera a Scullyové. Každý bude mít jiný cíl. Sakra, ten jejich vztah, ani pořádně nevím, jak to vymyslet. Ale když to nějak šikovně splácáme dohromady, tak to bude dobrý film. Když už jsme to slíbili, nové Akta X budou." Takhle nějak si představuji myšlenkové pochody Chrise Cartera. Kéž by radši nic dalšího netočil.

Alenka v říši divů (2010)

Kdyby Alenku natočil kdokoliv jiný, hvězdičku bych přidala, ale protože se jedná o "dítě" Tima Burtona, slevit nemůžu. Jsem zvyklá na jeho morbidnosti, dětské filmy pro dospělé a bizarní pohádky, které nemají daleko k hororu. Nedá se popřít, že je na Alence znát jeho rukopis a poetika, ale celá podoba je až příliš uhlazená, jako kdyby se režisér bál plně popustit uzdu svému obvyklému bláznovství. Z hereckých výkonů je perfektní hlavně J. Depp a H.B.Carter, M.Wasikowska nepřesvědčila ani neurazila. Hudba D. Elfmana sem patří, ačkoliv ani on zde nepředvádí kdovíjak sám sebe překonávající výsledek. Film by se hodil tak akorát na sobotní odpoledne a já na konci můžu říct jen jedno: Nemůžu se dočkat, až Burton zase přijde s regulérním hororem sobě vlastním.

Alone with Her (2006)

Pěkně děsivá úchylárna, o to víc, že v dnešní době není těžké tak absolutní šmírování uskutečnit.

Amazing Spider-Man (2012)

Tenhle film bych zapasovala za nedělní receptář. Naivní až běda, ale odsýpá to a je zábavný. Žádná rozmáchlost se nekoná, jde spíše o komorní zpracování komiksu, na kterém se šetřilo. Peter Parker je sympatičtější než jeho "dvojče" v Raimiho filmech, Gwen je sice hezká a sexy, ale příliš přechytračelá, je to prototyp té vzorné studentky, která si umí dupnout, což mě štve jen trochu méně než ušlápnutá holka, která se stane královnou plesu. Ale tohle jsou malé věci, podívejme se na větší boty: pokud prominu amerikánskou naivitu a kecy, které jako kdybyste vystřihli z brožury o USA, chybí mi záporák, protože rozpolcený "doc" je výrazný asi, jako když já se vztekám v dlouhé frontě na lístky. A pokud jsem zmiňovala přerod tichošlápky v královnu plesu, tady se stane něco podobného s Peterem Parkerem. Otloukánek se přerodí v hláškovače, se kterým se najednou kamarádíčkuje největší tyran školy a vzdychá po něm super dlouhonohá blondýna s culíkem. WTF? Gwen Stacy je sedmnáctiletá studentka střední školy, která pracuje jako stážistka v super biologické laboratoři a běžně míchá séra převratných látek? Mám ale dojem, že tvůrci věděli, co točí a dělají si ze Spider-Mana trochu srandu. Kdyby se nejednalo o Spider-Mana, řekla bych, že je všechno tak nějak růžovoučké, a pokud nečekáte průlomový zážitek, tak i chutné. Prostě cukrová vata :-)

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Konečně mám dokoukáno. Úroveň seriálu se u mě držela na čtyřech hvězdách. Na rychlé střihy, které mají docílit ještě větší schizofreničnosti, si lze zvyknout. Bizarní postavičky, flashbacky na vraždy v domě z let minulých, psychicky narušená rodina s problémy a charismatická Jessica Lange tvoří morbidní, úchylnou a hrůznou atmosféru nejlepšího tohoto hororového seriálu. American horror story je ale hororovou jedničkou i díky tomu, že není s čím srovnávat. Co kdyby teď začaly seriály podobné Akta X nebo Krajním mezím? Tyhle dedukce ale nijak kvalitu seriálu nesnižují. Nejsem si ale jistá, jestli mě seriál tak lehce naláká i na druhou sezónu.___ Update___ Sezona 1.: 70%... Sezona 2: krutá, tísnivá, samostatná, dokonale zakončená - 80%

Americký gangster (2007)

Těžko bych hledala žánr, který by mě oslovoval tak vlažně jako krimi o gangsterech, a přesto to Ridley dokázal. Strhl mě a to na 2 a 1/2 hodiny, aniž bych se nespokojeně zavrtěla nebo si zívla, a to přesto, že jsem v den promítání měla naspáno sotva 4 hodiny a blížila se půlnoc. Jeden z nejlepších filmů, jak jsem v poslední době viděla, a to beru napříč všemi žánry. Nebudu psát, jak charismatický a dokonalý byl Denzel W., bylo by to jako nosit dříví do lesa. Prostě doporučuju, doporučuju, doporučuju...

Americký sen (2010)

Zjednodušeným způsobem vysvětlené věci, o kterých stále hodně lidí nemá ani tušení nebo o nich vůbec nepřemýšlí.