Dcery prachu (1991)

Začnu poněkud extrémním, leč, věřte mi relativně přiměřeným přirovnáním. Šance, že bílý muž, Středoevropan - byť disponující výtečnou znalostí angličtiny - pochopí a docení tento film je tak mizivá, že by spíš malá, černá africká holčička pochopila a docenila dokument o Mnichovské konferenci roku 1938 a jejím dopadu na československou historii a společnost. Mluvíme tady nejen o naprosto jiných hodnotách, kulturních , společenských, náboženských a historických systémech, gendrové specifikaci (výlučně feministický snímek) a jazykových překážkách (drtivá většina dialogů je namluvena v creolu, specifické, značně odlišné verzi angličtiny), ale taky o naprosté absenci jakékoli dramatické struktury příběhu. Dvě hodiny plynou bez náznaku děje, ženy čtyř generací si povídají, klábosí na pláži, probírají své kořeny a svou budoucnost, do toho hraje meditační hudba a šplouchá moře a na konci většina rodiny odpluje... Z určitých hledisek bezesporu důležitý, zajímavý a krásný film, pro našince, který nestuduje nejniternější impulsy afroamerické kultury dvouhodinová koncentrace nudy a nepochopení.

Inland Empire (2006)

Zatím samozřejmě bez hodnocení... jak já se těšil, jak toho Davida prokouknu, jsa připraven na nejhorší... Nedal mi však nejmenší šanci. Úpěnilvě jsem od začátku schraňoval všechny informace, snažil spojovat i nejmenší detaily, ale na konci jsem se nechal jen vláčet změtí obrazů. Věřím, že po druhém shlédnutí budu moudřejší a doufám, že IE někdy pochopím a docením úplně (rozhodně věřím, že je to možné)... přesto však musím podotknout, že postrádá onen dokonalý magntismus Mullholand Drivu a Lost Highway, který držel mé zraky připité na plátně od začátku do konce téměř bez mrknutí. Tříhodinová stopáž IE na to nemá dost šťávy ani "lynchovské" elektrizující statiky. Takže zatím tak.

All in the Family (1971) (seriál)

Podle všeho hodně významný a odvážný seriál, který se svezl na vlně liberálních reforem v USA konce šedesátých let. Našinec se k němu ale asi těžko dostane. Btw. ústřední charakter, hlava rodiny Archie Bunker byl pro tvůrce seriálu South Park inspirací pro postavu Erica Cartmana. :-) Už jen proto bych se rád mrkl.

Únos (1952)

Jako historický materiál, dávající nám nakouknout do ideologické kuchyně kinematografii reálného socialismu je to úsměvné. Stejně tak žánrové obsazení Hrušínského a Kopeckého jako dvou kolaborantů je jaksi příznačné. Každopádně se na soudruhy nesmíme tak zlobit, studená válka byla svinstvo a jak správně podotkl Exvizitor, v USA se v té době točili víceméně podobně zkreslené vize východu... Hodnocení se vzdávám, pohybuje se někde mezi odpadem a čtyřmi hvězdami, podle toho sledujete-li ideologický význam nebo histrorickou výpověď.