kingik

David Kraťásek

okres Šumperk
profík, recenzent

• 17.1.2009  08:36

Tak silné téma, a ještě k tomu si ho vzal na starost Oliver Stone, známý to provokatér, ale rozmělnil je na slzopudným patosem rozložené drama o dvou mužích zasypaných pod troskami WTC. A aby to nebylo málo, tak jeden z nich uviděl Boha! To se Stone tolik bál rýpnout do tématu, že zbaběle neukázal náraz letadel do dvojčat?! To opravdu chtěl rozbrečet svět, sebe a veškerou kontroverzi protentokrát vynechat?! Jenže tohle není Vietnam, tohle je NY a události poměrně nedávné. Mohl to pojat úplně jinak. Stone velmi dobře zvládá technickou stránku filmu, ale jeho kolébavý styl člověka spíše uspí, než aby ho nutil přemýšlet o věcech, které zkrátka tenhle film nemá. Chápu, hasiči tam oddřeli své, ale věnovat jim celý film, to zase nemusel, slzet se mně u toho taky nechtělo. Já chtěl jiný film, v jiném pojetí. Chtěl jsem něco o rozkrývání pozadí atentátu, ne tuhle břečku. Tu si Stone můžeš promítat po večerech a mlátit se u toho do hlavy, jak si zkonil vynikající téma, anebo víš co, radši ten film spal. Stejně za moc nestojí a jeho výpovědní hodnota je nulová. A už nic netoč.

• 17.1.2009  08:34

(Ne)kompromisní mumie. Tvůrci vyměnili Rachel Weizs za Marii Bello, Stephena Sommerse vystřídal akční řemeslník Rob Cohen, scénář trochu zaostával. Což o to, máme zde stále Brendana Frasera, Maria Bello je k nakousnutí, Luke Ford v roli jejich syna má něco do sebe, Jet Li je absolutně mimo mísu a John Hannah je stále trapný. Napětí, invence i vtipu mohlo být víc. Předchozí Mumie byly efektnější a měly kvalitnější scénář. Tenhle třetí díl se v mnohém odlišuje, působí trochu nastavovaně a nemusí každému přijít vhod. Pobavíte se sice v nižším levelu, ale ve vysokém tempu a nějaký ten originální nápad se také najde. 70%

• 17.1.2009  08:32

Kvalitních komedií není nikdy dost a tahle mě dost překvapila. Převlekové komedie vždycky měly něco do sebe a tahle není výjimkou. Amanda Bynes sice není nějaký extra talent, její herecký projev je i celkem toporný, ale umí dobře kulit oči a je vzhledově zajímavá, a jako kluk byla i pěkně ošklivá. Ovšem humornými situacemi se tu v žádném případě nešetří a navíc jsou tu herci, kteří snímek oživují velmi výrazně. Třeba sympatický Channing Tatum, kráska Laura Ramsey nebo skvělý trenér Vnnie Jones. Dost jsem se u téhle nenáročné komedie pobavil a je ideální pro zlepšení nálady. A komedie přece jsou od toho.

• 17.1.2009  08:30

Tak tohle je ta typická komedie, která se vám líbí, a ani nevíte proč. Duo Kutcher a Diazová jsou ve svých rolích až nesnesitelní, ale na druhé straně, kde by byl film bez nich. Vtipy jsou rozdílné kvality a nejsou nijak originálně pojaté, ale většinou vyplynou ze situace. Je to milá komedie, ze které si po jejím skončení nebudete nic pamatovat a v jejím průběhu se nudou neukoušete. 60%

• 17.1.2009  08:27

Nepřišlo mně to tak zábavné, jak jsem čekal. A ani to nebylo tak přesvědčivě ujeté, ale svou oporu to našlo v hercích, kteří v rámci dobrého zesměšnění, zde hrají na sto deset procent a divákovi servírují vtipy tak dobře, že ani ve scénáři to tak kvalitně napsané nebylo. Tom Cruise jako obtloustlý producent, který svým fanynkám přivodí šok, neboť je zde změněn k nepoznání, nemá chybu. Stejně tak Robert Downey a překvapivě Jack Black si říkají o pozornost, své role si užívají, ale scénář nebyl zdatně ukočírován a nuda se rozlévá poměrně víc, než bych od podobného kousku čekal. Závěrečné titulky a pohled na tancujícího Cruise jsou tím nejlepším z celého filmu. 60%

• 17.1.2009  08:26
    Zrození (2004)

Nicole Kidman, která se právě hodlá podruhé vdát, náhle vstoupí do cesty desetiletý chlapec, který tvrdí, že je její dávno zesnulý manžel. Kontroverzní snímek natočil Jonathan Glazer a pracoval s výbornou Nicole Kidman a Cameronem Brightem, ale scénář je naprosto nedotažený až zmatený, a vůbec neví, co chce. A rozuzlení je takovým zklamáním, že se to nedá popsat. K pozitivům bych ještě připočetl působivou hudbu, ale jinak to nestojí za nic.

• 17.1.2009  08:25

Po automobilovém závodění, fotbalu a krasobruslení se komik Will Ferrell pustil do basketbalu. Je to docela legrace. 60%

• 17.1.2009  08:24

Keltský druid Ambrosinus zná legendu o meči Julia Cézara, který byl ukryt před jeho nepřáteli na tajné místo. Legenda praví, že meč je určený pro velkého vládce. Film začíná krátce před korunovací Romuluse a ne náhodou se Ambrosius stává jeho učitelem a mentorem. Občas působí jako čaroděj, ale jeho čáry jsou jen směsí tajemna a triků. Otec budoucího římského krále Orestes vede formálně Řím, ale sám není císařem. V den korunovace vůdce barbarských Gotů - Odoacer požaduje 1/3 tehdejší Itálie. Ale Orestes, který chce odevzdat rozpadávající se říši do rukou svého syna výrazně odmítne, čímž podepíše rozsudek smrti nad svojí rodinou i zemí. Noc po Romulusově korunovaci napadnou Řím gotská vojska. Většina mužů římského generála Aurélia, kteří bránili svého vládce zemře, Romulusovi rodiče jsou zavražděni a mladý císař spolu s Ambrosiusem se stává vězněm v pevnosti na ostrově Capri. Zde Romulus objeví dlouho hledaný meč svých předků. Aurelius a jeho družina osvobodí císaře a po následné zradě římského senátora Nestora směřují do azylové Británie, kde musí čelit nejen svým gotským pronásledovatelům, ale také místnímu krutovládci, aby nakonec položili základ větší legendě než je ta jejich. Pokud zrovna nejste učitel dějepisu, máte u tohoto historického filmu s lacinější výpravou i realizací, šanci příjemně se pobavit.

• 15.1.2009  19:20
    Iron Man (2008)

Iron Man svou největší přednost našel v hlavním představiteli Robertu Downeym. Vše ostatní se mu tu dost podřizuje a on to nenápadně ovládá. Nápady by byly, ale režisér Jon Favreau není typem režiséra pro comicsové adaptace. Vinou jeho nesourodé režie film občas ve výsledku trpí, a pokud dojde na pokračování, doporučuji výměnu režiséra, který filmu dodá stylovost. Zde je vše tak nějak rozkouskováno a pořádný tmel tomu chybí. Své si odehrála i Gwyneth Paltrow a neztratil se ani Jeff Bridges, který už ale v minulosti zahrál i lépe. Film stojí a padá s Robertem Downeym. 60%

• 15.1.2009  19:17

Indiana Jones se vrátil!. Harrison Ford stárne a má k ruce slabší scénář, ačkoliv nápady a absurdní akční scény se sypou jako z rukávu. Spielberg nabral zpět ztracenou formu. Do herecké party přibyl talentovaný a mírně osvěžující Shia LaBeouf. Na druhé straně barikády se ocitla komsomolská záporačka Cate Blanchett a po odmlce se vrátila i Karen Allen. Čtvrtý díl docela sází na zajímavě pojatou absurditu. Velmi dobrá řemeslně odvedená práce, finále nedosáhlo mega výšin a jako celek to hodně pobaví. S Indianem Jonesem se dá vypravit na každou dobrodružnou výpravu, i když mu v cestě stojí samotná KGB, žádná újma nehrozí. 90%

• 15.1.2009  19:13

Jeden z těch slabších Emmerichových spektáklů, který nesplnil svoje ambice. Ovšem není zavrženíhodný, ale je spíše nevýrazný vlivem nepříliš životného scénáře, který je dost umělý a ta umělost se přenesla do celého filmu. Herci v tom monstrózním "artificial" obalu úplně zanikají a Emmerich na tenkém ledě nebruslí s takovou jistotou, jak ji u něj známe. Nakonec to ale ustál a film se několika scénami vytáhl a zase taková nuda to nebyla. Příště ovšem by to chtělo razantnější přístup k věci. Mé hodnocení: 60%

• 15.1.2009  19:11

Je s podivem, že zrovna Josef Polášek je tím typem muže, kterému každá žena podlehne, ale věřit se tomu dá těžko. A tak není ani tak chyba na straně Poláška, ale spíše tvůrci neměli dost soudnosti a mermomocí z něho dělají playboye, ačkoliv na něho nevypadá. Scénář příliš komických situací nenabízí, ale pokud ano, tak nejsou špatně zahrané, a nejlépe tak tady zúročila svoje zkušenosti Zdena Hadrbolcová, která je zcela bezchybná. Jinak je to film poměrně unylý a ve výsledku v paměti ničím výrazným neutkví. 40%

• 15.1.2009  19:10
    Santa kdo? (TV film) (2000)

Televizní reportér Peter marně bloumá ulicemi, ve snaze najít žádaný vánoční trhák. Náhoda mu přihraje do cesty muže, který nárazem do hlavy ztratil paměť. Nezná ani své jméno a neví, proč má na sobě podivný kostým. Co ovšem reportér netuší, je skutečnost, že jeho nový známý není jen tak ledajaký, obyčejný stařík, ale skutečný Santa Claus. Slabá vánoční komedie s omšelým Leslie Nielsenem skoro ničím nezaujme, ale v čase vánočním své kouzlo snad mít bude. Ovšem jinak vřele nedoporučuji.

• 15.1.2009  19:09

Marcus Nispel se spolu s producentem Michaelem Bayem s remakem poprali více než zdatně. Výsledkem je rozmáchlá krvavá podívaná s talentovanými mladými herci, jako je Jessica Biel nebo Erica Leerhsen. Nispel, který se rád vyžívá v krvavých detailech, se ani zde nijak nekrotí a servíruje divákovi nefalšovanou hororovou hrůzu, které nechybí filmařský um, cit pro gradaci napínavých scén i náležitě ostré finále. Vyčetl bych snad jen pomalejší rozjezd, ale pak už je to skvělé. Nesmím opomenout šíleného R.Lee Ermeyho, který perlil i v následném skvostném pokračování. 80%

• 15.1.2009  19:08

Zajímavý horor se slibným hereckým obsazením, jako je sexy Elisha Cuthbert, Jared Padalecki, Chad Mchael Murray nebo i zajímavě obsazená Paris Hilton. Sice se to zpočátku vleče, ale pak to stojí za to, a hororové scény prakticky nepolevují až do konce. A to vše vrcholí pointou ve stylu, že celý dům zvrhlých bratrů je z vosku. Mám rád takové horory a dostal jsem zábavně-hororovou podívanou, která ničím nezklamala.

• 15.1.2009  19:07
    Ultraviolet (2006)

Armádní laboratoře upravily jistý virus a díky němu stvořily silnější vojáky. Vznikl kmen HGV, experiment se však vymkl kontrole, když virus zmutoval. Svět zasáhla epidemie, která ho navždy změnila. Lidé se přestali bát terorismu a začali se bát choroby, která sice nakaženým dala nadlidskou sílu a rychlost, byla však stoprocentně smrtelná. Zdravotnický systém získával stále větší pravomoci, až se zmocnil vlády a změnil ji na diktaturu. Nemocní byli shromažďováni v táborech a později likvidováni na příkaz šéfa všemocného lékařského systému, vícekardinála Ferdinanda Daxuse. Mladá Violet Song jat Shariff žila s manželem a těšila se na první dítě. O všechno však přišla, když se nakazila a stala se cílem experimentů, které měly najít lék. Podařilo se jí uniknout a s několika dalšími "hemofágy" založila hnutí odporu. Někomu tento film připadá hloupý, ale mně tedy určitě ne, dokonce mně připadal i sexy v jistém úhlu pohledu. Akční scény jsou zdařilé a efektní a Mille Jovovich padne role jako ulitá. Režisér Kurt Wimmer si vede lépe v akčních než dialogových scénách, dějová linie tím celkem ztrácí na zajímavosti, a tak nějak postupně pod nánosem efektnosti zaniká. 60%

• 15.1.2009  19:04
    Oko (2008)

Bavilo mě to a bylo to lépe zrežírované než originál. Jessica Alba se své role zhostila poměrně dobře a tajemné napětí filmu nechybí. Nějaké rozdíly oproti původnímu zpracování tu určitě jsou, ale mně tenhle americký remake sedl víc, než jeho japonský předchůdce. 70%

• 15.1.2009  19:04

Tak trochu jiný dětský film, který mě doslova uzemnil a já si ho zamiloval. 100%

• 15.1.2009  19:03

Film o čtyřech sourozencích, jimž osud předurčil vzít do rukou zbraně a zachránit bájnou říši, natočil podle předlohy C.S.Lewise režisér Andrew Adamson. Od počátku se režisérovi podařilo mě vtáhnout do děje, a to jsem vůbec nečekal. že se mu to podaří, a že mě takhle snímek bude bavit. Prostě, i když dávno nejsem dítě, tento kouzelný film mě dokázal velmi oslovit. 100%

• 15.1.2009  19:02
    U mě dobrý (2008)

Česká komedie, kterou na motivy povídek Petra Šabacha a podle scénáře Petra Jarchovského natočil Jan Hřebejk, se odehrává v originálním prostředí zahrádkářské kolonie na libenském ostrově, v přilehlém přístavišti a na velkém bleším trhu. Příběh je zasazen na počátek 90. let. Šest přátel, zahrádkářů a rybářů, se schází v malebné přístavní hospodě u mariáše. Letní idylka však končí ve chvíli, kdy se jeden z nich stane obětí skořápkářů, kteří ho oberou o všechny peníze. Jeho kamarádi vymyslí velkolepý podraz a získají zpět kamarádovy prohrané úspory a navíc při tom prokážou odvahu, mazanost i sílu přátelství. Dannyho parťáci po česku, tak by se dala charakterizovat komedie, která srší nápaditostí i výbornými hereckými výkony v čele s Bolkem Polívkem, má sice pomalejší rozjezd, ale v druhé polovině to bohatě vynahradí. 60%

• 15.1.2009  18:49

Nevyrovnaný film, který servíruje krmi přehledně, ale nijak velkolepě. Ivan Barnev se tak nějak neslučuje s Oldřichem Kaiserem. Řada herců předvádí zajímavé herecké výkony, a takový Martin Huba nebo Petra Hřebíčková snesou ta nejpřísnější měřítka, ale ne už tak celý film. Jednotlivé životní etapy právě neoplývají nápaditým podáním, a některé jsou vyloženě nepřesvědčivé. Ovšem film má své osobité kouzlo, je citlivě natočen, a ne vše je v něm zachyceno maximálně zajímavě. 60%

• 15.1.2009  18:48
    Invaze (2007)

Zajímavě koncipovaný snímek utrží největší ránu až v samotném závěru, který dost kazí předchozí dojem. Nicole Kidman a Daniel Craig jsou dobří herci a utáhnou i slabší scénář, ale místy je na snímku znát, že vznikal ve zhoršených podmínkách, a střídání režisérů tomu jen nasvědčuje. 60%

• 15.1.2009  18:47

S příchodem Daniela Craiga se výrazně změnilo pojetí celé bondovské série a v započatém novátorském stylu se pokračuje i v Quantum of Solace. Studio pro jeho realizaci angažovalo režiséra Marca Fostera, který natočil dynamickou bondovku s množstvím akčních scén, v nichž převažuje zlomkový střih. Akčně posazený Bond má ve svém rámě krásky Olgu Kurylenko a Gemmu Arterton. Kupodivu už do setkání s nimi nedává své city, jako v případě Evy Green. Bezcitný obchodník s tváří Mathieu Amalrica mu se svojí organizací nadělá těžkosti. S Bondem projdeme nejednu destinaci, akce bude střídat akci a svižněji už to snad ani nešlo. 90%

• 15.1.2009  18:44

Mladá dvojice se přestěhuje do krásného dvojpodlažního domu, v jehož horním patře na doživotním výměnku žije zatraceně vitální stařenka. Ta manžele svým vlezlým chováním tak ničí, že oba začnou uvažovat o její vraždě a dokonce si najmou nájemného zabijáka. Já se u této černé komedie bavil, tedy chvílemi, protože scénář je dost nevyvážený a režii si vzal na starost Danny DeVito, který se v tomto žánru pohybuje jako ryba ve vodě. Dočkáme se velmi překvapivé závěrečné pointy, která je celkem logickým vyústěním stařenčina protivného chování vůči novým nájemníkům. Eileen Essell v roli otravné stařenky navíc vydatně přehrávala podstatně slavnější herecké kolegy Stillera a Barrymoreovou. 70%

• 15.1.2009  18:43

Specialista na černé komedie Danny DeVito natočil nápaditou komedii a nemalou měrou k jejímu úspěchu přispěli i brilantní herci Michael Douglas a Kathleen Turner, kteří hrají jako o život a celou dobu si jdou po krku, i když jejich motivace zase až tak zřejmá není. Scénář je méně propracovaný, režie nemá chybu. Konec je až depresivní, ale uvědomujeme si, že jsme celou dobu sledovali proklatě černou komedii, která končí smrtí obou protagonistů.

• 15.1.2009  18:35

Mám rád Pamelu Anderson, Denise Richards už tolik nemusím. Mě to bavilo, protože tento film ukáza, jak je báječné se bavit na úkor druhých, v tomto případě blondýn, a rozhodně to není laciná sonda do hlubin "blonďaté duše". Je to totiž čistá a zábavná kravinka, kterou doporučuji všem, co si myslí, že blondýny jsou tupé. Pamela a Denise dokazují, že si umí ze sebe udělat legraci.

• 15.1.2009  18:31
    Forrest Gump (1994)

Copak vy nevidíte, jak je od začátku do konce film nepřiměřeně comicsově přehnaný, i když zřejmě úmyslně?! Jak Hanks celou dobu více či méně přehrává?! Nic proti režisérovi Robertu Zemeckisovi, který umí natočit kvalitní snímky, ale co měl znamenat tenhle podivný slepenec?! Třeba scéna, kdy Hanks běží a je stále více zarostlejší a vlasatější, je opravdu nesmyslná, anebo když si třese rukou s prezidentem a potkává jiné celebrity a následně bojuje ve Vietnamu. Moc by mě zajímalo, co se komu na tomto filmu tak líbí, když jde o směsici různých žánrů, které dohromady moc organický celek netvoří. Dabing Vladimíra Dlouhého raději zapomenout. Zemeckis by si měl pamatovat, že ne vždy víc znamená ještě víc. 60%

• 15.1.2009  18:19
    Mamma Mia! (2008)

Tak asi takhle má vypadat muzikál, který je odvázaný a nebere se vážně. Ovšem tolik kýčovitosti a nevkusu se jen tak nevidí. Herci vesměs sympatičtí. V čele s tentokrát nedobře hrající a krákorající Meryl Streep a stejně tak příšerný zpěv, či spíše nezpěv Pierce Brosnana. Abba není moje oblíbená hudební skupina, a tak ani nevadila poměrně špatná interpretace jejich písní. Kdo příliš neočekává, mohl by být spokojen, a třeba se přistihne, jak si notuje spolu s protagonisty chytlavé songy. 60%

• 15.1.2009  18:18
    Next (2007)

Podprůměrný film, jenž sliboval akci, ale v celém filmu je jen jedna s padajícími kládami a u toho strašný (rozuměj směšný) výraz Nicolase Cagea. Lee Tamahori je akční specialista, ale nějak to neustál a divákovi naservíroval film, který chvílemi nejenže nedává smysl, ale hlavně nedrží pohromadě. Cage se svým účesem hraje tak katastrofálně, že nevíte, jestli se máte smát nebo nevěřícně kroutit hlavou a Jessica Biel je zde pouze na ozdobu. Rovněž není jasné, proč Julianne Moore zrovna vkládá všechny svoje naděje při vyšetřování do Cagea. Je to rozvařené, nepropracované, i když jistý potenciál to skýtalo. 40%

• 15.1.2009  18:08

Nejslabší ze všech tří dílů. Nápady pomalu docházejí, herci už nehrají s takovým zaujetím a chutí a Verbinsky režíruje mechanicky, strojově přesně a bez emocí. Film, který nevzbudí příliš jásotu u diváka, ale dokáže bavit hlavně tím, že se vracejí oblíbené postavy v čele s Jackem Sparrowem, ale všechno má svůj konec, a i velkému dobrodružství jednou došel dech. Uvidíme, zda Jack Sparrow dal velkému plátnu definitivní sbohem, anebo se vrátí v ještě lepší formě než dřív.