• Krátkometrážní

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Nejslabší ze všech tří dílů. Nápady pomalu docházejí, herci už nehrají s takovým zaujetím a chutí a Verbinsky režíruje mechanicky, strojově přesně a bez emocí. Film, který nevzbudí příliš jásotu u diváka, ale dokáže bavit hlavně tím, že se vracejí oblíbené postavy v čele s Jackem Sparrowem, ale všechno má svůj konec, a i velkému dobrodružství jednou došel dech. Uvidíme, zda Jack Sparrow dal velkému plátnu definitivní sbohem, anebo se vrátí v ještě lepší formě než dřív.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Jak se dalo čekat, je druhé pokračování mnohem bombastičtější, výpravnější, atraktivnější, nápaditější a šílenější než jednička, a přitom je i trochu moc přeplácané a umělé než jednička. To vše je vyváženo zběsilým a trochu nepřehledným dějem s přemírou vizuálních orgií a efektů. Johnny Depp hraje opět skvěle a pozadu není ani Keira Knightley, která je snad ještě hezčí, než v jedničce a sympatický Orlando Bloom. Do party přibyl Jack Davenport, který oproti minule dostal větší prostor a záporáka s chobotnicovým obličejem vystřihl Bill Nighy. Ne všechno je tu přehledné, ale bombastická jízda plná dobrodružství to rozhodně je.

Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Asi nejlepší díl. Vše zde solidně fungovalo. Kapitán Sparrow Johnnyho Deppa vnesl na plátno postavu, která tady dlouho nebyla, a celkem spolu s režií Gore Verbinskeho oživila dobrodružný žánr o pirátech. Ve vedlejších rolích září Keira Knightley, Geoffrey Rush nebo Orlando Bloom a nápady se rozhodně nešetří. Prokletí piráti vypadají dobře a celé to vytváří kompaktní celek, který má spád, dynamiku i romantiku. Kvalitních dobrodružství není nikdy dost. 70%

Texaský masakr motorovou pilou: Počátek (2006)

Pro mě jako pro příznivce hororů stále jeden z nejlepších hororů, který můžu vidět několikrát, protože má super režii i kvalitní herecké obsazení v čele s šíleným R.Lee Ermeym. Tenhle horor si na nic nehraje, je prost všech keců a jde rovnou na věc a zběsilá jízda končí prakticky až se závěrečnými titulky. A to se nedá prohlásit o všech hororech. 100%

Funny Games USA (2007)

Remake rakouského originálu se vydařil a umí diváka pěkně chytnout pod krk a vydusit. Zachování maximální autenticity za pomoci minimálního střihu zde perfektně funguje a v okamžiku, kdy do domu za Naomi Wattsovou přijde o vajíčka žádat jeden z dvojice psychopatických mladíků, by se zlověstná atmosféra dala krájet. Herci nemají chybu, režie protivně zalézá pod kůži a vše spěje k tragickému konci. Občas to režisér neustojí a nechá na diváka skrz plátno mrknout hlavního padoucha, anebo scéna, ve které psychopat film pomocí ovladače přetočí, sem vůbec nezapadla, ale je jen důkazem o tom, že si celou dobu tvůrci s divákem pohrávají. Přesně jak praví název......Funny Games. 80%

Hostel (2005)

Pro mě je to kultovní záležitost. Těším se na další Rothovy filmy, protože ten chlápek hororům rozumí, ale zdejší uživatelé nerozumí tomuhle filmu. Tohle je velmi výrazný zástupce subžánru torture porn a nesedne každému.

Legenda o Zorrovi (2005)

Když několik prominentních obchodníků a místních magnátů začne spřádat zločinné plány, Antonio Banderas alias Zorro zasáhne a jejich plány překazí. Jenže cena za statečnost je vysoká - jeho vztah s Catherine Zeta-Jones je v troskách a krize ohrožuje nejen jeho vlastní život, ale také bezpečí jeho rodiny. Mně se dvojka líbila víc než jednička. Je o dost akčnější, propracované akční scény mají drive a k sympatické dvojce přibyl Rufus Sewell, který s Banderasem svede boj o srdce krásné Catherine-Zeta Jones, a pomalu jsem nevěděl, komu fandit, protože oba sokové v lásce byli velmi sympatičtí. Komplikovaný scénář nabízí řadu motivů, včetně politického, a ne všechny linie jsou zvládnuty a využity dokonale, ale jako dobrodružný film s komediální nadsázkou to funguje dokonale. 80%

Miluji tě k sežrání (2005)

Představte si, že muž miluje krásnou ženu. A právě ve chvíli, kdy se jí konečně rozhodne říct, že ji miluje, nastane nejtrapnější chvíle v jeho životě a ona ho pokládá jen za svého nejlepšího kamaráda a navrhne mu, aby zůstali jen přáteli a to jsou slova, která žádný muž neslyší rád. A tak se jejich cesty rozdělí a za několik let je z ošklivého muže slavný elegán a setkání se svou dávnou láskou po letech dělá divy a nemusí dopadnout podle představ. Je to setkání zábavné, plné originálních gagů a s kouzelně praštěnou Annou Faris, zajímavým Ryanem Reynoldsem a sympatickou Amy Smart. Je to dobrá komedie.

Nejkrásnější hádanka (2008)

Matěj kromě hádanek miluje i Majdalenku, pohlednou dceru sedláka, u kterého pracuje. Jenže otec už pro ni vybral rychtářova syna Jakuba. Nic však není ztraceno, protože Matěj zachránil bílého holoubka, a ten na oplátku přinesl kouzelnou jahodu, díky níž chasník i jeho milá rozumějí řeči zvířat a tak než si získá srdce Majdalenky čeká ho cesta na zámek za princeznou a pohádka tak nějak doklopýtá do štastného konce. Kostrbatý scénář má i logické lapsusy u kterých se divák musí ptát, proč chce Matěj po úspěšném rozřešení hádanek od princezny hubičku, když tolik miluje Majdalenku a i některé jednání postav postrádá logické odůvodnění. Pohádkové kouzlo tu není přítomno v tak silné konzistenci a někteří herci ve svých rolích působí divně, jako třeba Jan Dolanský, a někteří to zase podrželi, jako třeba Miroslav Táborský. Hudba byla asi tím nejlepším a Troškův režijní rukopis není na pohádce příliš znát. 60%