• Krátkometrážní

Jak vykrást banku (1964)

Louis de Funès jako majitel obchodu s loveckých potřebami, kterému jednoho dne dojdou finanční prostředky. Malá  banka hned naproti přes ulici je ideální prostředek k tomu, jak zase získat finanční jistotu. Chce to se jen prokopat suterénem do bankovního sejfu za zdí. František Filipovský už tou dobou nebyl k dispozici, takže jeho místo v dabingu zaujal Václav Faltus, který ho vyloženě imitoval. Tu lépe, tu hůře. Ze všech těch náhradníků byl nejvíce akceptovatelný. Film se moc extra nepovedl. Sekvence, ve kterých hlavní hvězda předvádí své klasické rťutovité herectví a se svými rodinnými příslušníky se dostává stále blíž svému kýženému cíli, což vždy  samozřejmě nejde hladce a podle plánu, jsou ucházející, ale nikterak třeskutě vtipné. Mnohem horší je závěrečné rozuzlení, které úplně vyšumí do ztracena a není ničím zapamatovatelné. Závěr působil hodně odbytě. Docela to celé připomíná vylepšenou divadelní hru. Kulisy podtrhují onu divadelní minimálnost, která po nějaké době také podtrhne rozvleklost. A to se film vešel pod standardních 90 minut. Film disponoval slavným režisérem. Jean Girault měl sice k dispozici osvědčeného komika, který opět ukázal svoji schopnost všechny ostatní zastínit. Film už se více zajímavým ale v žádném případě nestal. Průměr. 5/10

Jak vyloupit spermabanku (2012)

Komedie, co převážně působí nanicovatě. Paradoxně je to její největší přednost. Manželskému páru se dlouho nedaří početí, převládá v jejich vztahu frustrace, až se chlápek, co jeho současné spermie vykazují problém, rozpomene, že před pár lety uložil svoji podstatně kvalitnější životadárnou tělní tekutinu ve spermabance, Nenapadne jej nic lepšího, než se svými kamarády uložený vzorek dostat zpět. Samotné "loupeži" je věnován jen menší závěrečný prostor, daleko více času zabere to komediálně přepálené předtím. A je poměrně z čeho vybírat. Vtipy mají dost rozdílnou kvalitu, Paul Schneider v hlavní roli je neinterpretuje úplně mimořádně, je zde ale mnohem zdatnější parta kolem něj, které jednoznačně vládne Jay Chandrasekhar, kterému není možné se nezasmát a který je současně i režisérem filmu. Kupodivu to není tolik napěchované přisprostlými gagy, některé z nich jsou z kategorie bizár, jiné spíše potěší diváky než divačky. Pro dámy tenhle film moc určen není. Ve velkém mužském útlaku je i Olivia Munn. Spousta vtipů má jasný zásah na pánské rozmnožovací ústrojí, načež je to podbarveno mužským flegmatismem i smýšlením, takže divačky moc z filmu mít nebudou. Chandrasekhar není nijak mimořádný režisér, jednoduchý děj je stižen rozháraností, je fajn, že je oblepen vtipy, co mají svoji originalitu. Celkově to pobaví docela svérázným stylem. 8/10

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Pokusil jsem se tomu rodinnému porno světu Marie Poledňákové přijít na chuť. Poledňáková a já, to je svět, který se míjí. Nemíním jí lézt do zadku, že natočila nesmrtelný a do dnešních dnů nepřekonaný evergrýn. Nepopírám, že v mnoha ohledech je její televizní film příjemný, vzorně zahraný, jenže pokud nejsem fanatickým obdivovatelem jejích děl, vidím i otravnost jménem klučina Vašek. U mě by to proběhlo tak, že kluk by už měl třetí nadbytečný zubní kartáček v krku, jeho máti až v krku "pékádéčko" a nebylo by co řešit. Zde je smrkáč středobodem vesmíru, všichni hledají ústupky, jak našemu "dadánkovi" vyjít vstříc, pomalu jsou z něj posraní. A nadto Němec zrovna nevypadal se svým zčernalým chrupem na klátiče šíleně přitažlivých bloncek. Tedy řemeslné kvality tomu nelze upřít, pak je zde ještě jeden důležitý faktor, a sice skutečnost, že vzniklo o téměř tři desítky let ještě třetí pokračování. Od stejné autorky, s jinými herci, nicméně naprosto zoufalé. Není to jenom to, její tvorba je od té doby zcela odpadoidní. Tudíž je nutné oddělit kvalitní zrno od plev. A tenhle počátek Vaškových rodinných trampot je tedy ještě kvalitně odveden. 7/10

Jak vyženit z pekla štěstí (1997) (TV film)

V pekle mají Lumpostop - přístroj na vyhledání pozemských hříšníků. Mladý čert Drmáš sotva úspěšně složí pekelnou maturitu, je vyslán, aby do pekla přivedl svého prvního hříšníka. Má spadeno na nepoctivého a všemi mastmi mazaného ševce Hamzu, který využije všech dostupných prostředků, jak nezkušeného čerta obelhat. V nestřeženém okamžiku mu vzácný přístroj rozbije a poštve ho na poctivého holiče, kterého nemá rád z důvodu dřívějšího odmítnutí jeho dcerou, kterou kdysi požádal o ruku. Zoufalý Drmáš ze strachu před Luciperovým hněvem a potrestáním jeho panovačnou dcerou Lucindou, uvěří jeho lžím a vydá se do pekla odnést holiče Fouse. Záhy však zjistí, jak se věci mají. A aby to k jeho první zpackané návštěvě mezi lidi nebylo málo, přijde o to, co čerta dělá čertem a otvírá mu cestu zpět do pekla - rohy. A navíc se u všech rohatejch zamiluje do milé holičovy dcery, která je úplným opakem protivné Lucindy, s níž by mělo dojít na čertovské vdavky, bude-li úkol splněn.Tahle studiová pohádka je zářným příkladem toho, jak látku nezvládnout a celkem originální námět pohřbít. Jaroslav Hovorka se může "vyhovorkovat" jak chce a stejně je to málo platné, nebot k dispozici měl výborné herecké obsazení, přinejmenším ve vedlejších rolích určitě, a přesto se po zajímavém rozjezdu jeho pohádka rozpadne a začne být značně chaotická, neurovnaná a postavy se začnou chovat přinejmenším podivně. K tomu se přidá také velmi slabé technické provedení projevující se na "zamlžené", rozostřené kameře. Ladislav Šmíd v roli čerta je herec trpící "kretenoidním" syndromem a proto je doživotně odsouzen hrát postavy, které jsou nějakým způsobem dobrosrdečné, avšak od pohledu směšné a blbé až na půdu. Dokazuje to tady vehementně. Z čerta by měl jít strach, respekt, ale z něj šla akorát koncentrovaná debilita naředěná křečovitým zásahem scénáře, že to má být jakýsi milý čert, který jen doplatil na svoji důvěřivost a ve světě lidí se ještě tolik nevyzná. Mojmír Maděrič v roli proradného ševce je postava, která bavila ze všech účastníků nejvíc. Dokonce v úvodním setkání s Drmášem mezi nimi panoval zajímavý kontrast, který se však okamžitě vytratil do ztracena a pak se už objevoval jen sporadicky. Určitou sílu měla také postava Lucindy v podání Tatiany Vilhelmové. Prostor jí byl však věnován jen na začátku a na konci, což je škoda a její záporná postava tak v konečném součtu neměla tak úplně silný dopad, jak se dalo čekat. V ostatních rolích je možnost vidět zkušenost sama: Munzar, Zahajský nebo Hálek jako Luciper, ale i oni mají prostoru méně, než by potřebovali. Děj je pak vlivem málo obratné režie hodně rozdrolený a finální zúčtování je hodně nevýrazné i na poměry televizní studiové pohádky. Originálních nápadů byla slušná porce a stejně slušná porce jich zůstala nevyužitá. Ve výsledku je režijně i technicky tahle pohádka pohádkou druhé čertovské kategorie. Mé hodnocení: 40%

Jak ztratit kluka v 10 dnech (2003)

Andie je redaktorkou populárního časopisu. Má pro něho napsat živou reportáž, založenou na osobní zkušenosti, o tom, jak odplašit i toho nejzamilovanějšího chlapa v průběhu deseti dnů. Nemohla si však vybrat horší vzorek než je pohledný Benjamin, dravý agent reklamní agentury, který se právě vsadil se svým šéfem, že zlomí srdce každé, na kterou ukáže, jen aby získal lukrativní zakázku. A tak je stupidní, lehce předvídatelná a pouze svým námětem zajímavá komedie na světě. Vůbec mě to nebavilo. Dvě hodiny krystalicky čisté nudy.

Já, legenda (2007)

Úvodní letecké záběry na vylidněný New York jsou velmi působivé a dávají tušit že se tady stalo něco moc děsivého., ale již o kus dál dojem trochu pokazí drobné nelogičnosti u nichž vyvstávají otázky odkud bere dr. Robert Neville, v podání solidně hrajícího Willa Smithe, zásoby potravin a kdo řídí chod ve vodárnách protože v koupelně teče ze sprchy voda a přitom ve městě krom zhusta digitálních jelenů a zmutovaných zombíků není ani živáčka. Očekávaná akční smršt se nekoná. Tvůrci film pojali spíše jako existenční drama, nutno však poznamenat ve velmi působivém provedení. Poslední půlhodina sice trochu ztrácí dech,ale jako celek to funguje a Smith utáhne i slabší chvilky. Já legenda je snímek od kterého nepřipravený divák může čekat více, ale já byl s celkovým vyzněním spokojen. 60%

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Jim Carrey je pro takové role velmi adekvátní představitel. Jeho policista s rozdvojenou osobností, je vedle vulgárně mluvících černochů, asi tím nejvýraznějším z celého filmu. Je to taková skládačka hodně hrubozrnných gagů a obhroublý humor bratrům Farrellyovým nikdy nečinil potíže. Kdyby se film smrskl na přijatelnější stopáž, asi bych se bavil víc. Několik gagů je opravdu dobrých a jako celek by to fungovalo, kdyby se pořád jen nesázelo na to, jak co nejvíce dostat diváka do kolen gagem, který v jiných filmech dosud nebyl k vidění. Pořádná zápletka filmu citelně chyběla, ale tak to už se stejně nenapraví, tak nemá smysl nad tím bádat. Naprosto úděsný je dabing a Dejdar by už nikdy neměl dabovat, rozhodně ne Carreyho, za otřesný nehodící se hlas bych ho vystřelil z trenek. Jedině Tůma je specialistou na nepřekonatelně groteskního Carreyho. 60%

Jamie Lynn Spears: A Weekend with Jamie Lynn Spears (2005)

Jamie Lynn (Marie) Spears je mladší sestra slavné Britney Spears. Prožít s ní víkend je volbou jen pro její skalní fanoušky. Je však nutno dodat, že přes její herecké a pěvecké aktivity se jí nedaří dostat se výrazně do širšího podvědomí publika a tak je nutno brát i tento video film. Třeba holka prorazí. Nějaký talent určitě má. Na rozdíl od své slavné sestry tíhne k méně komerční hudbě a to konkrétně ke country. V letošním roce jí má vyjít její debutové country album. 60%

Jamie Oliver: Roztančená kuchyně (2002) (pořad) odpad!

To je šišlavej kretén. Horší v mluvě už je jenom Hadamczik. Bych mu nacpal to jeho žrádlo do prdele. A jak je oháklej, jak ze smetiště hadrů pro bezdomovce a to jistě má peněz dost, aby nějak vypadal. No vypadá po britsku. Tedy příšerně, ani Měšták by z něho nic neudělal, ale má drzost lézt na televizní obrazovky. Za vydělaný prachy hybaj k logopedovi, ačkoliv pochybuji, že s tebou něco udělá. Kdo neumí mluvit nemá před národem co dělat. A že si ti lidi co ráčkují nebo šišlají vybírají nejvíc slova kde jsou právě písmena co neumí vyslovit. Pořad samotný děs. Dokážu řádně strhat filmy a pořadu o vaření nedám ani hvězdičku nebo procento, protože není těžké to natočit. To radši nežrat. 0%

Já nebo nikdo (2018)

Televizně posazený thriller o ukradené identitě. Manželský pár touží po dítěti, ale nějak není schopen vychytat ovulační cykly, Láďu Hrušku k ruce nemají, takže se v krizi jeden z nich rozpomene, že kdesi v domově mládeže je už osmnáctým rokem svojí matkou odložená holčina. Hádáte správně, biologickou matkou té siroty je právě žena z neplodného páru. Dívka je párem přes sociální síť zkontaktována, nastěhuje se k společnému bydlení a ejhle, manželé maji rázem doma holčičku, o které snili. Jen je háček v tom, že si nastěhovali domů "kukaččí" mládě a psychopatku k tomu, neboť holčina chytře využila záměny identit. Scénář je sice samý kiks, a jen málokdo by si nevšiml, jak chatrně je vystavěn. Omlouvá ho jen neotřelý způsob záměny identit, ačkoliv i u nějj je nutná dávka tolerance, neb vyplývá v podstatě z toho, že dotyčná si nelibuje v postování selfíček na profil na sociální síti, tudíž manželský pár sice zná jméno odložené dcery, ovšem neví, jak v současnosti vypadá, takže je uveden v omyl. A tak se do domu dobře situovaných manželů nastěhuje od pohledu nesympatická potvora Sierra Pond, která se snaží zalíbit tak trochu snobské Cindy Busby a podporujícímu Jonu Prescottovi. A jak už to tak bývá, zlé pletichy si nejprve odskáčí jejich přátelé, takže záhul dostane Kelsey Griswold a její partner Jesse Pepe, a pak je psychopatka prozrazena, a do hry se vloží i ta pravá "pohřešovaná" dcera, která shodou náhod bydlela ve stejném domově mládeže jako ta podvodnice, a dokonce se dívky spolu úzce přátelily, ale to už divák dávno ví. Film poměrně rezignuje na logiku, výžívá se v naivních scenáristických postupech, ovšem nehraje si na ambice. Drží si solidní spád událostí a vyloudí i nějaké to napětí. Herecký druhý sled se snažil. Režisér Ben Meyerson nijak nevybočil ze svého zajetého standardu a tento thriller mu nijak nezkazí jeho průměrnou tvůrčí zdatnost. 6/10