• Krátkometrážní

Aftershock (2012)

Napínavý katastrofický film v hororovém survival stylu Eliho Rotha. Je-li vám život milý, nejezděte do Chile. Když si totiž v Santiagu vyrazíte do města za večerní zábavou, mohli byste utrpět nemalý šok, tak jak se to stalo skupince turistů, která před "party time" dala nedobrovolně přednost "deadly time". Přírodní živly vzaly klub, ve kterém se právě nacházeli, nemilosrdně útokem a přílivová vlna se zemětřesením otevřela bránu sadistickým věznům a jejich zvráceným choutkám. A pak to šlo ráz naráz. Klub lehl popelem a v jeho útrobách zůstala jen rozdrcená těla. Jenže to byl teprve začátek noční hrůzy. Když se v titulcích objeví jméno Eli Roth, každý hororový fanoušek hned zbystří a ví, že je třeba počítat s hustým nářezem gore, které je tentokrát mimořádně kvalitní ve svém nepřehnaně realistickém vyobrazení. Eli tentokrát obstaral produkci, námět, podílel se také na scénáři a zahrál si hlavní roli. Ohrožení turisté na životech v cizí zemi, to není zrovna nic nového pod hororovým sluncem, ale hororový harcovník Roth to pojal novátorsky neotřelým spojením dvou zdánlivě neslučitelných žánrů do jednoho filmu. Půlhodinový rozjezd ve veselejším duchu nenaznačuje nic z hororového ani katastrofického ranku a přesunujeme se v něm od jedné párty na druhou, na nichž se trojice kamarádů seznamuje se sympatickými dívkami z různých koutů světa. Sice fajn, ale přesto se to nějak vleklo, ale byla to poměrně nevinná příprava na krutou druhou polovinu, ve které budou postavy umírat v neodhadnutelném pořadí, a to poměrně krutou smrtí a o vypjaté a drsné situace, jako třeba znásilnění, nebude nouze. Film nabere velký spád a tempo, a to až do závěrečných titulek. Roth je opravdový hororový mistr, kterého jedni mají rádi a druzí mu vyčítají jen jeho protekční protlačení na vrchol. Nebudu zkoumat, jestli je to opravdu tak, ale mě utvrdil, že se v žánru umí skvěle pohybovat a dovolí si ho odvážně křížit. Výsledkem je jízda, která se místy bere s nadhledem, občas nechybí komická scéna a hned na to brutál scéna a navrch Selena Gomez jako V.I.P.girl. Mé hodnocení: 100%

Demi Lovato: Heart Attack (2013) (hudební videoklip)

Demi Lovato je už ostřílená zpěvačka, která vždy přijde s vypilovaným soundem a obrazově propracovaným stylem. Ne jinak je tomu i v jejím hitu, ve kterém jí v dost mladém věku hrozí infarkt z lásky, pokud ji tedy podstoupí. Srdeční potíže jistě přestojí v klipu až s minimalistickým podbarvením, ve kterém si s její image šikovně pohrává kamera a stylisté. Doufám jen, že její blond období má za sebou, protože jako bruneta působí přirozeněji a hudebně jí to šlape. 100%

Red 2 (2013)

Obstarožní parta kabrnáků do starého železa nepatří. Nejsou to sice sígři ve výslužbě, ale už jde po nich Tajná služba, nejlepší žlutý nájemný zabiják na světě a zradí je i bývalá krásná ruská špionka, která nyní hájí svůj generálský post. A to všechno kvůli dávnému tajnému vládnímu projektu "Nightshade", jehož cílem bylo vyvinutí mocné nukleární zbraně, která má velkou šanci padnout do nesprávných rukou, a navíc je naše partička považována mylně za nukleární teroristy. Je třeba se z toho vystřílet a vymlátit ven. Willis a spol. jsou ve druhém dílu nadupanější, nahláškovanější a akčnější oproti při zdi držící se jedničce. Sympatické invenční pojetí, napětí v akčních scénách, které mají švih a spád, solidní porcička zvratů a výborné balancování postav, kdy přesně nevíte, kdo je dobrý a kdo zlý. Děj se rychle posouvá vpřed, aby zase v další scéně něčím překvapil, anebo diváka hodil do víru třeskuté akce. Změna režiséra, kdy slabého Schwentkeho střídá nápaditý Parisot, filmu jen prospěla. Najdou se i některá slabší místa, jako třeba fakt, že postavy v řadě velkých měst na sebe vždy neomylně narazí a postav ve filmu není zrovna málo, čímž se v nich občas ztrácí přehlednost a znesnadnuje to orientaci v nich anebo chování Mary-Louise Parker, které je k jejímu věku neadekvátní. To jsou však jen takové nepodstatné výtky, které se s klidem dají přehlédnout. Herecké obsazení je excelentní. Každou chvíli děj táhl někdo jiný. Jednou Willis, podruhé zase Malkovich a jeho (komická) mimika, Catherine-Zeta Jones připomínající Olgu Kurylenko anebo Hopkins jako nevyzpytatelný vědec. Na tenhle film se vyplatí jít do kina, protože žánrovou konkurenci v současné nabídce nemá. Agenti ve výslužbě to na vás rozbalí ve velkém stylu. Mé hodnocení: 90%

The Gravedancers (2006)

Není radno tančit na cizím hrobě. Může se pak totiž klidně stát, že dotyčné osoby stihne kletba, která probudí duchy zemřelých, kteří zrovna nepáchaly za života dobré skutky, a ti se následně začnou mstít. Nevinná rozlučka s mrtvým kamarádem se tak může změnit v peklo. Dost dobrý horor, který je originální, ačkoliv se to nezdá, má velmi sympatické herecké obsazení v čele s relativně neokoukaným Dominicem Purcellem a svůj kus si urval také výborný Tchéky Kario jako paranormální detektiv, ale zbytek také stál za to, nadmíru povedené efekty a fakt strašidelné duchy, je hodně napínavý, nepolevuje v tempu a má dlouhé finále. Střihač a režisér Mike Mendez mnoho pozoruhodného za svoji kariéru nenatočil, ale tohle je jedna velká hororová jízda, která šlape. Škoda jen, že nemá český dabing. Mé hodnocení: 100%

Safe Haven (2013)

Hororová zběsilost. A tak to máme rádi. Přesně namíchaný poměr hororových ingrediencí ve kterém od krve nezůstane na divákových hadrech nitka suchá. Gareth Evans & Timo Tjahjanto konečně chápou pojem "horor" a těším se na jejich případné další počiny a nepolevovat prosím. Mé hodnocení: 100%

Kronika (2012)

Až realisticky působivá kronika jednoho zdánlivě bezvýznamného otloukánka. Outsider Andrew si pořídí ruční kameru a začne natáčet (ani není známo proč) vše kolem sebe. Má problémy se svým otcem alkoholikem, který jím opovrhuje, na smrt nemocnou mámu a ve škole zrovna nepatří k nejoblíbenějším. Náhoda nebo osud tomu chtěli, aby na jedné párty se svými dvěma přáteli objevil díru v lese s jakýmsi obřím krystalem. Od té doby všichni tři získají telekinetické schopnosti, kterými se dá ohromit okolí. Všechno jde dobře, až dokud se nově nabité schopnosti nevymknou kontrole. V podstatě neznámý režisér Josh Trank s neznámým hereckým obsazením natočil za pár hadrů spektákl, který v přirozenosti triků poráží i letošního bombastického Supermana, a to včetně přirozeného létání nad mraky. Film se od svých soukmenovců odlišuje jedinečným přístupem režiséra, který se nenechal nalákat být přehnaně efektní, a ačkoliv solí jeden trik za druhým, činí tak pro dobro věci a příběhu. Film pak nejednou připomíná svěží snímek vyloupnutý z nějaké nezávislé britské produkce. Chybičky na kráse se najdou. Je například diskutabilní natáčet ruční kamerou za všech daných okolností a to nejen Andrewem. Vyškrtl bych také nehodící se závěr v Tibetu. Jinak se tahle kronika má šanci zapsat významným filmovým písmem do originalit filmových análů. Mé hodnocení: 90%

Kelly Clarkson - Behind These Hazel Eyes (2005) (hudební videoklip)

Joseph Khan se rozhodl pro zvláštní kontrast ve videoklipu Kelly Clarkson, který se svým pojetím na první pohled nehodí k výrazovosti skladby. Takový klip by spíše seděl k rockovým kapelám, než k víceméně popové zpěvačce, ale při zaposlouchání se do chytlavé skladby, začíná také fungovat i obrazový doprovod, který obsahuje kratičkou story, která na krátké ploše zaujme svojí zručnou obrazovou kompozicí, načasovaným střihem a dokonalou interpretací zpěvačky. Tahle hudební skládačka nemá dílek navíc. 100%

Eminem feat. Rihanna: Love the Way You Lie (2010) (hudební videoklip)

Dokonalé splynutí hudby s obrazem. Megan Fox & Dominic Monaghan je poměrně nesourodý milostný pár. Stejně tak je nesourodé spojení Rihanny s kontrovezním Eminemem. Vyšel z toho megahit v působivém obrazovém ztvárnění. Joseph Khan je klipový mág. Mé hodnocení: 100%

Hatchet III (2013)

Victora Crowleyho klidně mohlo být víc a jinak nemám větších námitek. V bažinách si i napotřetí vedl brutálně. Sekeru s motorovou pilou si zřejmě pořídil ve vidláckém výprodeji, ale lidská těla porcuje jako zkušený vedoucí z masokombinátu. Vytrhané vnitřnosti létají vzduchem na všechny světové strany a krev stříká po hektolitrech. Pravda, v některých scénách je lidské tělo gumovější, než by bylo záhodno, ale jinak nikdo není ušetřen drsným úmrtím (až na pár výjimek u přeživších a nezaregistroval jsem, jak dopadl hororový veterán Zach Galligan). V hororech tohoto typu obecně platí, že čím méně keců a více brutality, tak o to lépe. A tady se dokonce hláškovalo (hláškující Sid Haig byl dobrá volba) a o černý humor nebyla nouze. Kane Hodder (byl i koordinátorem kaskadérů) namaskovaný jako Victor Crowley trhá těla na kusy, je z něj pomalu terminátor, kterého nezastaví ani kulky, do toho se hláškuje a vedou se debaty o utržených koulích pověšených na stromě a film mně velmi rychle uběhl. A dokonce i z Danielle Harris se vyloupla pěkná holčina, a to jsem ji ve dvojce jako náhradu za původní představitelku, moc nepřijmul. Debutující režisér BJ McDonnell převzal žezlo po Adamovi Greenovi, který si vzal na starost produkci a scénář, vedl si poměrně slušně, sice ne bez chybiček, které spíše přisuzuji scénáři, ale jízda to byla černohumorná, srandovní a současně solidně brutální. A že je film v nízkých číslech? Halt, tady se do červených šplhají většinou jen nudnosti, které mě nechávají chladným a jeden v podstatě opisuje od druhého. Já se zdejším hodnocením vůbec neřídím a lituji ty, kteří ano, ale když jim chybí rozhled, co jim zbývá. Mé hodnocení: 90%

Pád Bílého domu (2013)

Olymp padl! Pro Spokojené státy Americké ten den byl hotová katastrofa a černým písmem se zapsal do jejich fiktivní historie. Bílý dům byl obsazen korejskými teroristy, Oválná pracovna už nebyla oválná a americká vlajka už se netřepotala ve větru tak radostně, mocně a neochvějně jako dřív. Jen udatný agent Mike Banning se vydal na pomoc svému prezidentovi, aby spasil poslední americkou kapku naděje na hamburgery a donuty provoněný americký zítřek. Jednou sice selhal, ale podruhé si už selhání nemůže dovolit. Příznivci akčních filmů si nenechte tenhle kousek ujít. Bude se střílet hlava nehlava, rozstřílená těla na hadry, krev poteče po hektolitrech. Však aby ne když je film opatřen ratingem R. Své místo tady má také nepředvídatelnost s řadou zvratů. Film neustojí jen poslední čtvrthodinku, kdy si zřejmě možný náběh do extrémního zakončení rozmyslí a zvolí raději smířlivější variantu zakončení a taky i krapet nelogičnosti se najde. Vše předtím však šlape v rámci akčního nářezu dokonale, jedna akce střídá akci až ve zběsilém tempu a jede se na doraz a až na krev a film se s ničím a s nikým moc nemaže. Aaron Eckhart roli prezidenta pojal civilně a nepřeháněl svoje emoce známé z jiných filmů ve kterých vystupuje americká hlava státu. Gerard Butler je dostatečně sympatický a plní to co se od něj očekává. Řeže se, mlátí se a střílí ostošest. Hodně diváků si stěžovalo, že film je samý patos, ale pokud jim dojem z filmu kazil kratičký projev v televizi a padající vlajka, což dohromady dělalo cca pět minut, tak je upřímně lituju v jejich afektovanosti. Nenechte se těmi pitomci odradit a vzhůru do boje za Bílý dům. A napadlo mě, kdyby se natáčelo ve skutečném sídle prezidenta, tak by se v něm už moc úřadovat nedalo, jak z něj filmaři udělali přes noc paseku. Ale je pojištěný jak se dozvíme z úst prezidenta. Uvidíme s čím přijde ve své červencové misi Channing Tatum ve White House Down. Mé hodnocení: 90%