Steamboy (2004)

Je to naprostá pecka. Ať mě klidně kamenují, tímto řadím Steamboye k Miyazakiho filmům. Je to epické, je tam obrovská spousta nápadů, kolosální stroje, hektolitry páry, tuny oceli a mědi, prostředí výborné, pomáhá i občasná pohyblivá kamera a hlavně, je to přesně to, co fanoušek Steampunku chce vidět. Bohužel, hvězda dolů prostě jít musí, za ten natahovaný a idylický konec. Jediný film svého druhu.

Město Ember (2008)

Čtyři hvězdy dávám za kostýmy, nápady, dieselpunk, některé herecké výkony a logičnost příběhu, který mohl lehce sklouznout to dětského klišé dobrodružství. Bohužel ubírám jednu hvězdu (a ubral bych jednu a půl kdyby to šlo) za závěrečnou akci, která tam vůbec nemusela být. Tam už film balancoval a přepadával do amerických akčňáků, kde fyzika funguje jenom někdy a vše musí vyjít na setinu vteřiny. Bohužel. Americké vyvrcholení děje bez komentáře. Jinak mě ale film příjemně překvapil a pro mé oko byl vážne líbivý.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Dvě věže mám radši než Společenstvo. Mám rád velkolepé bitvy a zamiloval jsem si vzhled Vrrků. U druhého dílu mi také přijde, že děj mnohem rychleji plyne a není pouze o záběrech přírody. Všechny tři filmy jsem viděl v prodloužené verzi a nebyl špatný ani jeden. Přesto mi Dvě věže přijdou lepší než jednička a trojka. Už jen proto že jedničku beru jako rozjezd a trojku jako "dojezd". Druhý díl je prostě podle mně nejdůležitější a skvělému zpracování nahrává i úžasný schizofrení výkon Andyho Serkise, který bych (pokud by to šlo) ohodnotil ještě další hvězdičkou navíc.

Gremlini (1984)

Tohle je velice rozporuplný film. Podává opravdu mizerné herecké výkony, k tomu nelogické jednání postav a nemůžu to označit ani jako horor, protože tu není atmosféra a hlavní zabijáci jsou zde lidé. U jiného filmu by se toto hodnocení rovnalo třem hvězdičkám dolů. Na druhé straně jsou tu ovšem naprosto úžasní gremlini, kteří toho většinou vyrovnají svým dováděním a originalitou. Tento film je legenda a nutno říci oprávněně, neboť když už jsem skousl první půl hodinovou rozjezdovku, byla to už jenom čistá zábava. Scéna v kině je naprosto excelentní !POZOR upozornění pro ty, co chtějí film shlédnout: Je to klasické béčko, takže pokud budete fandit lidem, bude to nuda. Věřit gremlinům je mnohém zábavnější. Ale vzhledem k tomu že tento film je "made in USA" nečekejte bohužel gremliní nadvládu nad lidmi. P.S. Konečně vím, odkud brali vývojáři PC hry Overlord inspiraci :-)

Princezna Mononoke (1997)

O tomto filmu jsem slýchával jako o legendě a na rovinu, hodně jsem se těšil, až si ho půjčím. Na ty dvě hodiny, měl můj mozek absolutní výpadek. Perfektní způsob výpravy, perfektní děj, scénář, hudba i vykreslení postav. Proč tedy jenom čtyři hvězdy? Za ten otevřený a nereálný konec.