Vražda v Orient expresu (2017)

Rozhodně ne špatné... Jen možná ne dost dobré. Branagh měl k dispozici obdivuhodný ansámbl, jemuž bez debaty kraloval hlavně on sám. Nepovedlo se mu ale věnovat každé z postav tolik času na to, abych je dokázal bezpečně poznat a se všemi soucítit. Před filmem jsem měl strach, že znalost předlohy mi zkazí zážitek z promítání. V kině jsem dumal, jestli bych se bez toho v ději vůbec orientoval (mrk, mrk). Je to nový Poirot. Je tedy lehce akčnější, ale modernizace se veskrze povedla, a film vlastně pořád jede hlavně ve starých kolejích (mrk, achjo, mrk). A výprava je prostě nádhera, jen vyprávění má občas problém.

Death Note (2017)

Drazí. S tímhle nemá whitewashing co dělat. Ať je L klidně mongol a Light ať si před každou vraždou vezme kobereček a modlí se směrem k čemu chce. Zasaďte to na transsibiřskou magistrálu během první světové. Je mi to buřt. Ale musí být zachována podstata díla, pokud tak chcete ono dílo pořád nazývat. Pokud uděláte z Harryho Pottera pornografickou sci-fi, kde hlavního hrdinu vychová Voldmetr a společnými silami svrhnou despotu Brumbála, je to sice bóžo originální námět, ale budete snad mít tolik slušnosti, že to buď pojmenujete nějak jinak, nebo k tomu aspoň napíšete „na motivy“. Pokud tu všichni píšou, že tohle je ten Death note pro odpůrce anime, mohl bych já vydávat tuhle verzi Harryho za tu správnou pro odpůrce dětských fantasy. Death note je příběh o souboji mozků. Ne o uřvaných teenkách. TOHLE mi na tom filmu vadí. Já chápu, proč by bylo složité natočit to dobře. Osmdesát procent děje se v anime/manze odehrává v hlavách postav. Ale i když to celé dám bokem, není to dobré ani jako akční béčko. Nerad se dívám na úplně stupidní hlavní postavy a Nat Wolff je tu stejně pitomý, jako jeho jméno. Navíc jsem mu nevěřil vůbec nic. Hudba je shit. Hraje si na zasněnou atmosféru Donnieho Darka a Stmívání, ale nehodí se ani k jednomu ze záběrů. A Rjúk... Když jsem viděl Dafoe, říkal jsem si – to je boží, nebude muset mít ani make-up. Ale ne. CGI nesluší ani bohům smrti.

Nezlomný (2014)

Proč se tu na ten film tolik nadává, je pro mě záhadou. Kdo jej režíroval a napsal mu scénář jsem zjistil až po dokoukání a nijak to moje vnímání filmu neovlivnilo. Je pravda, že nemám tucha, jak Jolie svoje filmy režíruje a Coenovic jsem v tom taky dvakrát neviděl, ale že by tohle měl být „vypočítaný Oscarový kalkul plný patosu a znuděného výrazu hlavního herce“... Ne, nepřišlo mi to tak ani trochu. Přišlo mi to jako dlouhé úmorné období života jednoho chudáka a celý ten film tedy prostě je dlouhý a nijak veselý. Stížnosti na ztvárnění hlavních postav taky žádné nemám. Je to dobrý film. Nikterak asi výrazný či ohromující, ale dobrý a jako oslava jednoho statečného života funguje dokonale.

Atlantida: Tajemná říše (2001)

Asi jeden z nejlepších animáků, co jsem kdy viděl. Vůbec jsem to nečekal, ale užil jsem si ho neskutečně. Atmosféru, postavy (mimochodem český dabing skutečně perlí), prostředí, akční scény, i to, jak je vyprávěný příběh. Je na tom vidět, že měl někdo hromadu nápadů a stal se zázrak - procpal je i na plátno. Postavy najednou nejsou dvourozměrné, i když jsou samozřejmě dost archetypální, prostředí je neuvěřitelně hravé, i když vizuálem se pořád drží při zemi a akce má šmrnc a napětí. Pro mě rozhodně jedna z nejpoutavějších disneyovek.

Rychle a zběsile 8 (2017)

Já nechápu, že si ti hráči furt stěžují, že se podle pc her nedělají dobré filmy. Jo tak, ono tohle vlastně nemá tu hru... No, stejně je to pořád to nejblíž, co se film dostane k akčním střílečkám. Další prosím, aspoň stejně tak dobrý, víc těch nápadů, hrňte to do mě!

Hledá se Dory (2016)

Asi není nejlepší, že mě na filmu nejvíc zaujal Marek Eben a návrat zlaté éry českého dabingu.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Žijeme v krásné době, když v nových animácích nacházím narážky na Pána prstenů, Kung fu panda je po Asterixovi druhá v krátkém sledu. A takových pár hezkých nápadu/odkazů tu ještě pár je. Rozhodně mi to příběhově přijde lepši než dvojka, tu jsem celkem odfrkal. Ale po skončení filmu tak nějak... prázdno. Vlastně nic neutkvělo. Snad poprvé mám pocit, že by si film zasloužil delší stopáž. Na to, co všecko se tam stane, je to takové šup sem, frk tam, tohle máme, jdeme dál - a najednou konec, happy end, jeeej. Hudba taky nezanechala žádný dojem, stejná jak všude předtím, nějaký epický záběr nebo souboj, že by byl, to taky říct nejde. Jediné, co jsem si schopný po titulcích uvědomit je, že bych asi chtěl pár hezkých zelených šutrů, otesaných do podoby zvířátek. Na třetí díl hezké, ale jinak průměrný průměr.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Velice zdařilá věc. Lehce nostalgická, ale s poměrně aktuálním a čerstvým humorem. Navíc se povedlo zachovat i ve 3D kouzlo původních postav a lehkost vyprávění. Skvělá jednohubka.

Captain America: Občanská válka (2016)

Spiderman a bitka na letišti. Dva osamocené důvody, proč se na tenhle film podívat. Případně pustit tyhle části na youtube.