argentina

argentina

Česko

• 30.10.2010  18:24
    Amanda O (TV seriál) (2008)

Hvězdička za některé herce ve vedlejších rolích, kteří byli fakt vtipní až geniální, hvězdička za nápad a za zábavu. http://www.youtube.com/watch?v=aRqxdkx7skE Ty proma natočené na začátku, jak byla Naty ještě blonďatá, byly skvělé. Škoda, že pak nepokračovala stejným stylem hraní. http://www.dailymotion.com/video/x79fol_amanda-o-trailer_shortfilms

• 12.1.2009  16:14
    Bella (2006)

Eduarda jsem měla tu čest vidět na vlastní oči, a to 24.05.09, kdy se stavoval u nás v Ostravě a prezentoval svůj film, nebudu se chlubit, že už jsem jej viděla díky internetu dávno předtím. Popravdě jsem nevěřila tomu, že se k nám dostane, a ani se nedostal, bylo to jen přes TV Noe, která nezařídila, a ani nemohla, kdovíjakou reklamu. Věci, které dělá Eduardo, daleko přesahují tento film. Má se svojí produkční společností připravený rozpočet na cca dalších 5-10 filmů, které plánují natočit, díky tomuto prvnímu ale mohl objet celý svět (např. i Austrálii, kde byl shodou okolností ve stejnou dobu jak já, na WYD SYD 08), vykládat své životní svědectví, evangelizovat, a bojovat za práva nenarozených, o což mu de nejvíce. Eduardo už udělal velké věci, ale on sám se tím nechlubí, tak to na něj nebudu prozrazovat, koho to zajímá, zjistí si to. :) Co se týče filmu, moc ale moc pěkný, každému, kdo ho viděl, se líbil, nemůžu tomu nic vytknout. Dobrá hudba, akorát herci, pohodový lidský styl vyprávění, pěkné barvy, krásný mix španělštiny a angličtiny, optimistická message, a bylo to bez sexu a bez násilí, takové filmy jsou opravdu vzácné, takže proto.

• 7.2.2010  14:15
    Cleopatra (2003)

Cleoptra je nejlepší film Naty (zatím, točí jich teď spoustu), je perfektní po všech stránkách. Ale hlavně pro milovníky opravdového umění, takové konzumenty zábavy může klidně nudit nebo co já vím. Naty tu předvedla mistrovský výkon, taktéž další dva filmoví kolegové. Tohle je opravdu povedené dílko a škoda, že se nedostalo do našich kin. Získalo tři ceny Goya, tři festivalové ceny a spoustu nominací. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=7YsLbUxT5Ik

• 15.1.2009  11:53
    Don Bosco (TV film) (2004)

Ano, hraje to trochu na city, ale přesto je to jeden z nej filmů, co jsem kdy viděla, podle mě to zpracovali přesně tak, jak si velikán Don Bosco zasloužil, nádhera. Tento film je skvělá alternativa oproti všem těm krvelačným či romantickým bezduchostem, je to film, který zapůsobí, který člověku rozsvítí světlo v duši, i nevěřícímu člověku. A co budu vykládat o Flavio Insinna, úžasný výkon! Díky za něj! Kdo se film teprve chystáte shlédnout, určitě neudělejte tu blbost, že byste se dívali s dabingem, italština a Flaviův hlas vás zamiluje! Bez originálního zvuku to není zdaleka ono, to je jasné u každého filmu, ale tady to dvakrát podtrhuju.

• 4.5.2011  02:56
    El Deseo (TV seriál) (2004)

El Deseo je umělecké dílo. Československý divák nikdy neviděl takové herecké výkony, neví, že můžou existovat takoví herci, nevěří, že seriál může mít takovou hloubku, jako je samotný život. Právě hloubka je to, čím Argentina předčí celý svět. Každá věta, scéna, každé gesto, pohled, zvuk, píseň, nápad kamery, dělá z toho unikát. Ta "magia", co mají Argentinci v hlasech, je pro mě vším, velká poklona Luisi Luque. V každém díle je víc umění a kvality jak v jakémkoliv dobře hodnoceném filmu. A to platí pro více argentinských produkcí. Nikdy je nedocením.

• 2.12.2017  20:43
    Entre caníbales (TV seriál) (2015)

Neskutečně špatně napsané, příběh celý absurdní. Herci se ani nemuseli snažit, protože uvěřit tomu nešlo.

• 2.12.2017  20:51

Film mě zklamal na celé čáře, nazpívání písní Naty odbyla (zřejmě už narazila na své meze při nedostatku času) a tímto film hodně trpí, stejnou měrou ale také hereckým výkonem, který byl dobrý jenom u scén na pódiu. Na mnohých místech přehrává opět jako dvacetiletá holka. Scénář je také velmi jednoduchý, nepropracovaný se spoustou klišé, příběh vyznívá zoufale - chtějí vzdát hold zpěvačce za to, že měla jakousi slávu (víceméně až po smrti), a přitom jí se jenom (podle filmu) rozpadla rodina, i mezi koncertováním byla celou dobu nešťastná a nakonec předčasně zemřela spolu se svou rodinou... Gildu jsem si představovala jinak, a určitě také byla naprosto jiná. Ve filmu jsem pořád viděla Natalii hrát samu sebe.

• 14.4.2009  21:19

Popravdě jsem čekala trochu víc. Música En Espera nesahá Cleopatře ani po kotníky. Na Argentinu dobrý průměr, na jiné poměry dost dobré. Je to komedie s klasickou romantickou zápletkou, ale komedie velmi inteligentní, velmi dobře napsaná, párkrát jsem vybuchla smíchy. Opravdu skvěle bylo zpracované téma španělské a argentinské španělštiny, kdy matka Pauly přijela po dlouhé době ze Španělska a její dceři ty její pochycené výrazy lezly na nervy. Velmi dobře zpracovaný byl také vztah matky a dcery, který měl minulost, hloubku a uvěřitelnost. Herci skvělí, Diego umí vždycky, i když to nebude jedna z jeho nej rolí, Naty zahrála skvěle jak drama (které ji jde vždycky) tak komedii (která ji nejde v telenovelách, protože se jí chápe z blbé strany, tady to musela vzít z té správné a dokázala, že pak nemá problém). A co říct o Normě, ona je opravdu schopná herečka, absolutně odlišná role od Cleopatry a excelentně ztvárněná. Přemýšlela jsem nad třemi hvězdičkami, ale nebudu Naty kazit procenta. A proč? Protože to byla komedie, na kterou se člověk může podívat i třikrát s časovým rozestupem, ale právě film jako komedie nezanechá v divácích takovou stopu jako film dramatický, navíc se mi tady hrozně nelíbily některé závěrečné scény (hlavně ta, jak zbývalo poslední číslo na zavolání a Paula začala rodit, nemám ráda takové věci), které byly jak z mexické telenovely, přičemž Naty ty samé scény hrála už několikrát v novelách a daleko líp, protože tady na nějaké propracování nebyl prostor. A dělal se kolem toho zbytečně velký humbuk, protože všechno, co dělá Naty, je úspěšné.

• 18.7.2009  02:40
    Internát (TV seriál) (2007)

Jeden z nejhorších španělských seriálů, co jsem kdy viděla. Je to horší jak průměrná telenovela, plytký děj, naprosto schématické dialogy, víc by to už nešlo, klišé kam se podíváte, nebudu to více rozebírat, ptž jsem se na to dívala už před nějakou dobou a už jsem na to naštěstí zapomněla. Projela jsem si na dailymotionu scény s Luisem Merlem, který mě teda v Aquí No Hay Quien Viva neuchvátil až tak, jak Freddyho, spíše se mi líbí jeho hlas. Není to špatný herec, ale potřebuje něco, kde by se mohl ukázat, tohle ho nikam neposunulo. Mohl zůstat teď chvíli u divadla a pak si najít nějaký lepší projekt. A to byste viděli, jak jsem zvládla během pár hodin shlédnout všechny série a ještě to bylo i tak nudné a natahované, je to taková vzduchová bublina, která může vypadat dobře na pohled, ale jak praskne, po páru dílech, kdy to divák prokoukne, tak po ní nezbyde absolutně nic. Jestli něco nemám ráda, tak právě tyto povrchní věci. A ve Španělsku bohužel teď dělají jednu schématiku za druhou. Stačí rozepsat originální scénář na několik dlouhých dílů, vybrat atraktivní herce a rozkouskovat to na schématické scény. Tady jde ale vidět, jaké shity musí vysílat v našich televizích, když pak chudák divák uvidí tohle a přijde mu to jako spasení. Seriál mi připomínal obrovské množství věcí, kromě telenovel taky americké romantické filmy, hlavně ten kluk se svojí malou sestrou tak mluví a je to i tak stejně trapné, Harry Pottera, pohádky, teen seriály, kde se všechny mladé děcka postupně popárují, a ještě mnoho dalších konkrétních věcí, které vám ale nic neřeknou, tak stačí.

• 3.1.2011  18:26
    Jsi můj život (TV seriál) (2006)

Porovnání, jak se SMV líbilo v Polsku, kde novelu kvůli úspěchu vysílali dvakrát, a teď natáčí svoji vlastní verzi: http://www.filmweb.pl/serial/Jeste%C5%9B+moim+%C5%BCyciem-2006-277919 - Taky z vesela dávám 80%, tohleto byla čistá komedie a všichni, kteří jsme to sledovali v originále, jsme se pobavili jako u ničeho jiného. Češi, jako obvykle, jsou schopni vnímat jenom děj - který tady byl blbý (schválně) nebo vůbec nebyl, a ne pak už interpretaci herců. Říkám schválně, protože nějaká dějová linka sloužila jen k tomu, aby se mohly vytvořit ty geniální postavy, ve kterých se herci předvedli na 200%. Dialogy, vtipy a všechny nápady jsou tak mistrné, že jsme nad uměním tvůrců opravdu kroutili hlavou. Češi a Slováci pak řeknou, že tvůrci museli být dementní, no tak tady máte dobrou ukázku dvou odlišných názoru.:D Scénka s anglickými titulky, abyste porozuměli - "dobrá Enrique, bon voyage, arrivederci, au revoir..." - "miluju, když na mě mluví anglicky":)) http://www.youtube.com/watch?v=Hbh_-OvMXrU

• 7.2.2010  13:49
    Kachorra (TV seriál) (2002)

Kachorru u nás dávali, jak jsem měla 13 roků, a to byl přesně ideální věk na to, abych se do toho zblázila. Telenovely jsem nikdy nesledovala, v paměti jsem měla jen pár dílů Esmeraldy, a hned mi došlo, že Kachorra je vystavená na úplně jiném konceptu. Dnes, když jsem díky tomuto startu poznala, dá se říci dokonale, tvorbu všech latino zemí a oblíbila si televizi Argentiny, vím, v čem tví nedostatky a přednosti tohoto dílka. Nedostatky jsou především ty, že to byla odpolední telenovela, a to už samo o sobě znamená, že nechtěli dosáhnout kdovíjaké ohromující kvality, ale spokojili se s málem. Jelikož jsem se v televizi nemohla dodívat, viděla jsem tak 40 dílů, dlouhou dobu jsem si myslela, že až se to někdy objeví na netu na stažení, tak si to konečně sjedu celé a budu spokojená. Na stažení v originále se to objevilo konečně minulý rok a pravda je taková, že už mě to teďka nehorázně nudí. Jsem daleko více vybíravá, to je pravda, a kdyby nebylo nic jiného na sledování, tak to určitě zvládnu. On to spíš režíroval Miguel Colóm (Cappuccino), můj oblíbenec, jeden z nej režisérů vůbec (Vidas Robadas, El Deseo, Televisión Por La Identidad a samozřejmě tady ani nemá profil), ale tady tak neměl moc co dělat, ptž to byla typická argentinská telenovela s natahovaným dějem a spoustou klišé. Určitě si vzpomínáte, jak každý díl vždycky skončil rádoby napínavě a pak stejnak o nic nešlo. Ale to k tomu patří. Na druhou stranu je hodnocení uživatelů dosti nespravedlivé, protože cílem novely bylo pobavit a strávit příjemnou chvilku před televizí, s postavami, které si člověk opravdu oblíbí, a čeká, co vyvedou příště, nebo ani tak nešlo o děj, jak o to, jakým způsobem se zachovají, co řeknou. Nebylo cílem vytvořit umělecké dílo, ke kterému by člověk neměl jedinou připomínku. Ale všechny připomínky, co máte k tomuto, jsou jen proto, že jste nepochopili, že to tak natočili schválně a ne proto, že by to neuměli líp. Mělo to být přesně takové a své diváky v Argentině a různě po světě si to našlo. Rozhodně to není nic pod úroveň a nemůžete to hodnotit stejně jako mexické telenovely, které jsou vyloženě debilní. Tady bylo drama, jak romantické tak policejní, ale všechno to bylo vyvažované humorem, zábavnými originálními scénami a bláznivostmi. Herci, i když točí radši večerní novely jak odpolední, se nemuseli za co stydět, taková teta Bernarda, Verónica Llinás, by strčila do kapsy každého, skvělá byla mladá Gimena Accardi v roli Josefiny, a i Pablo Rago, což je filmový herec a telenovelu točí jednou za 7 let. Byl to nejlepší galán Naty, spolu měli opravdu chemii a pro nás, kterým nic neříká Facundo Arana, to byla opravdu skvělá volba. Jedinou herečku, kterou nemusím, je Betina O'Connell, ona podle mě vůbec nehraje a nepracuje s hlasem. Díky dabingu jsem si nevšimla geniálního Pepe Monje, který mě potom dostal v Culpabe De Este Amor. Taky ne Marie Leal, která tu měla docela nudnou, i když důležitou roli řeholní sestry, která se starala o děti z ulice. Tato herečka je naprosto grandiózní, teď, když ji vidím v Alguien Que Me Quiera, se zařadila k mým nejoblíbenějším. Musím zmínit taky Maríi Rosu Gallo, úžasnou Pierinu, která umřela v roce 2004. Měla jsem radši takovouto Naty, jak tu v SMV, tady brala tu romantiku vážně a fakt jsem ji to věřila, v SMV to bylo šílené, absurdní, nechutné. Naty tady nepředvedla kdovíjaký výkon (všímám si v originále, něco je skvělé, něco už míň), ale rozhodně by to bez ní nebylo ono. Vůbec se nestydím za to, že jsem to měla ráda, svoji úlohu to v mých 13ti letech splnilo a je to rozhodně duchaplnější jak spousta jiných věcí, co dávají v našich televizích. Skvělá byla taky hudba, jak scénická, tak všechny písničky, co tam pouštěli, v tomto jsou Argentinci geniální. Když jsem se teď podívala na youtube na videa v češtině, zase se divím tomuto hodnocení o něco míň, ptž ti dabéři mluví jak největší kreténi, nedá se to poslouchat.

• 12.1.2009  16:01
    La peli (2007)

Velmi, ale velmi kvalitní film, a to mi stačí. Umění po argentinsku, to je přesně pro mě. Jen nemusím mít ve filmech nahé scény, tomu se ale bohužel nevyhnu. O ději jsem mohla přemýšlet hodiny a hodiny a stejnak jsem ho pořádně nepochopila, protože to zčásti nepochopitelné určitě mělo být. A veces pienso que ya no me haces efecto y digo, en la calle te buscaré, en la calle te encontraré. A veces me imagino tu cara en la multitud y digo, que ya no te necesito, que ya no te necesito. Líbila se mi ta dlouhá scéna u moře a přesně tyhle fráze mě zaujaly už v traileru.

• 12.1.2009  15:44
    Lalola (TV seriál) (2007)

Přečtěte si komentáře na imdb http://www.imdb.com/title/tt1107614/usercomments a přestaňte být tak primitivní.:) V prvé řadě bych chtěla uvést, že tohle je seriál, který nemá sebemenší smysl dabovat, protože se ztratí veškerá podstata, vtip, zábava, herecké výkony, v televizi s českým dabingem to pak vypadá jako cirkus opravdu bez hlavy a paty, já sama bych víc jak díl nevydržela. Vpodstatě je to komedie vytvořená pro argentinské publikum a pro lidi, kteří tomu umí rozumět, a těch by bylo dost, protože Argentina přece jen není sladkobolné Mexiko, ale jediná možnost pochopení tohoto seriálu je přes originální zvuk a titulky. Protože tam není ani tak důležité co říkají, jako to, jakým způsobem to říkají, a slovní vtipy, kterýma seriál hýří, ve většině případů přeložit nejdou. Bohužel díky tomuto opět většina lidí nepochopila, že toto není telenovela a už vůbec ne produkt, který by si zasloužil hodnocení odpad, protože k tomu není jediný důvod (proto tady ani nejsou žádné argumenty). Ano, má to hlavní pár, který se 150 dílů schází a rozchází kvůli nesmyslům, to ale není podstata, to je jen prostředek, aby seriál mohl tak dlouho běžet a každý večer před spaním lidi pobavit a pozitivně naladit. Záměrem taky nebylo vytvořit žádný inteligentní napínavý děj, každý díl je takovým samotným představením hereckých výkonů, excelentně napsaných dialogů, spousty humoru, originálních scén, výhrou jsou perfektně napsané postavy, které si člověk oblíbí a čeká, co zase v dalším díle provedou, podobně jako třeba v komedii Sos Mi Vida (Jsi Můj Život), která taky nebyla pochopena kvůli opravdu ubohému dabingu. Přijde mi vtipné, že většina lidí ani nepozná, že se jedná o parodie a že je v těchto seriálech spousta narážek na blbosti a nesmyslnosti ostatních seriálu (telenovel) a zažitých klišé, a že když herci vypadají divně, hloupě a trapně, tak že to je účel, aby byli správně směšní a karikovali určité typy postav a typy chování. Nikdo neumí tak úžasně pracovat s hlasem jako právě Argentinci, nikdo nedokáže vyjádřit svým normálním hraním to, co oni vyjadřují tělem, pohyby, tváří... Takže tohle je věc pro toho, kdo nepotřebuje jen konzumovat děj (ten tady opravdu nenajde), ale je schopen vnímat herecké umění a ocenit propracované dialogy a nápady scénáristů, které jsou bezedné. Znova musím ale zopakovat, že se českému diváku nedivím, protože s dabingem to ztratilo skoro vše, co to v originále mělo. Jen herecké výkony snad stále musí být aspoň trochu patrné, to potom těm některým hodnocením nerozumím, protože Carla Peterson, Luis Ziembrowsky, Muriel Santa Ana, Lola Berthet, Victor Malagrino, Rafael Ferro, Reina Reech, to jsou herci, kteří si zaslouží obdiv a všude jinde kromě naší země (samozřejmě) ho také mají. Seriál samotný opravdu zabodoval, natočily se adaptace aspoň v 10ti zemích (Chile, Španělsko, Řecko, Turecko, Indie, USA, Filipíny, Belgie, Portugalsko, Itálie), do 40ti zemí se prodal originál, získal spoustu cen a dokonce i nominaci ne Emmy, kam se telenovely opravdu nedostávají, toto je produkt úplně jiného kalibru. Podivín s dlouhými vlasy: http://www.youtube.com/watch?v=NOe7Ats1ECQ

• 29.12.2009  21:02
    Mañana es para siempre (TV seriál) (2008)

Tohle je remake (jako v poslední době všechno z Mexika) kolumbijské novely Pura Sangre, která byla fakt dobrá. Nebyla to ani tak klasická telenovela a byla velmi dobře zpracovaná a zahraná. Mexičani to předělali ke svému melodramatickému obrazu a udělali z toho neskutečný odpad, bylo mi zle, když jsem se na to dívala. A buďte rádi vy, co jste to slyšeli s dabingem, nebo v originále byste to nerozdýchali. Nejsmutnější je, že to vypadá jako parodie, ale oni to myslí úplně vážně. Fernanda Colungu mám strašně ráda jako člověka, ale jako herec nemůže být více ze dřeva. Docela vtipné bylo, když do tohoto remaku přišel protagonista z kolumbijské verze, a i když musel hrát po mexicku, tak tam byl ten rozdíl vidět a byla to ostuda. Zachraňuje se akorát Silvia Navarro, ta hrát umí, Televisa ale určitě není pro ni. No co říct více, nechápu, jak někdo mohl sledovat 200 dílů ten šedý obraz, ty uřvané služky a další nesympatické postavy a přežít tu ukrutnou nudu, omezenost a stupiditu.

• 10.5.2009  15:03
    Mientras haya vida (TV seriál) (2007)

Jediná mexická telenovela, která mi stála za to. Jediná mexická telenovela za posledních deset let, která vybočuje z toho zástupu šedých televisáckých podvodů. Už na začátku autoři a herci prohlašovali, že to bude jiný projekt, že to bude o reálných lidech v reálném životě aktuálního Mexika. A tohle očekávání se vyplnilo do puntíku. V téhle novele můžu vyzdvihnout spoustu herců. Kapitána týmu Saula Lisazo, Argentinku Rominu Gaetani a Mexičanku Marimar Vega, která je podle mě jeden z největších talentů současné mexické televize. Skvělá byla také dvojka Paola Nuñez a Andrés Palacios, ze záporňáků Hector Arredondo a z dětských herců Ana Jasis, podala neuvěřitelný výkon. Činil se také i už třetí Argentinec v pořadí - Tomy Dunster. Novela zaujme od prvního dílů, protože je opravdu o cosi (o dost) reálnější jak všechna ostatní mexická produkce a to pak vyloženě praští do očí. Daleko přirozenější herecké projevy. Záporné postavy mají motivy. Všechny postavy se vyvíjejí během celé novely, za něco je miluješ, za něco nenávidíš, přemýšlíš nad jejich vlastnostmi a sleduješ, jak je mění životní události. Do konce nevíš, kdo s kým skončí, jak se kdo zachová, neodhadneš nic. Novela měla milión nedostatků, mohla bych udělat dlouhý seznam, ale všechno tohle vyvažovali obecně velmi solidní herci a skvělý příběh. Od začátku jsem měla pocit, že každý díl je lepší jak předchozí, a tak to bylo až do konce, takže si to představte. I přes určitou reálnost to bylo telenovelácky nereálné a pohádkové, přesto je to skvělé zábavné dramatické dílko se spoustou zajímavých postav, výborně se na to dívá. Mám na to nádherné vzpomínky. Nejvíc mě mrzí, že Mexičani by uměli, kdyby chtěli, ty novely by nebyly umělecké díla, ale měly by určitou úroveň. Zatím je tohle jejich jediný úspěch. Bylo to na mexické poměry excelentní, excelentní po všech stránkách. Znělka: http://www.youtube.com/watch?v=RqOamMesqqM nebo http://www.youtube.com/watch?v=-X0fIclr_UI

• 24.1.2011  18:20
    Mujeres asesinas (TV seriál) (2005)

To není možné...! Konečně někdo, kdo VŠECHNO pochopil! Podepisuju se pod Alenkitin komentář a hluboce se skláním. Všechno, co remakuje Mexiko (většinou argentinské seriály - týdenní i denní), jsou parodie, a stejně tak jejich vlastní telenovely - teda remaky vlastních telenovel. Vy fakt věříte tomu, že to myslí vážně? Ne, to by museli mít všichni IQ pod nulou. Jinak menší poznámka, nevím, proč všichni u argentinských produkcí (Epitafios, El Secreto De Sus Ojos) zdůrazňujete, že tohle není jak telenovela. Argentinci byli vždycky autentičtí. Možná to zní jako sranda, ale je třeba se podívat i na tu jejich nejblbší telenovelu v originále, ne s dabingem. V telenovelách v Argentině hrají ti samí herci, které ve filmech tak chválíte. Proč je tu prosím psané telenovela, když se jedná o seriál (první řada 22 dílů) běžící jednou týdně a v každém díle je nový příběh napsaný podle skutečných událostí? Kam jsme to až došli.

• 4.7.2012  00:31
    Nedotknutelní (2011)

Kdybych měla deset roků a v životě neviděla žádný film, tak bych z toho možná byla nadšená. To si snad děláte všichni srandu? Se necháte tak podceňovat? Očividně ano. Scénář horší jak z mexické telenovely, herecká uvěřitelnost 0%.

• 10.8.2013  13:46

Tento film mě fascinoval, fascinoval, fascinoval.

• 20.7.2009  01:27
    Odříznuti (2005)

Takových filmů by měli točit více, přesně podle mého gusta. Díky Adria Collado se bylo i na co dívat a audio je cojonudo, jak by řekli oni, vtipné, přirozené, trochu hloupé a krásně španělské. Teď jen zbývá sehnat písničku Lo Que Hay Que Ver. Edit: Ano, už jsem sehnala tento skvělý song od Statuas D Sal, je dokonalý.

• 1.2.2014  16:08

Dokument není dokonalý - sama bych něco poupravila, vyměnila některé věty za zajímavější svědectví, přidala pár minut, ale tyto drobné výhrady vůbec nehrají roli - je to film, na který člověk nezapomene. Film, který hovoří o tom, co všichni chceme slyšet...

• 12.1.2009  16:15
    Prisionera (TV seriál) (2004)

Prisionera je dle mého názoru jediná nadprůměrná telenovela z USA, a to velmi nadprůměrná. A opravdu jediná, protože měla jinou sktrukturu, což znamenalo třeba delší scény, dlouhé velmi dobře napsané dialogy, rychlejší a silnější děj. Dodnes nemůžu uvěřit, jak je možné, že se tady sešlo tolik skvělých herců. Lepší obsazení bych nesestavila. Můžu jmenovat třeba Ricarda Dalmacci, kterého znáte z Amores Perros. To je jedna věc, druhá je, že tady opravdu měli co hrát a mohli ukázat, co umí, v dalších telenovelách už takovou příležitost neměli. Takže díky za tuhle věc. První díly jsem viděla už několikrát, protože první díly počínaje hned prvním dílem jsou spíše jak film, jsou nabušené dějem, jsou plné skvělých scén, akce, dobrých postav, pěkného prostředí... No kdysi jsem tuhle věc opravdu milovala. Nikdy jsem to však neviděla celé, ani do půlky jsem nedošla, možná do čtvrtiny, pak jsem viděla konec, který je taky dost dobrý, a co jsem viděla z prostředku novely, tak je to možná roztahané a natahované (to byly jediné výtky, které měli někteří, ale mi se nezdá), ale vždy to má pěkné kvalitní scény a ty dlouhé zajímavé dialogy, lidské postavy. Opravdu děkuju tvůrcům, že se tomuto tak věnovali, je to vidět, je to obrovský rozdíl oproti ostatním produkcím. Nikdy však už něco takového neudělali. Naopak, je to s Telemundo čím dál horší.

• 12.1.2009  16:05
    Proviněni láskou (TV seriál) (2004)

Tohle je snad jediná "telenovela", která tu má slušné hodnocení.:)) Ti, co dali odpad, těch hodnocení je odpadové, ptž novelu pravděpodobně neznají. Je to drsný nabušený akčňák! Kdysi jsem si myslela, že se tomu nedá absolutně nic vytknout. Teď po třech a něco letech mě tam dokonce některé věci dokážou otravovat, jako ty nesympatické služky či někdy přehrávání tehdy malé Catailny Artusi. No a potom asi tak v poslední třetině mě dost iritovala Betina O'Connell, která jako jedna z mála argentinských hereček neumí hrát (naštěstí už po tomto roli nedostala), a nudila ve scénách s "Fernandem". Všechno tohle jsou ale detaily a způsobené tím, že už jsem moc rozežraná. Novela nemá jediné hluché místo, pořád se něco zajímavého děje. Co se mi nelíbilo od začátku je špatná hudba, teď mi ale došlo, že jelikož jsem sledovala nahrávky z rumunské televize (mají titulky), tak je docela možné, že to nekoupili s originální hudbou. Těžko říct, vím, že v Izraeli a Rusku to právě kupují bez práv na hudbu. Tenhleten opravdu akční seriál nás šokoval všechny, co jsme to sledovali. Většinou na českých forech debatují nad novelou dva nebo tři lidi, tohleto nás ale sledovalo snad 20 (a to byl seriál vysílán na Romantice!) a popsali jsme neuvěřitelné množství stránek, bylo co rozebírat. Já jsem poprvé v životě viděla seriál, u kterého jsem se opravdu bála. Který byl opravdový, lidský, to mě šokovalo ještě víc jak to, co tam prováděla ta sekta. Bylo to hodně z lékařského prostředí a pro mě daleko autentičtěji zpracované jak běžné lékařské seriály, celou dobu při sledování jsem si říkala, že ty všechny se můžou jít zahrabat. Taktéž všechny detektivky světa. Jako akční seriál do té doby to nejdrsnější, co jsem viděla. Stačí si pustit první díl, pak hned musíte vidět další, a jenom zíráte a zíráte a bojíte se. Úžasný je tam Juan Darthés v roli psychiatra, má neuvěřitelné charizma. Jeho bratr, padouch Pepe Monje, je jeden z herců, který na mě kdy nejvíc zapůsobil, jeho herecký um převyšuje nebesa. Jejich "matka", Consuelo, dodávala novele humor, hlavně ve scénách s Agustinem či policistkou "Marií Carambulou". Tohle byl nezapomenutelný zážitek. Je to bezpochyby jeden z nejlepších akčních seriálů, co vznikl ve španělském jazyce. (25.01.11)

• 12.1.2009  17:37
    Tady se nedá žít (TV seriál) (2003)

Je tam dost originálního vtipu, v každém díle pár vět či celých dialogů, které by se daly přepsat a někde uchovávat, ale jinak po shlédnutí celé první série jsem zjistila, že mě to vcelku nudí, vzhledem k tomu, že to je založené jen na vtipu, tak to mou pozornost neudrží celou dobu a dělám u toho milión věcí. Pak už jsem se nedonutila ke sledování další řady, i když se mi líbí Adria Collao (který snad na dvě nebo tři série zmizel a pak zase přišel, tak bych se stejnak dívala jen na ty s ním) a pak herecky velmi Fernando Tejero a samozřejmě i další. Na druhou stranu mi přijdou trochu přeceňování, ptž ten vtip i herecký projev není moc plynulý, má to spoustu děr. Seriál ve Španělsku stále běží, a to pod jiným názvem (La Que Se Avecina), je to zase o sousedech z baráku, jsou tam ti samí herci, jen mají jiné jména a hrají jiné postavy. ANHQV tedy skončila s pěti řadami a LQSA se už chystá na 4. (píšu 24.01.10). Ve Španělsku je to vcelku hit, tak toho využili a zase to natahují jak Los Hombres De Paco, ale tady to tolik nevadí, je to prostě sitcom, který člověk nemusí vidět od začátku, může se začít dívat kdykoli nebo klidně i zpřeházeně. Přes všechnu kritiku myslím, že to je jedna z nej věcí, co se u nás vysílala a jak to ocenili diváci, je tady jasně vidět. Jinak dělala se spousta remaků v Latinské Americe, což je škoda, ptž tohle moc adaptovat nejde a jak se děje vždy, narazilo to na kritiky zuřivých fanoušků originálu (což nejsou jen Španělé ale ve velké míře i Latinos). Nejdívatelnější verzi udělali Argentici, na tom se shodují všichni, přesto to nemá sebemenší smysl sledovat a to taky z toho důvodu, že Argentinci mají plno svých geniálních komedií (ještě lepších řekla bych), které se pak taky adaptují různě po světě a... škoda o tom mluvit. Co už bych ale vůbec nemohla sledovat, je tohle, ale s českým dabingem, opravdu nechápu, jak se s tím někdo může spokojit. I když chápu, že jinou možnost nemá, pokud není nadšený do španělštiny jako já.

• 25.1.2011  16:37

Určitě je spousta lepších a geniálnějších filmů, ale tohle na pět hvězdiček úplně stačilo. Totálně nechápu, jak se u toho mohl někdo nudit. Herci samozřejmě špičkoví, protože argentinští jinak hrát neumí, jejich plusem je vždy absolutní přirozenost. Francellu a Darína jsem hrozně ráda znova viděla, a stejně tak Pabla Raga. Film mi možná přirostl k srdci i díky jeho hlavní myšlence que no se puede cambiar de pasión, je sice jednoduchá, ale velmi mě nadchla. Nesnáším slovo vypointovaný, tak zatím než přijdu na lepší musím potvrdit, že tohle bylo skvěle vypointované a z tohoto důvodu taktéž nevidím důvod ubrat byť jen jednu hvězdičku. Bylo to kvalitní po všech stránkách. Ale český divák nedokáže většinou některé důležité aspekty vnímat, chce jenom děj děj děj. K traileru jsem dělala pro sms.cz české titulky.

• 24.3.2010  02:30
    Tierra de pasiones (TV seriál) (2006)

Za Gaby a za Saula, za Francisca a Hectora a další herce, za scénickou hudbu, za to, že mě to chvíli bavilo. Jinak měla tato telenovela všechno, co nemám ráda, škoda se rozepisovat. Samozřejmě nebyla tak stupidní jak mexické telenovely, ale pro náročného diváka nic moc. Jinak Gaby pro novelu složila docela dost hezký song: http://www.youtube.com/watch?v=xpFpgJOwcyg

• 25.1.2011  17:05
    Todos contra Juan (TV seriál) (2008)

Pěkné hodnocení na IMDb. Neskutečným způsobem vtipná komedie, která má dvě úplně debilní postavy - Juana Perugia, což je ztroskotaný herec, který zažil v televizi úspěch před 15 lety, ale od té doby už nedostal žádnou roli. Gastón to hraje tak mistrně, že vám Juan leze tak na nervy, že byste ho nejradši zapleštili. Jeho kamarád Tony je úplný kokos. Pak je tam krásná Mercedes Oviedo, která je tam jediná normální a divím se, jak s Juanem vydrží, hlavně pak ještě ve druhé řadě, kde už jsou spolu, v první byli přátelé. Každý díl měl pořád ten samý scénář - Juan vždycky dostal nějaký nápad, jak by se mohl znova proslavit, Luz ho v tom podporovala, a on se nakonec jako vždy jenom ztrapnil. Jediné, co dělal dobře, je, že skládal pěkné písničky. http://www.youtube.com/watch?v=Y6JHhcxzryw Tahle je pro Luz a je z druhého dílu, kde je zpěvák Guillermo Guido, který mu ji pak zebere, a stejně tak mu sebral i tuhle: http://www.youtube.com/watch?v=TlSgmUnRBAY To je právě píseň z telenovely, ve které před 15ti lety hrál Juan jednu z postav, a někteří lidi, kteří si na ňho ještě trochu vzpomenou, mu vždycky řeknou: Joo, tys byl Lucho v Clave del Sol, ne? A on vždycky odpovídá: Neee, Lucho byl Pablo Rago, já jsem byl Paco v La Vida Es Un Juego. Jeho postava Paca měla v novele svoji frázi a to: "Y ahora me lo venís a decir??" A to mi jako říkáš teď? A Juan vždycky, aby se lidem připomněl, tuhle větu pronese, ale často samozřejmě v nevhodné situaci, takže mu lidi odpoví "já jsem ti nic neřek". To jsem popsala jenom dva detaily asi ze 100, protože tenhleten seriál má více jak dokonalý scénář, je to vyšperkované, žádná věta tam není zbytečná, každý díl má obrovskou pointu, je tam hrozně moc geniálního vtipu, atbmp. V každém díle vždycky učinkuje nějaký argentinský herec, nebo i víc herců, a ti hrají sami sebe. Gastón Pauls každému z nich vymyslel nějakou zápornou vlastnost, která je tam pak strašně přehnaná a Juan během dílu postupně zjišťuje, co je vlastně na těch hercích, s kterýma si myslí, že by mohla vyjít nějaká spolupráce, divného. Je to sranda. Během celého seriálu nám nabízejí scény, kde Juan mluví na kameru o svém životě, kariéře, názorech, protože se s ním natáčí dokument. Je to kvůli jednomu incidentu, který se stal právě v LVEUJ, který si všichni myslí, že způsobil Juan, a kvůli tomu vlastně už nedostal roli v televizi. Až v posledním díle se zjistí, kdo to skutečně byl. Tohle je taky neskutečně vtipné, ptž Juan na kameře vždycky vypráví o něčem, co se zrovna v tom díle děje, vidíme, jak je úplně nesoudný, protože je do všeho nadšený, čili když třeba důležitě vykládá o tom, jak bere své fans, tak pak v díle vidíme, že jasně žádné nemá a ve skutečnosti lidem sám nutí jeho už podepsanou fotku, atd. atd. Pochybuju, že by v jiné zemi vznikl tak vymakaný scénář. Je tam ale spousta odkazů na argentinskou TV, takže Čech by spoustě věcí nerozuměl.

• 10.4.2010  12:10
    Valientes (TV seriál) (2009)

Valientes byl v Argentině obrovský hit. Pro mě ne tolik, přesto tomu fandím a doufám, že si to i u nás najde své diváky. Předností telenovely jsou určitě dobří herci, hlavně Gonzalo Heredia, to byl i pro mě obrovský objev, a dále např. Alejandro Muler, představitel Hueva. Betiana Blum či Julieta Díaz jsou jasné. Začátek mě ohromně bavil, jako všechny novely Polky, i když to nebylo zas nic tak z jiného světa. Pak jsem se přestala dívat kvůli maturitě a dále jsem to sledovala stylem jen nějaký díl občas. Ten počet dílů se nezamlouvá ani mě, ale takový už je osud každého seriálu, který má úspěch. Hlavní věc, která mě odrazovala už od začátku, byla ta, že se tam opravdu nejvíc jedná o lásku a o pomstu (jak trefně přeložili) a jelikož jsem v Argentině zvyklá na závažnější témata, tak mi to přišlo trochu málo. Takže hlavně kvůli tomuto a celkovému bych řekla nenapínavému ději je moje hodnocení nižší. edit: Tak nee, po té, co jsem shlédla nějaké díly s dabingem, tak jsem potěšena, vypadá to skvěle, svěže, inteligentně, vtipně, oproti vší té mexické telenovelové škváře je to krása. Škoda, že to nemělo moc dlouhé trvání.

• 10.5.2009  15:03
    Vidas robadas (TV seriál) (2008)

Pro mě nejlepší seriál, jaký byl kdy natočen, a to můžu říct s jistotou, i když jsem nemohla vidět všechnu produkci všech zemí za poslední léta, tohle bylo prostě GRANDE, až to přesahovalo lidské chápání. Tím spíš, že seriál běžel 3x do týdne a kvalitu měl skoro filmovou. Přesně, jak říkal jeden z hlavních představitelů - to, co oni v Argentině natočí za jeden den, dělají v Americe dva měsíce a s obrovským rozpočtem. Tento seriál je nejlépe napsaný, nejlépe zahraný, s nejlepší psychologií postav, nejlepším příběhem, nejlepší muzikalizací, největší realitou a hlavně měl smysl, i kdyby všechna fikce v televizi byla jen pro pouhou zábavu, tak právě tahle ne, tím, že ji natočili, dokázali opravdu velké věci. Argentinská televize dělá rozdíl, kompromituje se s tak závažnými tématy jako je obchod s lidmi, zanechává stopy v lidech, vychovává. Nebudu se rozepisovat, protože tady jsou slova stejnak málo a kdo neviděl, nebude rozumět. Můžete vidět celý tento seriál s českými titulky, linky jsou u mě v profilu. Neubráním se ani tady nevložit pár videí. Moje oblíbené video jedné postavy: http://www.blip.tv/file/3148059 / Ovace hercům po odvysílání posledního dílu v divadle Opera: http://www.youtube.com/watch?v=YmAYymgg44Y / 5 nominací (nejvíce ze všech seriálů) na Seoul International Drama Awards 2009: http://www.youtube.com/watch?v=ZzIxgBrdifE