Bourneovo ultimátum (2007)

Já tedy nevím, ale mně se tahle trilogie zdá jako typická: od prvního dílu kvalita mírně klesá. Bourneovo ultimátum jistě nabízí spoustu skvělých akčních scén, ale tohle prostě není podle mého gusta. Spousta zmatených záběrů, ze kterých divák ani nepochopí, co se vlastně přesně stalo. I přesto ale nemohu dát méně než 4 hvězdy, protože je to prostě agent Bourne a jeho příběh mě naprosto přikoval k židli.

Vyvolený (2000)

Skvělá náladovka se skvělým hereckým obsazením. Geniální scénář lehce inspirovaný komiksovým fenoménem doplněný o typicky shyamalanovské depresivní pozadí. Scény mě vtáhly, kamera mě nadchla. Suma sumárum tomuhle filmu nemám co vytknout, takhle si představuju mysteriózní thriller. Ještě mě zaujal jeden citát: "Žijeme ve světě obyčejnosti, nikdo už nevěří, že by v něm nebo v někom jiném bylo cokoli neobyčejného."

Barva kouzel (2008) (TV film)

Musím říct, že knižní předloha je mnohem lepší a nevím nevím jestli bych se v ději trochu neztrácel, kdybych to nečet. Zasmál jsem se, to jo, ale ten humor v tom filmu prostě nemá takovou noblesu jako v knize a ani mít nemůže. Astin mě v roli Dvoukvítka trochu zklamal, neznámý David Jason však jakožto Mrakoplaš mile překvapil. Velice se mi líbil filmový Ankh-Morpork a vůbec celá Zeměplocha byla tak nějak "jak jsem si to představoval". I to je jeden z důvodů, proč nedám jenom 2 hvězdy.

District 9 (2009)

Velmi zajímavě pojaté sci-fi, kde se dokumentární verze prolíná s tou akční. Myšlenka je vynikající v tom, že i technologicky vyspělejší mimozemská civilizace může mít rozvrstvenou společnost a v určitém smyslu může ve vztahu k lidské společnosti vytvořit "nepřizpůsobivou spodinu". Film zkoumá tu konfrontaci spíše ze sociologického hlediska, zatímco technologické aspekty jakoby ustupují do pozadí. V tom se velmi liší od ostatních filmů v žánru sci-fi. Nevím jestli bylo úmyslem tvůrců taky vytvořit určitý symbol pro problémy s etnickými komunitami po celém světě, každopádně už jsem se sám v jistých čtvrtích setkal se znakem districtovského emzáka připíchnutým na venkovních dvěřích. Jak už tady někdo napsal, možná bych věnoval více prostoru dokumentární části filmu, některé záležitosti byly poněkud neobjasněné (třeba proč mimozemšťané tak najednou zakotvili a byli tak hrozně pasivní..?). Akční část byla na děj (překvapivě) dost chudá, místy dokonce kýčovitá. Zásahové komando, které v podstatě zlikviduje kancelářská krysa? Ale no tak.. Na druhou stranu by si film bez akce asi těžko našel cestu do popkultury a možná by se nezaplatil, nevím. Za originalitu ale patří 5 hvězd, musím říct, že jsem nad mimozemšťany po dlouhé době zase hodně zamyslel.

Drtivý dopad (1998)

Jeden z prvních katastrofických filmů, které jsem viděl. Snad i proto mi utkvěl v paměti jako skvělý a výjimečně napínavý snímek. Možná to není pravda, já ho ale za takový stále považuju a vždycky se na něj rád podívám. Několik docela zajímavých lidských příběhů vložených do prostředí blížícího se konce světa mě rozhodně zaujalo dost na to, abych ostatní aspekty filmu odsunul do pozadí:)

Chvění (1990)

Skvělá komedie, u které se zasměju i znovu zažívám stejné napětí, jako když jsem ji shlížel poprvé. Zajímavý nápad s podzemními lidožravými červy je dle mého názoru ztvárněn přesně tak, jak si to zasloužil. Tvůrci jej nebrali natolik vážně, aby z tohoto filmu mohl vzniknout seriózní horor, nevzali ho však ani natolik s vtipem, aby z něj vznikla jen tupá groteska. Kevin Bacon a Fred Ward předvádějí pozoruhodně sehranou dvojici, které to ve filmu prostě sedí. Celkově bych to zhodnotil jako parádní běčkovou oddechovku.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Poměrně velmi podařená adaptace 5. dílu, která aspoň v mých očích překonala svou zbytečně vleklou a nudnou knižní předlohu. Jako každý Harry má však i tenhle svá úskalí. Kromě nejistých hereckých výkonů hlavních hrdinů (na které jsme si už měli šanci zvyknout), je to tentokrát možná trošičku kostrbatý scénář, nevidím tam tu fantazii trojky ani to všudypřítomné napětí čtyřky. Přesto je hlavní zbraní filmu asi psychologie, scéna v kabinetě profesorky Umbridgeové, kde se Harrymu vyryje do kůže nápis "Nesmím říkat lži" je opravdu velmi působivá. Stejně tak zajímavá je smrt Siriuse, která je ztvárněna opravdu dechberoucím způsobem. No a třešničkou na dortu je závěrečný souboj Brumbála a Voldemorta, který je tak impozantní, že jsem si jej musel pouštět pořád dokola. Zároveň mě velmi potěšil výkon mé oblíbené Heleny B. Carter, která ani v roli Belatrix rozhodně nezklamala. Vzato kolem a kolem, David Yates posunul potterovskou ságu zase do trochu jiné dimenze, kde hlavní roli hraje psychologie scén. Škoda jen těch opravdu ohraných klišé!

Dr. House (2004) (seriál)

Dr. House? Dle mého arogantní a zakomplexovaný trapasák. Mohl bych sem zfleku vypsat hrubou kostru každého dílu: do nemocnice přivezou nějaký neobvyklý a záhadný případ, pak přijde Dr. House a začne urážet lidi kolem sebe, semtam prohodí nějakou tu hlášku (u kterých se, přiznávám, někdy uchechtnu, možná za to ta hvězdička), semtam odfu*kuje nějakého pacienta nebo kolegu, ale nakonec pacienta vyléčí a dokáže všem jaký je vlastně borec. Co se týče seriálů jsem možná trochu náročnější (nebo je možná hodnotím podle trochu jiných kritérií) a tohle rozhodně není můj šálek čaje. Ani Hugh Laurie mi vůbec není sympatický. Bohužel...

King Kong (2005) odpad!

Obrovské zklamání. Po fenomenálním Pánovi prstenů jsem od Jacksona očekával další podobné veledílo, šeredně jsem se však mýlil. Nepřistupuji k tomuto hodnocení jen tak, ale tenhle paskvil si opravdu jiné nezaslouží. Ptám se: co je tady na hvězdičku? Snad efekty, které i přes svou propracovanost v některých scénách příšerně nudí? Děj, který se vysmívá původnímu King Kongovi do tváře? Herecké výkony, když všechno zachraňuje jenom Brody? Naprosto absurdní logika scénáře? Snad MOŽNÁ ztvárnění doby, které je docela přitažlivé. Taky neobyčejná krása hlavní hrdinky mě občas upoutala. Je to ale jenom takové pozlátko. Film jako celek v mých očích bohužel nestojí za nic a musel jsem se hodně překonat, abych u něj vydržel do konce.

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Dle mého názoru velmi slušná akční komedie, u které jsem se bavil snad až k závěrečné přestřelce. Spousta komentátorů tomuto snímku vytýká jeho jednoduchost a přímočarost, já bych ale naopak vyzdvihl tu nevšední zápletku, kde se nevědomky setkávají dva konkurenti přímo v manželství. Na pikantnosti pak ději velmi přidá také to, že oba mají v podstatě za úkol zlikvidovat svůj protějšek. Po 5 nebo 6 letech vzájemného soužití se to však pro oba profesionální zabijáky stává nesplnitelným úkolem, což překvapuje i je samotné. Scény jsou proloženy opravdu vtipnými hláškami, u kterých jsem se aspoň já velmi dobře bavil. Jednotlivé výkony Brada a Angeliny by se daly hodnotit jako skvělé, nicméně tady asi jedna výtka: občas jsem si všiml, že jejich interakci něco chybělo, snad trochu přirozenosti. No a dle mého největší slabina filmu – jednoznačně přestřelka na konci. Nesmyslná pasáž, která teprve plní úlohu klasického hollywoodského akčňáku, aspoň v mých očích. I přesto ale musím dát 5 hvězdiček, protože úsměv mi od začátku až k poslední akci z tváře nezmizel:)