Batman začíná (2005)

V komiksovém žánru výborný snímek. I přes skoro dvouapůlhodinovou stopáž se to divák nenudí. Navíc skutečně hodně známých herců, kteří podávají skvělý výkon. Batman je super hero, který nevládne nadpřirozenými schopnostmi, ale jen bojovým uměním a gadgety od zdejšího "Q", Morgana Freemana. Krásně vymodelované město Gotham na mě udělalo dojem hlavně tou visutou rychlodáhou.

Podfu(c)k (2000)

Zas tak velká bomba to nebyla, jak to vypadá podle hodnocení zde. Trošku zmatený děj, kde sice přibližně vím, co se zrovna děje, al detaily nepochytávám. Podsvětí je zobrazeno až trochu moc cynicky tarantinovsky, ale ta elegance už není taková. I když pár dobrých scén se najde, celkově jen průměr.

Superman se vrací (2006)

Vizuálně samozřejmě velkolepé, ale obsahově slabší. Musím říct, že jsem nečekal, že mě ultimativní komiks bude až tak nudit. Na jedné straně je superman naprosto nezničitelný (nuda), ale na ostrově utvořeném pomocí krystalu z jeho vlastní planety je z něj úplný chcípák, kde si do něj surově kopne kdejaký bídák (trochu moc naturalistické na tento druh filmu, kde mimochodem v podstatě nezemře skoro nikdo, ani jediný prachmizerný dělník padající z posledního parta mrakodrapu). A záporák má protivně pitomou partnerku. Mimochodem, pěkná čivava či co (nebyli ti psi dva? :-)

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Ač atraktivni svým tématem cestování v čase, byl pro mě film těžko stravitelné, protože v něm v podstatě pořád střílí lidi svázané a s pytlem na hlavě. Celé to je o tom, jak jeden podobně na smrt odsouzený člověk se vyvlíkne a snaží se změnit řád věcí a tím i minulost a budoucnost. Což ve smyčce vede k dalším mrtvým. Po chvíli se člověk trochu začne zrrácet v tom, v které době děj zrovna je. Vzájemná provázanost minulosti z budoucností je taky docela zamotaná a logika věci mi přišla trochu kulhající. Proč musí všechny filmy z budoucnosti být pesimistické? Cožpak nemu že být budoucnost zářná?

Čaroděj ze země Oz (1939)

Klasika, samozřejmě. Ale i na rok 39 mi to přijde moc naivní a ukňourané. Ale asi se na to nemám dívat dnešním pohledem. Jinak zajímavé barvy, sice dost nepřirozené a zároveň pěkně oživují tuhle černobílou éru.

Nástrahy velkoměsta (1984)

Samozřejmě si na ten film vzpomínám, když ho ještě dávala za totáče Československá televize a tak jsem si ho teď stáhnul a připomněl. Musím uznat, že na svou dobu vzniku to není zas taková blbina. Když si uvědomím, kolik italských, německých nebo francouzských komedií z téhle éry je ještě dneska koukatelných bez úšklebku nad tehdejší úrovní, tak zrovna tahle věc docela ujde i dnes. Některé frky jsou nezapomenutelné, např. minimalistický byt s koutem na jídlo, sprchu, postel, atd. Nebo tradiční krádež kabelky ze skútru (tipico italiano).

Probudím se včera (2012)

Za mě hodonotím na lehce přes čtyři hvězdy, ale dám tomu plný počet, jednak proto, že ten film tu má příliš nízké skóre a taky na to, že se jedná o relativně nízko rozpočtový český film se to povedlo slušně. Takže o co jde? Je to taková česká komedie ala Peggy Sue se vdává prosazená strategicky do období dneška a na konec 80. let těsně před revoluci. Námět velice atraktivní, cestování časem a paralelní skutečnosti, to je moje. A ještě v reáliích mě blízkých. K dalším plusům patří dobře vybraní herci (jsou si typově podobní), spousta dobrých ftipků a hlášek, celou dobu příjemný spád filmu. Zápory vidím v příliš okatém product placementu (to ná světě nejezdí jiná auta než VW?), režie je v některých místech trochu neohrananá až skoro ochotnická, finální vyřešení cesty v čase mi přijde trochu nelogické (ala Návrat do budoucnosti).

Svět zítřka (2004)

Úžasná art deco estetika, kulisy jaku Fritze Langa a s barvami jako u kolorovaných filmů, děj odehrávající se ve 30. letech a šmrncnutý sci-fi. Neviděl jsem to od začátku, ale děj mi přišel jako trochu přitažený za vlasy a navíc protkaný hollywoodskými klišé a zkratkami, ale dívat se na dalo hlavně díky tomu super zajímavému provedení.

Avengers (2012)

Jako komiksovka dobrý, ale aby z toho musel bejt třetí nejvýdělečnější film, to zrovna ne. Spíš bych to připodobnil k posledním Trasformers. Prostě akčňárna s hláškama a super efektama. Nic dalšího jsem v tom nenašel.

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Na svou dobu neskutečně promakaný animovaný film. Již jsem viděl napřed Cestu do fantazie nebo Zámek v oblacích, takže některé motivy pro mě tak nové nebyly, ale myslím si, že tento a podobné snímky by měly dostat víc prostoru ve všeobecném povědomí a mainstreamu, protože jednak poselství a filozofii, které v sobě mají jsou unikátní a nezapomenutelné a navíc kvalita animace je prostě skvělá. Animátoři si fakt vyhráli s nejmenšími detaily a vše je takové krásné a přitom ne kýčózní.