• Krátkometrážní

Barbie a Diamantový zámek (2008)

V krátké době již třetí originální muzikál, ale ani tentokrát Princezna a švadlenka nebyly překonány ;) Navíc tenhle country styl se mi nezdá zas až tak přiléhavý. Zajímavé je, že tu debutovala Teresa a šťastný návrat slavilo mé oblíbené rámcové vyprávění. Jsem tedy spokojená, ale jiné filmy ze série mám přeci jenom radši.

Barbie a 12 tančících princezen (2006)

Tahle grimmovská pohádka není v našich končinách příliš známá, o to ale víc potěší její přiblížení za pomoci primabaleríny Marie Kowroski. Skvělý návrat k baletu ve filmovém příběhu s Barbie a opět za spolupráce České filharmonie. Perfektní.

Barbie a kouzlo Pegasu (2005)

Barbie poprvé ve 3D filmu! Žánrově se nejvíce blížíme ke klasické fantasy s nápaditým questem, kterou jednotlivé 3D scény poutavě oživují. Chytrý marketingový tah navázal na úspěšný předchozí rok s prvním muzikálem Princezna a švadlenka a přikročil k oficiálnímu rozdvojení série filmů na klasické předvánoční filmy a speciály z vílího světa, které čekaly na své diváky každé jaro. Tuhle sezónu ještě zpestřovaly filmy My Scene a pokus o aktualizaci Barbie pro střední školu v Deníčku Barbie. Naštěstí v dalších letech Mattel už své filmy sjednotil.

Barbie Princezna a švadlenka (2004)

Ano, i z klasiky Marka Twaina z roku 1881 lze udělat dívčí muzikál :) Geniální hudba (vyšla i na samostatném CD) a rozhodně nejlepší Barbie film ze všech. V Labutím jezeře byla uzavřena první trilogie provázaná rámcovým vyprávěním, nyní jsme přímo v pohádce a není to věru na škodu. Hrála jsem s neteří i stejnojmennou hru na pc a tenhle svět Barbie vážně sedí. Princezna a švadlenka jednoduše nemají nejmenší chybičku.

Barbie z Labutího jezera (2003)

Podobně jako Louskáček je i Labutí jezero ve verzi s Barbie v hlavní roli skvělým zážitkem, které nejmenší diváky může jemně navést ke klasickému nastudování baletu P. I. Čajkovského. Jedná se o vkusné, příjemné dílo.

Barbie Růženka (2002)

Druhý novodobý celovečerní film s Barbie je česky uváděn s naprostým nepochopením jako Růženka, ačkoli jde o Lociku. Ale Disneyovka Na vlásku inspirovaná stejnou pohádkou bratří Grimmů vyšla bohužel až o osm let později. Do té doby jen málokdo tušil, jak jméno právě téhle princezny překládat. Pokud nicméně vzdáte ten český nesmysl, v originále vám může být odměnou hlas Anjelicy Huston.

Barbie v Louskáčku (2001)

Novodobá historie filmů s Barbie naštěstí přechází první pokusy z let 80. a 90. a začíná až touto kouzelnou variací na klasický balet P. I. Čajkovského Louskáček na motivy Louskáčka a Myšího krále podle E. T. A. Hoffmanna. Je tu zajímavé rámcové vyprávění s poučením a samozřejmě ten nejideálnější první krok k vybudování impéria s filmovou tváří panenky Barbie. Ta tu vystupuje jako Klárka / Cukrlátková princeznička a zároveň jako ona sama. Vypráví celý příběh své malé sestřičce Shelley a díky jejich lekci v baletní hodině je tu příležitost pro celý vánoční příběh. Osobně jsem sice po prvním shlédnutí váhala, ale s postupnou znalostí všech filmů musím hodnotit výborně. Nejmagičtější zážitky přináší klasická hudba společně s primabalerínou baletu NY Marií Kowroski.

Poslední legie (2007)

Jako dobrodružná koprodukce s mnoha zajímavými tvářemi je tenhle film naprosto v pořádku. Pointa je ovšem poměrně odvážná. Nadto jde již o čtvrtý film v angličtině s Aish Rai Bachchan a zároveň je to srdcovka xenaversního režiséra Douga Leflera. O pojítku s Johnem Hannahem ani nemluvě.

Vyprovokovaná (2006)

Plynule, bez nejmenšího zaškobrtnutí, vyprávěný příběh podle skutečné události. Takové filmy vždy pozvedává poselství a rozšíření povědomí o daném problému. Bylo hodně užitečné spojit právě Aish s Kiranjit, jinak by se filmu nedostalo takové pozornosti. Proč by ale mělo být překvapením, že Aishwarya je výtečnou herečkou? Své kvality už prokázala mnohokrát v mnoha různých žánrech a činí tak stále. Skvělá Miranda Richardson udělala taky svoje a mohu jen připojit své skromné přání, kterým je akceptování filmu jako možného alarmu a nepodceňovat jeho dosah. Fakt, že pouze dobrá výchova může předejít podobným problémům, je nesporný. Po opakovaném shlédnutí přidávám i poslední hvězdičku, protože ty nejsilnější momenty nepřestávají fungovat a celek zcela automaticky vyvolává plodnou diskusi.