Králova řeč (2010)

Dobrý příběh, krásná kamera, super režie. Celkově velmi vyvážený film. Přesto mne i vynikající výkony herců prostě nevtáhli do děje. Rush je podle mého názoru v Králově řeči mnohem lepší než Firth, a to i na menším místě. Jednoznačně tento film stojí za vidění, a pozor na koktání.

Skála (1996)

Ed Harris je úplně skvělý! Není to klasický záporák a velmi se mi líbí. Goodspeed je taky velmi dobrý. A Sean? Vysoký nadstandard a hodně humoru navíc. Zimmerova muzika je úžasná, exteriéry jsou perfektní San Francisco je jedno z nekrásnějších měst na světě a Alkatraz jsem viděl na vlastní oči. Tenhle akčňák mám moc rád.

Na samotě u lesa (1976)

Můj nejméně oblíbený film od dua S+S (pouze jako scénář). Menzelova režie mě moc nebaví. Poetika venkova je fajn. Kemra nemusím (krom Kladiva na čarodějnice), ale jeho nadání pro meteorologické zpravodajství je grandiózní. Nejlepší herec je zde bezpochyby Tříska, nenucený a přirozený výkon.

Pearl Harbor (2001)

Potenciál jak hrom, ale celkově velké zklamání. Jedna hvězda je za velkolepé záběry, druhá za famózní explozi USS Arizona. To bylo grande. Jinak ty prvoplánové záběry na nedělní dětičky, americké hvězdy a pruhy....no patriotistický sliz. Velká část dialogů je zdeformovaná tímto vypjatým patriotismem. V Americe jsem to taky viděl, je to normálka, ale čeho moc toho je moc. Takže promarněný potenciál.

Vůně ženy (1992)

Hohó, tak to mě hodně překvapilo. Stojí to a padá na Al Pacinovi o tom ani potom. Tak ostrý humor a cynismus to se jen tak nevidí. "Kde je chlast? Je tu trochu sucho". To jsou prostě perly. Chci být přesně takovej dědek jako je Slade. Veliké překvapení je O'Donnell. Ze začátku jsem myslel, že ho gigantický Al Pacino až příliš zastíní, ale s postupujícím časem je Charlie čím dál lepší a lepší. Kamera je fajn, režie dobrá. Trochu bych děj, ale prostříhal. A finále to je klišé made in America, ale co už. Velmi krásná je také hudba a zvukový doprovod. Doporučuji všem. Je v tom sranda, má to hloubku a důležité je se nikdy nevzdávat a užívat života."Kdyby to bylo tak před pěti lety, vzal bych si sem plamenomet!".

L. A. - Přísně tajné (1997)

Sofistikovaná zápletka, i když ke konci již trochu jasnější. Šarmantního Kevina mi bylo strašně líto, mohl tam ještě excelovat, ale scénař je scénář. Mlátička Crowe je absolutně super, ale je taky někdy potřeba použít hlavu a tu má Guy Pearce. Krásné exteriéry, retro detektivka jak má být! Ideální koktejl s perfektními hereckými koncerty. Vše hraje jak má být, a i přes místy komplikovanější chápání zápletky se jedná o super film.

Spalovač mrtvol (1968)

Absolutní 100 %. Za normálních okolností jasný Oscar pro pana Hrušínského. Nejlepší český herecký výkon v hlavní roli ever! Hrušínský je základním stavebním kamenem tohoto eposu. Rudolf Hrušínský to je tady herecký koncert na úrovni oxfordské univerzity. Konec je odlišný od knihy, což mne trochu mrzí, ale co už. Rybí oko, černobílá, leopardí klec, jízdní řád smrti, katafalk, éter, židé, pan Novák, morfinista Fenek,... Nejlepší československý film všech dob. Pozor na fanatismus všeho druhu. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly a pan Kopfrkingl to z jeho pohledu taky myslel dobře. "Drahé děti, pohřbu žehem se vůbec nebojte!"

Byl jednou jeden král... (1954)

Werich je skvělý herec a vypravěč. Velký respekt k němu. Ale tyhle podprahové komunistické agitky prostě nemusím a mnohdy je to nebetyčná nuda. Jsou lepší pohádky.

Kladivo na čarodějnice (1969)

Totálních 90 %! Paradoxní výpověď o soudobých komunistických zvěrstvech ve Vávrově alegorii. Už ten nástin mechanismu "odhalování viny" neskutečně vypovídá o vyšetřovacích metodách tehdejších "Bobligů". Kemra jsem více slizkého nikdy neviděl, zhmotnělý had, tfuj. Temná, hutná, a často klaustrofobická atmosféra, která je mechanicky rámována Lohnickým a jeho magické komentáře. Šmeral je Bůh! Bobliga jsem chtěl zabít, aby se to šílenství zastavilo. Již jen jedna záporná postava u mne vyvolává tento hnus - sestra Ratchedová ve formanově přeletu nad kukaččím... tenhle film je mementem doby, a varování do budoucna. Toto silné poselství zcela převažuje všechny technické mouchy. "Já už nejsem obyčejný člověk, já už jsem nahoře".

S čerty nejsou žerty (1984)

Nejlepší česká pohádka forever! Tak prohláškovaný děj je snad jen Pulp Fiction a nebo Poslední Skaut. Heřmánek je absolutně démonický a jeho mistrovství, zvláště při rázných skřecích to je vysoká škola herectví alá Al Pacino. Pošahanost na max. I Dlouhý, Vetchý, Kemr a Preiss jsou ve skvělé formě, ale naprostou komikou je zde převyšuje Nárožný a jeho buzerace v kasárnách. Vánoce bez této pohádky? No tak: "Tatínek vám vyhlásí válku!"