Sezení (2012)

Všudypřítomný nadhled dělá z tohoto ve své podstatě hutného dramatu příjemnou a zamyšleníhodnou podívanou, v níž naprosto dominuje fyzické herectví Johna Hawkese. Důležitý pohled na vnímání světa očima postiženého člověka, který by měl rád stejné životní cíle, zažil všechny slasti bytí a alespoň chvilku měl přístup k benefitům jako kdokoliv jiný. Helen Hunt je sice odvážná ve smyslu nahoty, na druhou stranu má prakticky jen jednu skutečně dramatickou a procítěnou scénu, tudíž oscarovou nominaci pouze za "zdravou sexualitu" nechápu. Dobře napsané dialogy, zajímavá perspektiva a neméně chytlavý příběh. Rozhodně nadstandard. 7/10!

Kovbojky a andělé (2012)

Předvídatelný megakýč, který je ovšem v kontextu amerického jihu ještě snesitelný, ač je to skutečně hraniční. Rodinné hodnoty, přirozená morálka, religiozita, extrémní patriotismus a rekonstruovaný obraz kovbojky jako svébytné entity v příběhu o hledání sebe sama. Paradoxně mi, jako člověku co se v prvé řadě zajímá o dějiny a kulturu USA, nejvíc vadil herecký výkon představitelky hlavní dětské role (Bailee Madison), jež mě skutečně svým přehráváním iritovala. Kdo má rád jižanskou tématiku, country a obecně nenáročnou televizní zábavu, ten patrně uražen nebude. 4/10!

Stone of Destiny (2008)

Skotský nacionalismus aneb oživená národní symbolika z pohledu nadšených mladých vlastenců, jejichž ideály ještě nebyly úplně rozdrceny na prach. Poetický příběh o síle myšlenky, z níž nakonec vzejde jeden zločin civilního ražení, jenž má dodat trochu té národní hrdosti všem Skotům v područi Britské koruny. Televizní háv není na škodu, neboť samotný příběh o"skotské loupeži století" není žádným opulentním questem, nýbrž naopak prostou a zábavnou rozprávkou (based on true story) o nesourodé partě odvážlivců, které spojuje zápal pro "dobrou" věc. Určitě příjemná záležitost, v níž navíc opětovně září jako sluníčko moje oblíbená Kate Mara. Pro čtenáře profesora Miroslava Hrocha (nebo posluchače jeho přednášek o nacionalismech všeho druhu) rozhodně povinnost ;-) 7/10!

Lincoln (2012)

Geniální prakticky v každém směru, ať už z hlediska řemeslného, hereckého či obsahového. Lincoln není vyčerpávajícím portrétem 16. prezidenta Spojených států, nýbrž pokusem o mnohem širší pohled do politických a ideologických struktur (na dobové politické strategie a nástroje) konce války Severu proti Jihu, především pak sondou do Sněmovny reprezentantů v době přijetí 13. dodatku americké ústavy. Myšlenky jsou nadčasové a pohled je nutně subjektivní už skrze výběr jednotlivých událostí, které jsou ve snímku vyobrazeny. Korupční analogie s Dnem zrady (The Ides of March) je z mého pohledu naprosto nepochopitelná (černobílá), leč to by bylo si na sáhodlouhé povídání (film o důstojnosti a lidskosti nelze přeci jen tak ztotožnit s aktuálním dramatem o touze po moci, politických postech a kariérismu v rámci politického diskurzu). Day-Lewis je brilantní, Sally Field je brilantní a Tommy Lee Jones je excelentní (pánové si doběhnou pro plešouna). Nicméně pánem všeho je muž v pozadí, Steven Spielberg, jenž opětovně dokázal, že historické drama může mít šťávu a atmosféru (ta hra se světlem, se stíny a siluetami Lincolna - to je slast). 9/10!

Jako pavouk (2001)

Člověk by nevěřil, čeho jsou tvůrci v rámci budování příběhu vůbec schopni. Takto lobotomický, nevěrohodný a nerealistický scénář jsem dlouho neviděl... Fraška je slabé slovo. Freeman však jako Alex Cross boduje. 4/10!

Konečná (2013)

Hrozně nekonzistentní a režijně průměrný návrat "božského" Arnolda úplně nenadchne, ale ani neurazí. Ji-un Kim zvládá pouze akci, kde tu a tam narazíme na opravdu nápaditou scénu, ale vata kolem je zoufale tuctová. Nadhled a sebeironie jsou namístě (Arnie si některé repliky skutečně uživá), avšak přepálený Knoxville spíš ruší (vtipný je jen okrajově). Jedno je jisté -> scénář a dialogy si tutově žádaly více péče. Nostalgických 6-7/10, ale jako milovník osmdesátkových akčních hrdinů zaokrouhlím nahoru. Recenze zde. [21.01.2013_novinářská projekce_kino Lucerna]

Tanec s vlky (1990)

Snímek, který zraje jako víno. Costner naprosto přesně zachytil dobové vnitřní rozpoložení americké společnosti a skrze brilantní užití symboliky poukázal na nezastavitelnou sociální změnu, jež měla fatální dopad na venkovské a indiány obývané oblasti. Střet kultur v nejčistší formě. 10/10!

Zrození šampióna (2009)

Jediné, co mě na tom příběhu štve, je fakt, že momentálně Michael Oher kryje v Baltimoru Ravens záda QB Joe Flaccovi, kterého fakt nemusím :-). Jinak je to správně přeslazený a dojemný příběh, v němž exceluje Sandra Bullock (nemyslel jsem, že tohle někdy napíšu). I takové snímky jsou občas potřeba, aby lidé mohli věřit, že dnešní společnost má ještě naději. 9/10!

Třídní sraz (2011)

Velmi, velmi, velmi pohodová záležitost, která je latentní sondou do života třicátníků z americké střední třídy. Skladba "Never Had" Oscara Isaaca je nehoráznou peckou, přičemž lepší vyznání lásky si snad nelze ani představit - tedy na třídním srazu ;-). 8/10!

Terapie láskou (2012)

Zábavná, citlivá a inteligentní dramedie s excelentním Cooperem, neméně dobrým De Nirem a půvabně poblázněnou Jennifer Lawrence. Povedená žánrovka, ale nedělal bych z toho událost roku. 7-8/10!