Eden (2012)

Jako náhled do problematiky obchodu s lidmi poměrně povrchní a přízemní, leč jako psychologická sonda do hlavy dívky, která musí dennodenně čelit nejhorším nočním můrám, velmi trefné a působivé. Co všechno je člověk ochoten udělat, aby si zachránil život a zmenšil utrpení? Téma pudu sebezáchovy zpracováno šikovně, avšak snímek nikdy neprokročí určitou hranici vkusu, což je škoda. Zde se mělo jít úplně na dřeň a jsem si jist, že talentovaná Jamie Chung by to ustála se ctí. Obchod s lidmi, prostituce, zneužívání a všudypřítomné násilí - to jsou věci, jež si zaslouží špinavý, bezprostřední a autentický pohled. Takhle je to lépe koukatelné, ale kontext působí malinko naivně. Navíc závěrečný bourneovský úprk je drobek nevěrohodný. Ano, sice mám hodně výtek, ale i tak se jedná o nadstandardní filmový zážitek. 7/10!

Pan Rosnička (2005)

Příběh nešťastného a citově rozhozeného chlapíka (Cage skutečně nadstandardní), který se snaží převzít kontrolu nad svým životem a pochlapit se. Krize střední věku křížená s přemýtáním nad společenskou situací dneška (rozpad rodiny, chladné rodinné vztahy, kariérismus, dobrovolná nevědomost, apatie, vulgarita, občas i durkheimovská anomie...). Kupa melancholie & rádoby nadhledu, nicméně pod opojným vizuálem se skrývá jen silně deskriptivní a epizodní báchorka, jež nemá co říct, proto pouze popisuje. Jistě, můžeme v tom vidět relativně pravdivou sondu do prázdných životů jedinců v (post)moderní společnosti a pravděpodobně se spousta diváků bude rozplývat nad tím, jak trefně dnešní "situaci" Verbinski vystihnul. Avšak proč oslavovat něco tak všedního, obyčejného, zdlouhavé a nudného? Přece nedám body jen za autenticitu, k níž mám navíc velké výhrady. Plus to latentní moralizování si Gore taky může strčit za klobouk, neboť v tomto případě postrádá smysl. Pan Rosnička chce být chytrým umění, leč prostě není! Na takto banální sdělení není třeba 98 minut. Zcela upřímně říkám, že se jedná o ztrátu času, přičemž v kině bych se regulérně odstřelil. 3/10!

Chlap na roztrhání (2012)

Scenaristicky těžce podprůměrná a předvídatelná věc, kterou tlačí ke snesitelnému průměru pouze našlapaný herecký ansámbl. Butler vládne, leč mnohdy ani jeho charisma nestačí, poněvadž vykastrované dialogy a nelogické chování postav nelze přebít šarmem či sebelepší řemeslnou prací. Hustota hollywoodských hvězd je zde doslova abnormální, avšak totéž lze říci o pozvolna dávkované tuposti, jež sice někdy ustoupí do pozadí, ale latentně je přítomna v každém slově a pohledu. Zbytečná romantická komedie dříve výborného režiséra, která vás sice neurazí, ale ani nezahřeje na duši (a tak možná na konci, ale zase je to trošku vykoupeno ťukáním si na čelo). Lhát si do kapsy však nehodlám, tudíž nebudu zazdívat, že jsem se - vědom si slabin snímku - celkem pobavil a hlavnímu páru fandil (synek je jedinou castingovou slabinou), ale mozek mi celou dobu říkal: "Slabé, slabé, slabé!" Některé věci nezměníš. 5/10!

Klub odložených žen (1996)

Pseudofeministické žvatlání zpochybňující svobodnou volbu každého člověka (může / ženy) odejít ze vztahu (zde stereotypně k mladšímu modelu). Vyprávění by bylo smysluplnější, kdyby tři hlavní ženské charaktery byly skutečnými obětmi. Jenže ruku na srdce. Kdo by vydržel s 1) ženou, která se o sebe prakticky vůbec nestará a není schopna vyplodit větu 2) s egocentrickou alkoholičkou, jež vypadá jako reklama na silikon 3) užvaněnou saní, která šlehá plameny všude, kam se jen podívá. Poselství, respektive snaha ublížených dam o realizaci prospěšného projektu, je poměrně chválihodné, ale celkově snímek staví pouze na ženské "divácké" solidárnosti - nehledě na to, že dámičky jednají podobně amorálně jako jejich mužské protějšky. Blbost. Jak by řekla Berta z Dva a půl chlapa: "Slávu ženám - bojovnicím!" A to tyhle tři zoufalé a ušlápnuté trosky nejsou. 4/10!

Černý pes (1998)

Béčko se vším všudy. Nic víc, nic míň. 5/10!

Veronica Guerin (2003)

Slušná práce + skvělá Cate + super soundtrack! Škoda jen zploštělého scénáře, který záslužnou práci opravdové Veronicy Guerin ukazuje v nesystematických a zjednodušených odstínech. Když však čtu Civalův sarkastický, až zkažený koment, tak si jen říkám, jestli to má ten kluk v hlavě v pořádku ("...která si sama koleduje o vraždu a nikdo se těm gaunerům ve filmu nemůže divit."). Prober se, vole. 7/10!

Purpurová barva (1985)

I hříšník má duši aneb O mnohovrstevné nerovnosti, jako vlastnosti bytostně vlastní lidské existenci, očima Stevena Spielberga. Škoda kýčovitého a skoro až impertinentního idealismu v závěru, který jižanskému příběhu dvou sester ubírá na opravdovosti. Filmařsky dokonalé, herecky nadstandardní - Glover samozřejmě excelentní - scenáristicky podařené (předloha bude fantastická). Spielberg tlačí a tlačí na pilu, ale tentokrát ještě vkusně. 8/10!

Sabrina (1995)

Nadpozemsky krásná a charismatická Julia Ormond musí na svých drobných (=úchvatných) bedrech vláčet slaboduchý a průhledný scénář, který nejenže nikterak neobohacuje žánrové vody, ale naopak naprosto selhává ve všech aspektech, jimiž je sám definován. Chemie??? Neexistuje! Překvapení (to v průběhu vyprávění, konec samozřejmě každý průměrný kopáč v dole odhadne při úvodní titulcích)??? Neexistuje! Atmosféra??? Meeeeh! Casting (=poslední záchrana)??? Harrison Ford vypadá o 25 let starší, než ve skutečnosti je + o 30 let starší než jeho bratr v podání Grega Kinneara - to asi hovoří za vše. No já se tedy šeredně nebavil. 3/10! P.S.: Julia, I love you ;-)

85. Annual Academy Awards (2013) (pořad)

Standardní večer, nic převratného, ale úcta byla cítit. Konzervativní? Možná. A co? Alespoň jednou za rok... 6/10!

Podnikavá dívka (1988)

Mám trošku problém s vyzněním celého filmu. Faktem je, že při dodržování pravidel, zvláště ve světě byznysu, se nahoru dostává jen těžko. Startovní čára je nerovná, omezené zdroje rozebrané a pravidla vytváří a dotváří ti, co již ve vysokých postech jsou (a chtějí udržet status quo). Leč opravdu je řešením lidsky amorální lež a neetická obchodní manipulace? Možná, že není důvod nad Podnikavou divkou toliko přemýšlet, neboť bychom si spíše měli odnést poznání, že Amerika je zemí neomezených možností, kde existuje určitá rovnost šancí (nikoliv výsledků). A že láska má skoro vždy přednost. Nicméně účelově racionální jednání nemusí být v takto čisté podobě každému po chuti, ať už má fasádu Melanie Griffith, Sigourney Weaver či Harrisona Forda. 7/10!