Strážci - Watchmen (2009)

Čo sa týka pomeru "vernosť predlohe/filmovosť", asi najlepšia adaptácia vôbec. Kompaktný, mnohovrstevnatý a fungujúci epos, ktorý dokazuje, že nič nie je nesfilmovateľné.

Svítání (2009)

Zo začiatku to vyzeralo skutočne dobre (svet ovládaný upírmi atď.), ale potom sa to zvrhlo iba v ďalšie dementné béčko s blbým scenárom plnom do očí bijúcich kľučiek a retardovaných postáv (jasné, len ho nechajte telefonovať, aj mu doprajte súkromie, určite na vás neposiela komando) a s mizerne hrajúcimi hercami (na Dafoea, ktorý tie svoje "hlášky" vypľúval evidentne nasilu, bol skutočne smutný pohľad). Kravina na n-tú. Choďte s tými upírmi už doprdele, keď im ani neviete dopriať film, v ktorom nie sú za debilov.

Symptom Pandorum (2009)

Votrelec meets Pád do tmy meets Priepasť. Bavilo ma to. Až na kosť štýlová atmosférická sci-fi s inteligentným príbehom, skvelým výtvarným riešením a výborným Benom Fosterom. Preceňované Sunshine nesiaha tomuto filmu ani po členky.

The Haunted World of El Superbeasto (2009) odpad!

Patrím medzi ľudí, čo si dokážu užiť šibnutý, totálne mieru prekračujúci humor. Ale El Superbeasto takýto humor neobsahuje. Vlastne neobsahuje žiaden humor. Je to len megatrápna, nevtipná, úchylná a kŕčovitá sračka.

The Phantom Menace Review (2009)

Ladies and gentlemen - Mr. Harry S. Plinkett! Starý sociopatický vrah so záľubou v pizzových rolkách sa dôkladne pozrie na zúbok počinu dementného, megalomanského, po peniazoch bažiaceho diletanta Georgea Lucasa. Skrytá Hrozba je tu rozpitvaná doslova na molekuly a to s humorom tak geniálnym, že väčšina komédií, stand-upov a sitcomov len tíško bledne závisťou. Plinkettove recenzie si púšťam so železnou pravidelnosťou a zakaždým sa kráľovsky bavím. "Anybody wanna pizza roll?"

Twilight sága: Nový měsíc (2009) odpad!

Asi len pánboh vie, koľko rôznorodých urážok a posmeškov by som mohol nakydať na tento film. Pre zmenu sa ale zdržím a poviem len toto: New Moon je esencia čistého filmového utrpenia a sračka v každom jednom ohľade.

Úlovek (2009) (seriál)

Keby som to trochu (ale naozaj len trošičku) prehnal, tak poviem "britský Krstný otec". Fascinujúci kriminálny a zároveň rodinný epos. Skvostný scenár, skvostné postavy, perfektné emócie. A Tom Hardy? Ten je... ten je naozaj démon.

Upírův pomocník (2009)

Here we go again. Ďalší fantasy príbeh s teenagerom v hlavnej úlohe, predurčenom robiť veľké veci? Naozaj prudko originálne. Ak by som sa aj dokázal preniesť cez to, že príbeh je iba ďalšou variáciou na milionkrát videnú tému, tak jediné, čo my ostane na pochvalu, je John C. Reilly, ktorému som jeho úlohu žral po celý film (a on je dôvodom, prečo dávam veľmi štedré dve hviezdy). Pôsobí úplne prirodzene, má charizmu a v podstate je jedinou postavou, ktorá za niečo stojí. Ostatní sú iba nevýraznými figúrkami a atrakciami na jedno použitie. Kopancom do gulí je fakt, že sa ich zhostili skutočne elitní herci, a predviedli s nimi... úplné hovno. Willem Dafoe sa objaví v dvoch scénach, štylizovaný do nejakého sladkého manekýnskeho pupuša, a prehráva jedna radosť. Ray Stevenson sa po celý film iba škerí ako dement, Salma Hayek sa evidentne nudí a Ken Watanabe... škoda hovoriť.To, že predstaviteľ hlavnej úlohy bude drevo, sa tak nejak očakávalo, takže sa o tom netreba obšírnejšie rozpisovať. Reilly ich proste všetkých prehral o dvadsať svetelných rokov. Ďalšia vec, ktorá ma na filme vytáčala, bol skutočne mizerný strih. Ani neviem, kedy som naposledy videl takúto otrasnú prácu. Po celé trvanie filmu sa opakovali situácie, kedy som mal dojem, že medzi dvoma strihmi sú vynechané jeden alebo dva zábery. Ďalej sterilná réžia (nie je tam ani stopy po nejakej zapamätaniahodnej scéne), skratkovité rozprávanie (film pre svoju povrchnosť nezaujme a o nejakej gradácii na konci nemôže byť ani reči), najúbohejší záporák dekády a mnoho a mnoho ďalšieho. V správnych rukách mohol byť Upírov pomocník výbornou oddychovkou. Ale takto...

Vánoční koleda (2009)

Vidím to tak tesne na pomedzí troch a štyroch hviezd, ale rozhodol som sa zaokrúhliť nahor vďaka plnokrvnej atmosfére (z tohto sa chúďatá decká museli poštiavať ešte pol roka po zhliadnutí), fajn vizuálu a štylizácii a výbornému Carreymu. A ešte kvôli faktu, že cez vianočné sviatky to skrátka musí pôsobiť oveľa lepšie, ako keď si to človek pozrie cez inú dobu roka.

Veřejní nepřátelé (2009)

Neveľmi záživný životopis s minimom highlightových momentov. V podstate ma bavil iba Bale. A Mann nech si ten hnusný digitál strčí do riti.