Asterix a Olympijské hry (2008) odpad!

Film Asterix a Olympijské hry si zaslúži titul "Najhustejšia šabľa roku 2008". Proste hnus najťažšieho kalibru.

Ať vejde ten pravý (2008)

Áno, je to plnokrvná romantika, ale ten film nie je bohužiaľ o ničom inom, než o nej. Nemá žiadnu príbehovú kostru a aj tá línia so šikanou je viac-menej samoúčelná. Z dvoch mladých protagonistov je skutočne dobrá iba Lina Leandersson ako malá upírka, na druhej strane ten malý usoplený blondiačik ma vcelku otravoval. Čakal som o dosť viacej. "Nech vojde ten pravý" totiž nie je film v pravom slova zmysle, ale pripomína skôr edukačné video na tému "ako presvedčivo stvárniť lásku človeka a upíra". A to je málo.

Austrálie (2008)

Je mi úplne jasné, čo chcel Luhrmann natočiť - kryštalicky čistý, emóciami poháňaný príbeh. A hoci sa snaží žmýkať slzy naozaj poctivo, v mojom prípade sa mu to bohužiaľ nepodarilo ani raz. Pritom možno stačilo tak málo - nerozprávať príbeh z perspektívy toho malého zasrana...

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Vynikajúci animák. Jasné, je neinvenčný až hanba (jediným originálnym nápadom je samotný námet, a ani tým si nie som celkom istý), inak ale funguje prakticky v každom ďalšom ohľade. Emócie sa dostavia aj napriek hrozným klišé, postavy sú sympatické a zábavné (dokonca ani ten morčiak nie je otravný, a to aj napriek tomu, že mal na to všetky predpoklady), technologicky a remeselne je to pastva pre oči (výborná kamera a animácia) a má to našľapanú hudbu Johna Powella. Obrovská spokojnosť.

Bronson (2008)

Životopis o človeku, ktorý si žiadny životopis nikdy nezaslúžil a ani nezaslúži. Životopis o absolútnom magorovi, zvierati, šialencovi. A možno práve preto je taký výborný. Nemusí sa prísne držať faktov, byť úctivý alebo niekoho oslavovať. Je to film o hnusnom zločincovi, a je poňatý tak perfektne a originálne, až to nie je možné. A celý stojí na jedinom mene: Tom Hardy. Toto meno je treba si zapamätať. Ako Bronson podáva Hardy tak excelentný výkon, že mi z hlavy len tak nevyfučí. Scény, objasňujúce jeho myšlienkové pochody a motivácie, poňaté či už formou výstupov v divadle alebo príhovorov priamo k divákovi, sú strhujúcou one-man show, od ktorej som neodtrhol oči. Tlieskam. Prekvapenie roka.

Cedulky (2008)

Jednoduché, ale na 100% fungujúce. Kto by týmto nebol dojatý, musí byť z kameňa.

Fur TV (2008) (seriál)

Zase raz som si stiahol celý seriál kvôli jednej vynikajúcej scénke. Pri Lucky Louiem to bola legendárna "Bůh je obří pí*a" a pri Fur TV zase "Huňatej posranej průvodce metalem". A rovnako ako v prvom prípade, aj toto bola najlepšia scéna z celého seriálu. Zvyšok bola iba neveľmi vtipná vata s iba málokedy fungujúcimi hláškami. Neurážalo ma to, ale na tri hviezdy to skrátka nie je.

George Carlin... It's Bad for Ya! (2008) (TV film)

Skvostný rozprávač a komik, realista, drzáň a človek, ktorý sa nebál spochybniť, rozložiť na prvočinitele, vysmiať a uraziť čokoľvek, s čím nesúhlasil. Málokto využil svoje právo na slobodu slova tak, ako George "old fuck" Carlin. A naozaj iba minimum ľudí dokáže svoje názory podať tak nádherne kruto, nekompromisne a hlavne vtipne, ako to dokázal on.

Gran Torino (2008)

Do GT som išiel s očakávaním geniálneho a intenzívneho zážitku, avšak dostal som len príjemný, zaujímavý a dobre obsadený film. Nič viac, nič menej. Aj záver vo mne dokázal vyvolať maximálne len prekvapenie. Ak chcete skutočný zážitok, pozrite si V Bruggách.

Hrdost a sláva (2008)

Hrdosť a sláva má výborný, vrstevnatý príbeh, zaujímavé postavy, výbornú réžiu a predovšetkým geniálneho Farrella. Ak by to bolo o nejakú tú polhodinu kratšie a údernejšie, dal by som jasných 5.