Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Je ich 12. Každý je iný, ani jeden z nich nie je čiernobiely a všetci sú postupom času čoraz viac a viac rozhnevaní. Hlavne sú to ale postavy vo fantasticky napísanom a až šokujúco moderne natočenom filme, ktorý je zároveň detektívkou a charakterovou štúdiou v jednom. Má to geniálne nadhadzované a rozvíjané motívy, výbornú diferenciáciu hlavných hrdinov a skvelé herecké výkony, je to napínavé, prekvapivé a inteligentné. A ani na sekundu to nepotrebuje opustiť priestor jednej zaparenej miestnosti s nefungujúcim ventilátorom, kde vášne kulminujú rovnako rýchlo, ako horúčava. 95% súčasných filmárov by zapredalo dušu, aby mohli vytvoriť niečo podobné, ako je tento majsterštyk.

Červený balónek (1956)

Až na trošku prestrelenú stopáž nemám výhrad. Kúzelný malý filmík s perfektne rozpohybovaným a "hrajúcim" balónom. Takúto dobrú scénu smrti a vedenia na popravu som nevidel snáď od Game of Thrones :)

Občan Kane (1941)

Epos, ktorý sa aktívne vzpiera zubu času svojím dodnes atraktívnym remeselným spracovaním a veľkolepým, myšlienkovo bohatým príbehom. Rozuzlenie je úžasné a Welles za kamerou a hlavne pred ňou nie je nič menej, než fascinujúci.

Diktátor (1940)

Obdivuhodné... a takmer až neuveriteľné. Očakával som jednoduchý "slapstick" humor plný faciek a pádov, avšak aj napriek tomu, že ho film obsahuje naozaj veľa, je Diktátor primárne komédiou PREMYSLENÝCH vtipov a dokonca dobrých HLÁŠOK! Úplne vážne - dáva si to na raňajky 90% súčasných amerických komédií. No a samotný Charlie Chaplin... ten je fantastický. Jeho vynikajúce stvárnenie dvoch rozdielnych postáv je o to obdivuhodnejšie, že to bolo vôbec prvý krát, čo vo filme prehovoril. A keď na samotnom konci vystúpi z úlohy a prehovorí divákovi priamo do duše, zostane v človeku pocit, že práve videl niečo naozaj dôležité.

Traffic Crossing Leeds Bridge (1888)

Pripadám si trochu trápne, ale menej než v prípade, že by som mal hodnotiť "Roundhay Garden Scene". Aj keď to bol prvý film v dejinách ľudstva, obsahoval iba dvojsekundový záber na čudne sa špacírujúcich ľudí. Toto, na druhej strane, má sekundy tri (hahaha!) a na rozdiel od Záhrady to priam dýcha atmosférou. Keď si predstavím, že tento druhý film vôbec mi dovolil nahliadnuť do doby, kedy v Londýne vraždil Jack Rozparovač... až ma z toho mrazí. Toto nie je autentické zobrazenie roku 1888, toto JE rok 1888! Niekde tam, možno ďaleko, možno blízko Leedskemu mostu, sa prostitútky trasú o svoje životy...