mau

filmfil

<< předchozí 1 2 3
    • 4.7.2016  15:53
    Chameli (2003)

Deštivá noční Bombaj. Jednota místa, času a děje. Muž a žena odlišného původu, ale podobného osudu. Jeden druhého zachrání způsobem, jakým by to nikdo jiný nedokázal. Něžná romance s napínavou krimi zápletkou a několika povinnými tanečně-hudebními výstupy.

• 4.7.2016  09:32

Nejpatetičtější a nejsmutnější filmový milostný trojúhelník. Jakože ever.

• 21.1.2014  18:52

Nasyceno obrovským smutkem a tragikou aktuálnosti. Nesmírně silný zážitek, jehož působivost umocňuje melancholický hudební doprovod.

• 18.1.2014  12:16

Rok 2013 přinesl několik skvělých a přitom velmi různorodých kinoudálostí. Vybírat mezi fascinací Velkou nádherou a Rychle a zběsile 6 je úsměvné. Obojí je dechberoucí, jen každé ze zcela jiných důvodů. Před půlnocí Richarda Linklatera neohromuje spektakulární akcí ani neexhibuje filmařskou dovedností. Působivost tohoto snímku spočívá v přesvědčivosti, jakou úsporný styl umožňuje rozvinout zdánlivě všední etudu jednoho manželství. Sto minut se divákovi dostává pod kůži analýza partnerských vztahů. Naléhavě, pravdivě, vášnivě i melancholicky, ale bez patosu či kýče. Nejsilnější zážitky zůstávají v hlavě dlouhé měsíce, vracíte se k nim a znovu a znovu je promýšlíte a vlastně donekonečna vstřebáváte. A přesně takovou nesmazatelnou stopu Před půlnocí zanechá. http://fanmovie.cz/filmove-novinky/pred-pulnoci-before-midnight-otevrena-zpoved-bilancujiciho-manzelskeho-paru-recenze/

• 25.12.2013  12:27

Nezapomenutelný iniciační zážitek. Skvělý soundtrack a pár obrazů, které vám už navždycky zůstanou..

• 31.8.2013  22:30

Nejmonumentálnější jugoslávský partyzánský film, tříhodinový opus, dokumentuje události Čtvrté německé ofenzivy roku 1943 na území nynější Bosny a Hercegoviny. Díky nebezpečnému manévru na řece Neretvě přelstí partyzáni nepřítele a donutí jej stáhnout se do zálohy. Spektakulární podívaná staví na nepřetržité záplavě bitevní vřavy, dramatických a tragických situacích i zástupu jugoslávské herecké elity, kterou doplňují hvězdy zahraniční. Mezi nimi vynikají Yul Brynner v roli jugoslávského ženisty a Franco Nero jako italský důstojník sympatizující s partyzány. Postava Tita zde nevystupuje. Budoucí maršál je přítomen pouze jako neotřesitelná autorita, autor písemných rozkazů, které jsou „svaté“. S patosem zobrazené hrdinství partyzánů čelících technické i početní přesile vzbuzuje obdiv a respekt. Muži a ženy bojují za ideály, svobodu a revoluci a v nelehké situaci s sebou převážejí i tisíce raněných. Přes četné ztráty se jugoslávský lid vydává na cestu ke svobodě. Režisér Veljko Bulajić natočil o sedm let dříve další slavný partyzánský velkofilm, Kozaru.

• 21.6.2013  23:52

Rámec vyprávění tvoří zpověď bývalého kněze, který mladšímu kolegovi vypráví svůj životní příběh. Ve svém nejnovějším snímku se Vinko Brešan vrací ke svému klasickému schématu: uzavřenému prostoru malého města, kde sleduje příběhy několika postav. Zápletka se točí kolem začínajícího kněze, který společně s trafikantem a lékárníkem naruší užívání spolehlivé antikoncepce. Neplánovaná těhotenství zvýší porodnost, počet svateb i turistiku, ale situace se vymkne z rukou a původní vtipně rozehraná komedie se postupně mění v drama a tragická rozuzlení seberou divákovi úsměv ze rtů definitivně. Věčně skvělý Krešimir Mikić představuje další ze svých znepokojivě ambivalentních postav.

• 16.6.2013  23:53
    Klip (2012)

Šestnáctiletá Vesna je krásná dívka, která chodí výrazně namalovaná a vyzývavě oblečená. Čas tráví s partou kamarádů na večírcích a diskotékách, ponocuje, experimentuje s drogami a snaží se sbalit drsného a násilného Đoleho. Její postoj k sexu je šokující. Dívka nemá žádné zábrany. Přizpůsobuje se přáním svého partnera, která často vedou k ponižujícím a zraňujícím střetnutím. Nesmírně sugestivní snímek je radikálně přímým vhledem do několika týdnů v životě dospívající dívky, jejíž osud jako by zastupoval celou generaci, jejímž největším vzorem je zpěvačka Ceca. Narace je omezena na postavu Vesny, která navíc kontinuálně natáčí dění kolem sebe na kameru mobilního telefonu, čímž zesiluje účinek především sexuálně explicitních scén. Málokdy však vyprávění dovolí nahlédnout do dívčina subjektivního prožívání. Nikdy si nejsme jisti, zda má Đoleho opravdu ráda, nebo ho jen využívá k uspokojení svých sexuálních tužeb. Doma je otrávená, svými rodiči pravděpodobně opovrhuje. Její citlivou povahu snad poznáme v náznacích: při vzpomínání na dětství, v obavě o otcovo zdraví či při návštěvě dětského domova. V této scéně, kdy Vesna působí jako vnímavá, křehká dívka, zřejmě s hrdinkou nejvíce sympatizujeme. Pro zbytek stopáže je vyhrazena spíše lítost. (Jeden z nejsilnějších filmových zážitků poslední doby!)

• 9.12.2009  07:55

Tenhle film mi po hrozně dlouhou dobu unikal, ale dnes jsem pro něj našla, myslím, velmi vhodný okamžik.. Zřejmě i díky tomu, že reflektuje některá má osobní rozpoložení, byl pro mě nesmírně silným zážitkem...

• 17.8.2008  12:30

Srpen 1949, Bukurešť. Nicoleta (Ploae) je jako členka demokratické strany zatčena a uvězněna. Podstupuje kruté výslechy a mučení, vyšetřovatelé ji chtějí donutit, aby udala své kolegy. Hrdinčina vůle je málem podlomena, ale podaří se jí najít sílu a odhodlání ve víře v Boha, která jí pomůže čelit těžké situaci, ve které se ocitla. Z vyšetřovací cely je převezena do ženské věznice, kde mezi spoluvězeňkyněmi nachází přátelství i spřízněné postoje k víře. S desítkami dalších žen je později přeřazena na stavbu průplavu mezi Dunajem a Černým mořem, kde ženy plní fyzicky velmi náročnou, ale i nebezpečnou práci. Nakonec je po čtyřech letech propuštěna. Především díky své víře si po celou dobu uchová naději, sílu i lid-skou důstojnost, je oporou ostatním ženám, se kterými sdílí podobný osud. Psychologický snímek se výrazně zaměřuje na vnitřní prožitky hlavní hrdinky, dotýká se především křesťan-ské víry a důležité okamžiky či předměty spojené s hrdinčinou vírou– nalezení víry, motiv popsání stěn cely žalmy, slavení Velikonoc, získání Bible, apod. jsou ve filmu výrazně akcentovány. S hrdinkou prožíváme také beznaděj vězně zavřeného, pozorovaného a manipulova-ného v malé cele. Název snímku odkazuje k citátu muže, který svým literárním dílem nejvý-razněji reflektoval zážitky politického vězně – Alexandr Solženicyn vyjádřil, že pro něj věze-ní bylo (paradoxně?) zároveň přínosné, stejně tak Nicoleta v závěru přichází se silným prohlá-šením, že nikdy nebyla tak blízko Bohu jako během doby, kdy byla vězněna. Komorní snímek se soustřeďuje především na hlavní představitelku, která se ke svému příběhu vrací hlasem staré ženy a jejíž vyprávění o pobytu ve vězení se mísí s flashbacky z dětství a především z období bezprostředně předcházejícímu zatčení. Voiceover popisuje probíhající události i subjektivní pocity, prožitky a myšlenky hlavní hrdinky v době pobytu ve vězení, ale vyjadřuje i zpětné hodnocení těchto vlastně již dávno minulých událostí. Stylově se dílo blíží spíše dokumentárnímu filmu, kamera pracuje hodně s detailními záběry hlavy či tváře hlavní hrdinky, barevné ladění obrazu do tmavých, především hnědých či šedých tónů vystihuje nehostinné, stísněné a neradostné prostředí vězení a pracovního tábora, ve kterém se příběh odehrává. Za pomoci minimálních výrazových prostředků je přitom dosaženo silného filmového zážitku, přestože průběh pobytu ve věznění působí poněkud schematicky. „Popisná“ rovina zachycují-cí události ve vězení je ovšem rozšířeno popisovanými subjektivními pocity a duchovním prožíváním hrdinky.

• 2.5.2008  23:05

Velmi milé a nápadité vyprávěníčko o průběhu našeho vzdělávání. Nejvíc samozřejmě oceňuji četné odkazy na svět umění..

• 5.4.2008  11:00

John Rambo se vrací! Trochu ztloustl, ale je stále ve formě a další záchranné, vysvobozovací misi se nemůže vyhnout. Možná v to skutečně doufal, ale válku má přece v krvi.. Závěrečná bitva je absolutně nekompromisním kosingem, o jakém všichni fanoušci akčních filmů dlouho snili..

• 23.2.2008  17:08

Krteček peče dobroty na oslavu a zvířátka si myslí, že u něj v pelíšku hoří. Málem ho vytopí, ale Krteček si prokope tunel a voda ho vyplaví ven. Koláčky uschnou a všichni si na nich vesele pochutnají :) K vidění na You Tube..

• 21.2.2008  12:52
    Serpico (1973)

Mladý idealistický policista Serpico brzy po nástupu do práce přichází o iluze, které spojoval s poselstvím, kterému chtěl sloužit. Jeho starší kolegové jsou leniví a lhostejní, především ale absolutně zkorumpovaní. Korupce je v New Yorku obrovským businessem, do kterého je zapojena celá policejní hierarchie. Serpico se proti tomu rozhodne bojovat, ovšem udržení takové čestnosti a vlastní důstojnosti je nebezpečná hra, která ho může stát život.. Al Pacino ve své první velké strhující roli umíněného a zásadového policisty. Nepopsatelné..

• 17.2.2008  14:30

Jeden z nejkrásnějších Krtečků! Krásné přátelství se sněhulákem, kterého si Krtek postaví. Když se oteplí, odveze ho na vysokou zasněženou horu, aby se mu neroztál a až napadne sníh, znovu se spolu potkají! K vidění na You Tube..

• 17.2.2008  11:16

Hrozně roztomilý díl o tom, jak se Krteček postará o nemocnou vlaštovku :) K vidění na You Tube..

• 16.2.2008  14:14

Hooodně roztomilý :) A Krteček se tady hodně směje a vůbec nepláče!

• 15.2.2008  23:35

Krteček toho málokdy tolik napovídá.. Dobrodužný příběh s jedním opraveným paraplíčkem..

• 12.2.2008  17:31

Z nejsmutnějších a nejosamělejších Akiho hrdinů.. Noční hlídač Koistinen se namísto osudového setkání a lásky dočká bolestivé zrady, kterou odevzdaně přijímá a sám nese její následky. Na samém dně se však zdá, že opět nachází svou naději..

• 13.10.2007  01:06
    Tuvalu (1999)

Kdo by si nepřál odjet na Tuvalu..

• 15.9.2007  23:26

Asi se budu opakovat, ale nejde nepřipomenout, jak nádherné jsou Benátky, zvlášť když jsou všechny exteriéry tohoto snímku (jak tvrdí úvodní titulky a jak se to i jeví) natočeny v reálu. Kate tentokrát v trochu jiné poloze, než v jaké jsem na ni zvyklá. Ne tak hrdá a sebejistá, ale křehčí, zranitelná, toužící po lásce. Nezvyklá romance využívající (a zdůrazňující) krásy města, ve kterém se celý film odehrává, se uzavírá koncem, o jaký asi u daného žánru moc nestojíme..

• 27.8.2007  18:52

Starého vysloužilého strojvedoucího přejede vlak. Signální lampa na blízkém semaforu nesvítila. Byl snad sabotérem? Ve filmu se mísí vyšetřování drážní komise s flashbacky vyslýchaných postav. Ve výsledku nejsou události prezentovány v chronologickém pořadí, některé akce jsou dokonce ukázány víckrát. Podobná konstrukce syžetu byla v hollywoodském i evropském filmu běžná po uvedení Občana Kanea. Pochopitelně byla v rozporu s estetikou socialistického realismu. Odhalení hrdinových dobrých záměrů činí z filmu Člověk na kolejích kritiku stalinského pátrání po "rozvracečích". Zjištění, že starý nádražák se snažil zabránit vykolejení vlaku, ke kterému by kvůli špatné signalizaci bývalo došlo, ovšem nepřináší nový pohled na hrdinu, závěrečný pohled patří nádražnímu depu, práci, což můžeme posuzovat jako určitý ústupek dobové estetice, pro kterou by byl pesimistický konec nepřijatelný.

• 6.1.2007  14:46
    Kobra 11 (TV seriál) (1996)

Pro tenhle seriál mám zkrátka slabost! Prvními plusovým body je pro mě určitě fakt, že v rámci německé produkce, kterou opravdu obvykle nehodnotím příliš kladně, je tohle parádní dílko. Honičky, výbuchy a vůbec akce nemívá příliš kauzální opodstatnění, nicméně - je to, řekněme, akční seriál a v něm tyhle vychytávky přece být musí. No ale hlavním plusovým bodem jsou pro mě oba hlavních rolí, především nadevše roztomilý Semir :)))

• 10.12.2006  20:22
    Sametka (1967)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek! Příběh o housence na cestě ke slávě v takovém dravém kapitalistickém prostředí.. :) Mysleme na Zdeňka Milera nejen v souvislosti s Krtečkem..

• 10.12.2006  20:19

Krteček je trošku labilní, v beznaději snadno propadá v pláč :( Nápad se zasazením žaludu, ze kterého bleskurychle vyroste dubový žebřík až do koruny stromu, je perfektní!

• 10.12.2006  20:16

Krtečkova společnost nenudí, i když stopáž některého "jeho" filmu přesáhne obvyklou večerníčkovou dobu, na kterou je asi Douglas zvyklý.. :)

• 6.12.2006  19:36

NÁDHERA! Nejen úžasný příběh, ale vizuální krása filmu a stylová propracovanost.. Především mě uchvátil střih (za všechny scény jmenuji první tanec Elisabeth s Darcym) a hudba.. nějak mi chybí slova.. Sice zbožňuji Colina Firtha (hrál Darcyho v toliko opěvované seriálové verzi), ale byl to Matthew MacFadyen, kdo mi zlomil srdce..

• 6.12.2006  19:27
    Pýcha a předsudek (TV seriál) (1995)

Tenhle úžasný příběh si snad ani jiné bodové ohodnocení nezaslouží.. :) Stále jsem trochu na rozpacích, protože jako první v pořadí jsem viděla novou verzi románu Pýcha a předsudek Joea Wrighta, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. "Seriálová" verze je realističtější v kostýmech, ve vybavení interiérů.. Také víc vystihuje dobu, do které je příběh zasazen. Předsudky, tradice a stereotypy jsou zde mnohem víc cítit než v moderněji pojaté a dnešnímu divákovi možná tím pádem bližší nové verzi s Keirou Knightley v hlavní roli.. To srovnání ale asi není ani tak nutné.. Pokud zbožňujete tenhle příběh jako já, zamilovaná do Darcyho, ať už ho hraje kdokoli, pak se radujte, že má tenhle seriál celých 327 minut.. Enjoy!

• 6.12.2006  19:15
    Vše o Evě (1950)

Díky Blofeldově komentáři už jistě víte, že tohle je výjimečný film :) Bez vizuálních efektů posbíral 14 nominací 50 let před Pánem Prstenů a to je jedno z jeho nej, které si můžete zapamatovat.. Skutečně, je to poměrně dlouhý film, ale nebojte se toho a nechte si jeho příběh vyprávět, neboť musí uzrát - bude Vás napínat až do konce..

• 6.12.2006  19:07

Na nového Bonda všichni netrpělivě čekali - dočkali jsme se a je to parádní podívaná! Daniel Craig je úžasný - konečně někdo, kdo mi v této roli sedl přinejmenším stejně jako Sean Connery. Craigův Bond je drsňák, který si vystačí v podstatě s mobilním telefonem a protivníkovi to klidně nandá třeba i holýma rukama! Wow!!!

<< předchozí 1 2 3