Generál Nil (2009)

To je teda sila...Boľševický mor v Poľsku po roku 1945. Nenašiel som na tom filme ani jednú chybu. Všetko pasuje dokonale, presne podľa overenej nedávnej histórie o Augustovi Emilovi Fieldorfovi, známemu ako generál Nil alias Walenta Gdanicki.Je to ešte lepší film ako Katyň alebo Schindlerov zoznam.Hoci mal generál Fieldorf čiastočne nemecký pôvod, v čase druhej svetovej vojny ako šéf domáceho odboja kynožil Nemcov hlavne vo Varšave a v jeho okolí. Odmenou za jeho hrdinské činy bola slučka v roku 1953, bol zbavený akéhokoľvek práva na spravodlivosť, dokonca aj na dôstojný pohreb.Generál Fieldorf bol skutočný muž a pravý poľský hrdina, ktorého život ukončili boľševici... na miesto pocty a vyznamenania...slučka na krk a a zakopať na neznámom mieste. Dodnes nie je známe jeho miesto posledného odpočinku. V roku 1989 bol oficiálne rehabilitovaný. Hlavný podiel na odsúdení generála Nila mala hlavná súdna žalobkyňa ktorá sa volala Helena Wolinska-Brus, táto boľševická kurva poslala na smrť veľa Poliakov. Všetky jej procesy boli zinscenované a zmanipulované. Len pre informáciu...Už v roku 1956 dokonca sami poľský boľševici uznali tieto procesy za zinscenované a tejto červenej boľševickej kurve hrozilo až 10 rokov väzenia, ale takéto kurvy majú vždy šťastie, a tak táto červená kurva zdrhla do Anglicka, kde v Oxforde v roku 2008 skapala. Angličania ju napriek výzvam z Poľska (a nielen z Poľska) odmietli vydať, čo je pre mňa nepochopiteľne. Pre komunistických voličov povinný film...možno by dostali rozum.

Ivan Hrozný (2009)

V Rusku vládlo viac šialencov,nebol to len Stalin.Car Ivan IV,alebo Ivan Hrozný,ako ho väčšina ľudí pozná bol naozaj šialený tyran,obklopený tzv.opričnikmi,z ktorých evidentne minimálne bol šialený aspoň jeden,ako aj jeho cár.Za jeho vlády bolo mnoho šľachtických rodín kruto vyvraždených a kruto umučených.Že cár Ivan Hrozný bol naozaj psychopat a šialenec,nie je mýtus,ale žiaľ skutočnosť.Cár je posadnutí o následujúcom konci sveta a súdnom dni,popravy sú na dennom poriadku,v každom a vo všetkom vidí nepriateľov.Zároveň je to aj boj medzi cárom a hlavou ruskej ortodoxnej pravoslávnej cirkvi,metropolitom Filipom,ktorého cár sám vymenoval.Ak by bol tento film "americký alebo západnej výroby",tak by aj hodnotenia boli vyššie.Ale keďže film je "len ruský",tak hodnotenia idú dole,čo je typické.Ináč,cár vypadá naozaj strašne,ako keby utiekol z blázinca,chýbajú mu zuby,spletá dve na tri,v noci pobehuje po chodbách a zjavujú sa mu samí nepriatelia,aj tí,ktorý sú už nežijú,lebo ich dal popraviť.Výborný ruský historický film,ktorý by si zaslúžil oveľa vyššie hodnotenie.

Jasnozřivá (1994)

Nádherný film,ale pre náročnejších divákov.Dej filmu sa odohráva v Nórsku v hlbokom stredoveku.Malé dievčatko hralo fantastický,to sa vidí málokedy.Film je sústredený len na malú oblasť v zalesnenej krajine Čierny mor vyhubí celú dedinu a malé asi 6-7 ročné dievčatko zostane samé.Ale prežije,je veľmi odvážne.Až po dlhej dobe ho nájdu lovci a odvedú k sebe do dediny.Veľmi dojemný príbeh,krásne prírodné scenérie,inteligentný film.Treba vidieť,ťažko sa to opisuje.Veľmi dojímavá scéna je,keď matka nakazená čiernym morom odháňa od seba vlastné dieťa,aby sa nenakazilo tiež.Nikdy som nič podobné nevidel.

Pevné pouto (2009)

Hodne podceňovaný film.Priznám sa,ani ja som od tohoto filmu veľa neočakával.Ale ako film pomaly plynul,páčil sa mi stále viac.Len netreba film porovnávať s inými filmami od Jacksona,všetky sú úplne iné.A Jackson podľa mňa veľmi dobré vedel,čo robí.Chcel presne to,a aj sa mu to podarilo.Možno pre niekoho trochu zdĺhavý,možno sa niekomu niektoré sekvencie zdali zbytočné,ale film to vôbec nedelvavuje.Nie je to len film o vražde a o pomste,ale aj o láske,aj keď zlomenej,rodine a že je niečo medzi nebom a zemou.A je tam aj trochu humoru,veď babka bola naozaj komická.A nejde tu ani o to,či veríme v nebo alebo nie,tú ide úplne o niečo iné.Hoci je príbeh len fikcia,určite fikciou nie je to ,že takýchto magorov ako bol vo filme Susanin vrah,sa motá po svete celá kopa.Niektorých chytia,niektorých nie.Ale isté je,že dokážu využiť každú príležitosť ako sa dostať k obeti a ukojiť svoje zvrhlé chúťky.Myslím si že každému kto má deti a dušu nebude tento film ľahostajný.

Condenados a vivir (1972)

Tento film neskutočne a absurdne skresľuje tento pôvodne americký žáner.Už bežný spagetti western je iný,ale tento film nemá asi obdobu.Neviem či ešte niečo také v tomto žánri vôbec existuje.Za tento počin je zodpovedný mne neznámy španielsky režisér Marchent.Celý film je sústredený len na násilie,surovosť a brutalitu.Okrem jedného strážcu a jeho dcéry tam nenájdete ani jednú jedinú kladnú postavu.No,nakoniec ani ten strážca nebol žiadny anjel.Je to len banda odporných zločincov a vrahov,ktorý sú prepravovaný vo voze do inej väznice.Lenže nakoniec budú musieť isť po svojich vlastných nohách v snehu a mraze cez zasnežené hory,a to ešte k tomu pripútaný reťazami jeden k druhému.V tomto filme boli pekné len zasnežené hory.V tomto filme je hodne násilia,a to dosť nepríjemného,ktoré sa vo westernoch vôbec nepoužíva.Násilie prichádza nečakane,niekedy to divák ani vôbec nečaká,úplne bezdôvodne.Takže keď už tento film zaradili medzi western,tak sa jedná o ultra extrémny western.Film nie je vôbec na oddych a relax,ani na pobavenie,nie je tam ani štipka humoru,nie je žiadny dôvod ani na ten najmenší úsmev,pretože film je prešpikovaný nenávisťou a brutalitou.Tento film nesadne každému,určite nebude každému po chuti.Len pre nadšencov takýchto filmov.

Milán, kalibr 9 (1972)

Výborná talianska gangsterka,aj keď u nás veľmi málo známa,no nezaslúžene.Natočené podľa románu Giorgia Scerbanenca,známeho aj u nás.Veľmi veľa dejových zvratov,film je nepredvídateľný a napínavý od začiatku až do konca.Hneď prvé minúty filmu sú hodne agresívne.Film ukazuje veľmi realistický tvár organizovaného zločinu.Najviac v celom filme si cením herecké výkony všetkých postáv.Hodne ma prekvapil Mario Adorf,ako gangster Rocco bol riadne surový a brutálny.Výborná hudba talianskej progresívnej skupiny Osanna,v spojení hudby Luisa Enriqueza Bacalova.Len pre zaujímavosť,Frank Wolff ktorý hral policajného komisára,sa už uvedenia filmu nedočkal,hneď po natočení filmu spáchal samovraždu.

Vikingové (1958)

Tento film je určite zárukou pre každého kto má rád historické filmy.Výborný filmový zážitok,pijacké orgie Vikingov sú veľmi hodnoverné,hádzanie sekerami,boje mečmi veľkolepé.Nádherné scenérie,útok Vikingov na Anglický hrad je úžasný.To všetko ale odporuje roku vzniku filmu 1958,neviem čí sa takéto niečo v tých rokoch vôbec robilo.V tej dobe sa točilo už veľa dobrých historických filmov,ale takéto bitky a boje som v týchto starých filmov nikdy nevidel.Tento film je asi výnimka.Zároveň ilustrovaná ukážka divokých Vikingov,ich hry a zábavy,ale aj ťažké boje,výhry aj prehry.Historický epos starej tradície,veľmi energický a autentický.

Velké ticho (1968)

Je to western,ale úplne iný,na aké sme zvyknutý.Ennio Morricone urobil dobrú hudbu,čo je ale u neho bežné.Atmosféra je veľmi drsná,surová.Zasnežené kopce a lesy ju robia až neskutočnou.Klaus Kinski ako vždy hraje veľkého darebáka.V takýchto filmoch stále,alebo v drvivej väčšine víťazí dobro nad zlom,ale v tomto filme je to ináč.Tú zvíťazilo zlo.Takže žiadny happyend,na aký sme zvyknutý.No ale stále nemôže spravodlivosť zvíťaziť nad nespravodlivosťou,hoci väčšina ľudí by to tak chcela.Ale málokto vie že na DVD verzii je aj alternatívny šťastný koniec.Aspoň v USA to tak vyšlo.Záverečná scéna je poriadny masaker,krutý a nemilosrdný.Je tam viac zvláštnych momentov,ako ťahanie mŕtvol po snehu,čo pôsobí niekedy až bizárne.Nadpriemerný western so svojimi kladmi aj zápormi.

Black Moon (1975)

Veľmi zvláštny film.Ťažko sledovateľný,plný absurdity a bizarných aspektov.A možno aj sci-fi.Dievča na aute zrazí jazveca,zastaví a vyjde von z auta.Hneď zistí že niečo nie je v poriadku.Dostala sa do nejakého alternatívneho sveta alebo do snového sveta,to sa zistiť nedá.Navonok vyzerá všetko v poriadku,ale nie je.Vidiecka krajina vyzerá stále rovnako,ale tým to končí.Vojna medzi ženami a mužmi ešte nie je nič.Ale čo nasleduje potom,ťažko opísať.Keď dievča dorazí na akési vidiecke sídlo,vtedy to začne.Hovoriaci jednorožec veľkosti toho najmenšieho poníka,plačúce kvety,keď sa na nich šliapne,škaredá stará žena ktorú treba kojiť ako bábätko,veľký potkan,krížený asi so zajacom ktorý so starou ženou rozpráva zvláštnou rečou,V kuchyni za stolom sedí prasa,ktoré sa krochkaním prihovára dievčine a potom sa premiestni na kuchynský pult.Vo vedľajšej izbe hraje mačka na klavíry,vonku pobehujú úplne nahé deti,naháňajú sa s veľkým prasaťom.A ešte kopa iných absurdít.A veľmi málo dialógu.Surrealistická moderná nočná mora.

Vlk samotář a mládě: Námezdný zabiják (1972)

Priznám sa ,ja nie som moc na akčné filmy.Ale tento má úplne dorazil.Bez akéhokoľvek rozmýšľania za päť.Osamelý bojovník putuje krajinou a hľadá spravodlivosť.A okrem toho má so sebou aj malé,asi ročné dieťa.Práve to dieťa tam robí tiež určité napätie a robí film ešte originalnejšim.Film je plný rôznych zápletiek,sú tam úžasné bitky,plno krvi.Akčné scény sú v niektorých momentoch ozaj desivé.Tí,ktorý pozerajú takéto filmy,pre nich to nie je nič nové,ale ja to nepozerám takmer vôbec.Ale bolo to výborné,to sa musí nechať.