Blade Runner 2049 (2017)

Villeneuve opäť nesklamal. Od prvej minúty až dokonca ma držal film v doslovnom tranze a 163 minút som sledoval takmer bez pohybu. Parádny vizuál a k tomu nabúšený soundtrack, rev motorky zaujímavý nápad. Akurát príbeh mi prišiel o hodne slabší ako mal prvý Blade Runner a celkovo sa mohlo na špine a surovosti ešte pridať. Aj niektoré berličky v príbehu tu pôsobili dosť rušivo. Herci fajn, mať tak v 75 kondičku Forda :) .Dokonca aj tu toľko kritizovaný Leto sa mi celkom pozdával. Škoda, veľa nechýbalo k dokonalosti ale keď vezmeme do úvahy dnešné pokračovania a hollywoodsku produkciu tak tých 5* si film zaslúži. Duna je v dobrých rukách.

Zelená (2009)

Koniec pomaly prichádza...

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Temný výlet do zakutí bezútešných ulíc Cuidad Júarez. kde neplatia žiadne pravidlá. Sprievodcovia Benicio a Josh sa s vami nehrajú a človek má pri sledovaní filmu pocit, že to všetko naozaj tak funguje aj v realite. A ktovie možno aj funguje. Spolu s ultratemným soundtrackom niektoré scény zostanú v mojej hlave asi navždy (prevoz, tunel). Villeneuve dostáva odomňa dalši plný zásah , presný ako Beniciova hlaveň a dúfam, že plnú paľbu budem môcť dať aj pri novom Blade Runnerovi.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Návrat do minulosti, keď sa filmy točili poctivo a hrdina si to poctivo aj odmakal. Surový a myslim, že aj dosť realistický (až na netozbitného Glassa) dokumentárny výlet na divoký západ. Kamera a scenérie to bolo niečo prekrásne, relax na dušu. Váhal som či priplatiť pár evri navyše za Dolby Atmos sálu a oplatilo sa. Vŕzganie stromov, šum lesa, brodenie sa cez rieku, štekot psov v diaľke, Atmos tomu dal úplne inu dimenziu. Vlastne filmu nemám velmi čo vytknúť okrem nesmrteľného DiCapria a predsa som dal iba 4*. Neviem, ale taký Jeremiah Johnson alebo Ravenous viac potešili moju filmovú dušu. Technicky dokonale zvládnutá filmárčina, to Revenant je, nič viac nič menej.

1492: Dobytí ráje (1992)

Hmla, palmy, džungľa....hypnoticky prvy obraz Nového sveta si mi vryl do pamäte asi navždy. Takéto poctivé filmy sa už dnes netočia. Dych berúci vizuál takmer bez použitia digitálnych efektov. Krásna vyprava, všetko pekne a poctivo natočené. Škoda, že film niekedy nudí a zbytočne spomaľuje tempo, ale aj tak som sa priklonil k 5*. A to hlavne z dôvodu, že dnes už nikto nemá guráž natočiť takýto poctivý film. Len krútim hlavou ako mohol Ridley natočiť taky digitalny brak ako Exodus.

Vše je ztraceno (2013)

Aj keď Redfort už neni taký fešák ako za mlada, sympaťákom je stále a statočne sa púšťa do morskej Ultimate Survival. Aj keď je Robert skúpy na slovo tak tých 106 minút celkom ubehne. Ako tu čítam, niekomu záver príliš nesadol, naopak u mňa je záver tým čo film vytiahlo na štvrtú hviezdu.

Interstellar (2014)

Tak další skvelý Nolan. Filmu kraľuje McConaughey, ktorý hrá v životnej forme. Ďalej musím vyzdvihnúť fantastické stvárnenie robotov, či návštevu vodnej planéty. Nolan bral fakt inšpiráciu zo všetkých možných scifi románov, nedávno som dočítal Setkáni s Rámou tak na konci filmu som zažil menšie déjá vu. Nebyť zbytočnej Damonovej postavy a trocha menej zaujímavo natočenej pozemskej časti bolo by to aj za 5*. Memento a Prestige u mňa Nolan neprekonal.