Umělec (2011)

Každý dobrý film by mal zaujať a vzbudiť dojem. Snímke The Artist sa to podarilo. The Artist je krásna lovestory, za ktorú hovoria činy a nie slová. Film, ktorý tak veľa povie aj keď nič nehovorí. Dôkaz toho, že kvalitnou hudbou sa dá povedať viacej ako slovami. Snímka je tak autentická, že miestami som prestával veriť, že je natočená v roku 2011. Mam rad filmy, ktoré vám nedajú všetko na zlatej tácke, ale nútia vás premýšľať. Zaprieť svoje ideály, alebo byť verní aj keď sa nedarí a človek zažíva neúspech? PS: Oscara by si zaslúžil aj ten pes.

Maléna (2000)

Malena – film, ktorý sa mi hlboko vryl do pamäte. A to nie len kvôli krásnej Monice Bellucci. Táto snímka dokazuje, že tisíc krát opakovaná lož sa stáva pravdou. Intrigy a klamstvá urobili z Maleny, to čo si menej krásne ženy istej talianskej dediny z nej želali mať. Malena dokázala umlčať celé mesto svojou krásou a na konci filmu aj nezlomnou voľou žiť. Tento krát už iný život.

Město bohů (2002)

Jedna dych vyrážajúca scéna za druhou, robia z Mesta Bohov skutočne majstrovské dielo. Mladý gangstri sa svojej úlohy zmocnili tak vierohodne, že občas má človek pocit, že to ani hrať nemusia. Zábery sú tak realistické, že miestami pripomínajú dokumentárny film. Ak sa spoja drogy, zbrane, kriminalita, realistická kamera a vynikajúci rozprávač, vznikne z toho film, na ktorý tak ľahko nezabudnete.

Štěstí na dosah (2006)

Výborná dráma podľa skutočnej udalosti. Neúspešný obchodník s medicínskym prístrojom, ktorý sa nevzdá ani keď ho opustí žena, vykopnú ho z bytu a so synom prespáva medzi úplnou spodinou, alebo na stanici metra, staví na jednu kartu a urobí všetko preto, aby získal vysnívanú prácu. Nikdy nikomu nedovoľ, aby ti hovoril, že na to nemáš. Film o človeku, ktorý nestratil vlastnú tvar a nevzdal sa. A aj napriek tomu, že sa mu smola lepí na päty, má jasný cieľ. Dostať sa z toho. Päť hviezdičiek za Willa Smitha, dobrú hudbu a možno aj to, že som sa v tomto filme našiel aj ja.

Letters to God (2010)

Matka vychovávajúca sama svoje deti a osme ročný chlapec s rakovinou môžu signalizovať len jedno – ťažký útok na city. V polke filmu, to bubnovanie na city mierne utíchlo, alebo som si na neho už zvykol. Nepáčila sa mi snaha vyvolať emócie a vytlačiť slzu z oka za každú cenu. Tri hviezdičky sú málo a štyri až príliš veľa. Čo rozhodlo? Možno to, že snímka rieši reálne životné situácie a malá Bailee Madison, ktorá dokázala vyčariť úsmev svojimi šibalskými očami.

Drive (2011)

Aj keď sme skôr zvyknutý na tučné scenáre, mĺkve scény tejto snímky nepôsobia vôbec nudne. Práve naopak. Divák má možnosť pochopiť čo všetko sa dá povedať tichom. Posledných dvadsať minút som strávil rozmýšľaním nad tým, či sa dočkám aj pokračovania tak jedinečného diela. Na konci filmu som si ale kládol otázku, či je to vôbec nutné. Verím, že milovníci tohto žánru hudby si určite prišli na svoje, ale mne vadila monotónnosť.

Muž na Měsíci (1999)

Pred zhliadnutím tohto filmu som Jima Carreyho považoval za šaška. Ale ukázal, že je pán herec. Film núti premýšľať a miestami sa vynárajú otázky, na ktoré nie je nutné odpovedať. (Tony Clifton) Bez ohľadu na to, či človek už niečo počul o Andy Kaufmanovi alebo nie, réžii Miloša Formana nie je čo vytknúť.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Pôvodne 5* hodnotenie som zmenil na 3* a rozmýšľal som aj nad horším. Prvé štyri série boli dynamické, plné dobrých vtipov. Vkuse som sa smial. Vtedy to mali ukončiť a urobili by najlepšie. Od tej doby to šlo jeden krok vpred, dva kroky vzad. Kopec zbytočných scén, časti, ktoré nemuseli ani natočiť, lebo či ich vidíte, alebo nie je to úplne jedno. Veľa epizód bolo úplne nudných a nedalo sa na nich ani usmiať, nie to zasmiať. Časom sa to zmenilo na telenovelu s príšerným koncom. Úplne to domrvili. Som sklamaný a znechutený. Ak by som mal hodnotiť len poslednú sériu, dal by som známku ÚPLNÝ ODPAD. Celé zle. Teraz na konci, ľutujem, že som sa na to nevykašľal po štvrtej sérií. Škoda, veľká škoda.

Zelený sršeň (2011)

Super hrdinovia a zachraňovanie sveta sa mi už dávno prejedli. A navyše ak je tým hrdinom dospelé nevyzreté decko, ktoré sa dostalo k veľkým peniazom ako slepé kura k zrnu, len nechápavo krútim hlavou a pýtam sa „prečo?“. Čakal som na nejakú poriadnu akciu, na niečo čo ma chytí a nepustí, na niečo čo ma aspoň zaujme. Nestalo. Film som v polovici vypol a vôbec nemám chuť to dopozerať.

Správci osudu (2011)

No jasne. To by sa nám tak páčilo. Hrať sa na Pána Boha. Vidieť budúcnosť, riadiť ju, aj iných ľudí, diktovať im ako majú žiť. Všetko v tomto filme je absolutne priemerné. Až na ten námet, ktorý mi je proti srsti. Ak by v tejto sníme nehrala Emily Blunt, hodnotil by som to len 1 *. PS: Kariéra senátora a kariéra baletky vs. rodičovská kariéra. Škoda, že mnoho ľudí zabúda na to, že najvyššia hodnosť ženy je matka...