• Thriller

Zastav a nepřežiješ (2006)

Nesúrodý experimentálny mišmaš, ktorý viac ako celovečerný film pripomína poldruhahodinový videoklip so zvukovými prestávkami.

Zelená je tráva (2005)

Priemerná komédia, kde niektoré scény sa míňajú komediálnym účinkom a pripadajú mi chaoticky. Taktiež aj forma rozprávania príbehu je veľmi televízna a videnie európskeho futbalu (aj keď odohrávajúca sa medzi deťmi) americkými očami tu skôr slúžilo len ako prostredie na vytvorenie už spomínaných nevydarených či vydarených gagov. O to viac ma prekvapuje účasť áčkových hercov, či už momentálne "in" komika Willa Ferrella alebo charizmatického filmového veterána Roberta Duvalla. Bez nich by táto nevýrazná komédia patriaca skôr pred televízne obrazovky na nedeľné upršané popoludnia bola sotva priemerná.

Zelené peklo (2003)

Veľmi dobrý Travolta, vo veľmi prekombinovanom thrilleri, a s rádoby inteligentným koncom. Slušná réžia aj kamera, uspokojivý Jackson v takmer cameo roli , avšak scenár sa uvaril vo vlastnej šťave. Ale aj tak celkom zaujímavé a nekonvenčné.

Zkus mě rozesmát (2011)

Typická Sandlerovka s netypickým Sandlerom? Francúzska situačná komika zo starej školy v podaní yankeeov ide od prvej minuty na pol plynu a klame po celú dobu prehodením ústredných postáv, kde Sandler majúci tradične najvyššiu minutáž na plátne je prekvapivo v úzadí akoby mu nevoňal buď honorár za film alebo bojkotoval absenciu nekorektných skopičín tak typické pre jeho postavy v predchádzajúcich komédiach. Buď ako bud, hlavnou hviezdou je prekvapivo Anistonka (kto by to po nej povedal?), ktorá to všetko ťahá do uspokojivého ale predvídateľného finišu. Brooklyn Decker je dvoma slovami prirodzene sympatická a pochopila, že u jej postavy sa stačí len pekne usmievať a viesť sladké idealistické rečičky atraktívnej blondínky, ktorá však pôsobí, že ju problém dostať do postele nerobí až taký problém pre bežných sukničkárov. Swardson a Kidmanka sa zrejme predháňali v tom, kto z nich bude na plátne otravnejší a Dave Matthews jednoznačne vyhráva cenu G & BI roku.

Zmizelý (2008)

Pomalé, neoriginálne, atmosfericky riedke. Lepšie funguje ako dráma, než ako horror, pretože postráda tie tradičné prvky. Chýba tu napätie, či permanentný strach, ktorý by som v tomto príbehu aj očakával. Zostáva len zvedavosť, slušný hlavný predstaviteľ, ktorý ako som už písal, je zaujímavý z hľadiska psychológie. Číha z toho nízky rozpočet, čo by nevadilo, tematicky sa to blíži ku kultovému Candymanovi, avšak takú suburban atmosféru mu môže len závidieť, samozrejme aj vinou slabej hudobnej zložky. Mám však pocit, že toto tu všetko už bolo v lepšom balení.

Znamení ve zdi (2002)

Francúzsky mysteriózny horror s poriadnou dávkou originality. Je až neskutočné, čo sa všetko dá vytrieskať len z dobrého nápadu, v podstate štyroch hercov a jednej miestnosti s občasnými kvílivými hudobnými vložkami. Samozrejme, všetko za halierový rozpočet. Bravo!

Zoolander (2001)

Uletená vtákovina, ktorá má jediný účel. Pobaviť s čo najabsurdnejším humorom. Ben Stiller je na takéto postavy ako zrodený.

Zrcadla (2008)

U mňa fajn. Aja je napriek svojmu mladému veku skúsený rutinér, a po rozpačitej úvodnej päťminutovke, keď som čakal nezmyselný neatmosferický krvavý kúpeľ, moje pochybnosti rozplynuly. Detektívna zápletka tu funguje na jednotku, aj keď tradične požičaná z ázijských prvotín, nemám voči nej väčšie výhrady. Scenáristicky to, hlavne v prostrednej tretine, akosi šliapa na vlastné päty, ale atmosféra slušne vyvažuje tieto nedostatky a pachuť horkej pilulky v podobe neinvenčného záveru mi dlho nezostala. V porovnaní s poslednými prerábkami hororov od šikmoočkov, rozhodne nadpriemer.

Ztraceni (2004) (seriál)

Ani po dvoch sezónach Lost nestratil na svojej intenzite. Stále skvelo funguje šablona - mnoho otázok, niekoľko odpovedí, mnoho ďalších otázok, niekoľko ďalších odpovedí.