Avengers (2012)

....pretoze je to prvy komixovy film, ktory za nieco stoji a pretoze po fiasku s migrenovym batmanom sa konecne aspon jeden nehanbi za svoje kreslene korene. Mozno to ma trosku pomaly rozjazd, ale od polovice uz drtia vsetci vsetko, vsetkych viac nez Thorove kladivo Mjolnir. A k tym komixovym zakladom len pridam, ze som sa tento rok tolko nenasmial pri ziadnej komedii. Dvojecka na ceste?

Memento (2000)

Citat scenar a urobit si uceleny obraz musel byt masaker. Vsetko stoji a pada na originalnej forme. Divaka nuti pozorne sledovat dej a tym odobera jeho pozornost od ostatnych aspektov filmu. Clovek je tak rad, ze sa dopatral pravdy a nevadi mu, ze zbytok bol len priemer. Casy ked Nolan tocil este originalne veci a nie sci-fi rohliky a rodinne filmy o zvieratkach.

Propast (1989)

Jasny dokaz, ze spojenie akcneho trileru so sci-fi moze skvelo fungovat ak si reziser zachova chladnu hlavu. Ked sa pozriem na sucasnu snahu mixovat vsetky mozne zanre dokopy, coho vysledkom je vacsinou pateticky dva a polhodinovy gulas bez chuti, tak je jasne vidiet v com bola Jamesova genialita. Neviem ci este stale je, pretoze titanikovske sci fi - Avatar je len rodinna technologicka krupicova kasa. Abyss je vsak akcna pecka, ktora sa na nas vali od prvej minuty az po prekvapujuco seknuty zaver. Ktory ma vlastne o to viac potesil. Atmosfera je proste uplne unikatna - cierna studena klaustrofobia nekonecneho natlakovaneho oceanu spolu s tajomnom mierumilovnych(?) mimozemstanov/atlantidanov. Herci hraju vyborne, ziadne zbytocne keci, nejake vzajomne podpichovanie, dokonca pride aj na lasku (I love you), ale uplne prirodzene bez zbytocnej snahy nieco silit. Bohuzial sa dockame aj tradicneho americkeho salutovania. Ani to vsak nemeni nic na tom, ze Abyss je jeden z mojich oblubencov. Keep pantyhose on. You gonna love this.

Mumie (1999)

Nie je to na oscara, ale 5 hviezd si zasluzi, pretoze ma bavi stale a stale dokola. Vobec s nicim neporovnavam, ale urcite to je lepsie ako Indy 4. Obidva filmy su jeden velky vtip, ale pri Mumii to plati v tom dobrom usmievajusom sa zmysle slova.

Maraton lásky (2007)

Uplne presne moj typ humoru. Plus si k tomu pridajte to, ze trenujem na maraton a za dva dni bezim polmaraton. Jo a este tam hra Dylan Moran z Black Books a Thandie Newton je prekrasna zena. Za Chozeho odpad a csfdackych 64 percent davam istu plnu davku

Kruh (2002)

Pokial ma pamat neklame, tak to bol moj prvy horor s vlasatym dievcatkom, ktore sa neskor stalo priam trademarkom vacsiny japonskych a nejaponskych hororov. Tiez, ak sa dobre pamatam, bol som na tom v kine a po Blair Witchy to bol dalsi, po ktorom som sa cestou domov obzeral cez plece. Jasna patka. Vcera som to videl znova a mozno by som nehodnotil tak vysoko. Ide skor o mysticky triler nez o cistokrvny horor. Dalej by som to o takych 10-15 minut osekal a hlavne k zaveru u mna velmi klesla sila atmosfery a pointa bol celkovo dost plytka. Co vsak bolo urcite sposobene aj tym, ze som vedel co ma caka. Hodnotenie vsak nemenim, pretoze ucinnost niektorych filmov (hlavne hororovych) je prave v sile prveho premietania. Nehovoriac o skupinovom strachu v kine.

Jak vycvičit draka (2010)

Skvely napad zmixovat drakov a vikingov ostava silno nevyuzity. Klasicky scenar o "ciernej ovci", ktora nakoniec zachrani uplne vsetko a vsetkych a takmer aj svadba bola. Hlavna dracia hviezda vyzera ako Picachu a vlastne jedina vec co stala za pozretie bolo jeho zblizovanie s hubenourem Skytavkov. Pre deti to musela byt v kine 3D pecka, pre mna to bolo prijemna 2D oddychovka naordinovana v ramci liecenia opice po sobotnajsej noci.//////Zabudnite. Je to pecka. S detmi sme to videli asi milion krat a nikdy nenudilo. Ak si k tomu pridam neortodoxne "poznacenie" hlavneho hrdinu, dufam ze takych bude viac.

Old Boy (2003)

Laugh and the world laugh with you. Weep and you weep alone. Niektore filmy je naozaj tazke hodnotit, preto len skusim objasnit preco 5 hviezd a nie inak. Tak za prve: videl som to nedavno druhy krat (po dlhsej dobe podotykam) a opat som sa nechal tahat za nos s ocakavanim kam to vsetko povedie, len aby som zistil, ze to bolo vlastne o niecom inom. Pritom zapletka nie je nic extra a "zvrat" je tiez lahko predvidetlny. Avsak depresivne peklo, tempo a povedal by som, ze celkova akcnost mi nedala sancu znudene premyslat: "a jo, jasne takto to je". Spominana depresivna atmosfera ma privadza k dalsiemu kladu a tym je - humor. On tam je a je fakt cierny, ciernejsi nez nacancane africance v ciernom neoprene robiace hlbkovy ponor v ciernom mori. Totiz ten humor tam je zretelny, len mi vzdy chvilu trvalo kym som si uvedomil, ze sa mozem smiat. Proste sokovy skok, vo chvilach najmenej hodiacich sa, ktory sa da zazit len v azijskych filmoch. A tym sa dostavam k tretiemu dovodu vysokeho hodnotenia - vseobecna divnost azijskych filmov z pohladu europskeho divaka. Filmy z vychodu bud mate radi alebo nie avsak prave tato vlastnost dava moznost natocit skvely film s takmer neoriginalnym nametom. To mi pripomina - rejzo je machr. Even though Im worst than even a beast, dont I have the right to live?

Lovci lvů (1996)

Jeden z filmov, ktory ma sprevadzal cele moje detstvo, aj ked inak ako ostatne. Bol to ako sen. Niekedy som si nepamatal zaciatok, druhy raz zase ako skoncil. Vzdy som ale videl vlniacu sa step a pocul domorodu hudbu. V Cecha a na Slovensku zauzivany nazov "lovci levov" je dost klamlivy a nevystihuje atmosferu filmu. Evokuje skor story o anglanoch, ktori sa vybrali lovit nejake tie koberce na stenu svojej honostnej vily. Pravda je vsak, ze cely pribeh sprevadza tajuplnost az mysticnost africkej prirody doplnenej o miestne legendy o dvojici levov - zabijakov nazvanymi Duch a Temnota. Skvele do toho vsetkeho zapadaju aj obaja hlavni protagonisti Val Kilmer a Michael Douglas. Hlavne Douglas dokazuje, ze kedysi tvoril Hollywoodsky top uplne zasluzene lebo jeho posuk Remington je vsetko len nie "douglasovksy". Kazdy, kto ma chut na dobrodruzny film mozem tuto vec len doporucit lebo Afrika je naozaj krasna.