Iron Man (2008)

Komixové filmy sú super a Iron Man len potvrdzuje pravidlo, že MARVEL to s komixom naozaj vie. Vlastne kvôli jeho pričineniu a financovaniu (a že to bol riskantný projekt) sme sa dočkali skvelého filmu nakrúteného presne tak, ako má byť nakrútený úplne podľa komixovej predlohy. Robert Downey Junior je ako Tony stark, skvelý, sympatický, má nadhľad a doviedol film k dokonalosti. Hlavne dialógy medzi ním a jeho asistentkou Pepper, ktorú stvárnila oscarová Gwyneth Palthrow sú zábavné, vizuálne efekty bezchybné, ILM odviedol opäť bezchybnú prácu. Samotný film je skôr zameraný na vznik hlavného hrdinu, má menej akcie ale to až tak veľmi neprekáža, pretože vznik Iron Mana je naozaj nesmierne zaujímavý, takže sa človek rozhodne nenudí. Aj akcia je zvládnutá na jednotku, hlavne letecká scéna je skvelá a potom aj súboj v Gulmire, o Iron Manov funkčný superoblek sa nemohol postarať nik iný ako štúdio Stana Winstona. Najviac je vo filme vidieť prototyp Mark III, ale aj jednofarebný Mark II má svoje kúzlo, o plechovom Mark I ani nehovoriac. Jedinou neduhou filmu vidím v zápornom prevedení Jeffa Bridgesa, ktorý stvárnil Obadiaha Stanea skutočne dobre ale pôsobil príliš mäkko a na zlosyna málo presvedćivo, dokonca až nevýrazne. Ináč je Iron Man naozaj výborný film a po Nolanových Batmanoch sa jedná u mňa o druhý najlepšie natočený komixový film.