Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Film, ktorý odštartoval najlepšiu sériu dobrodružných filmov svetovej kinematografie. Už úvodná scéna pri ktorej Indyho takmer rozdrtí valiacia sa kamenná guľa divákom ukáže, na čo sa v Indianu Jonesovi môžu tešiť. V Dobyvateľoch stratenej archy Indy pátra po tom najtajomnejšom, najnebezpečnejšom (ako sa na konci filmu aj ukáže) a myslím, že aj najlepšom artefakte. Tým je Archa zmluvy, truhla, ktorá pôvodne obsahovala kamenné dosky z Desatorom Božích prikázaní a neuveriteľnou silou. Sprevádzať ho bude jeho stará láska Marion Rawenvood a spolu zažívajú sled dobrodružstiev, akcie a napätia (nejde nepripomenúť scénu v ktorej Indy zastrelí šermiara alebo bitku na letisku). Záverečná naháňačka s nákladiakom je to najlepšie, čo môžme v tomto strhujúcom napínavom filme vidieť a netreba zabudnúť ani na dychberúce finále s Archou, za čo si film vyslúžil Oscara za vizuálne efekty. Ešte by som dodal, že hudobný a tak trochu aj desivý motív Archy, je vôbec jeden z tých najtajomnejších a najlepších motívov, aké som vo filmoch počul. Aj keď sú Dobyvatelia stratenej archy výborným a bezchybným filmom (paradoxne ako všetky Jonesovky), keby som sa mal rozhodnúť, ktorý film je u mňa najobľúbenejší, je to Posledná krížová výprava.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

"Ja som Indy!" "Náš pes sa volal Indy!" Tak takýmito skvelými zábavnými hláškami je tento diel prešpikovaný snáď celý. Indiana Jonesa si jednoducho nejde nezamilovať:) Dvojica Connery ako Dr.Jones st. a Ford ako Dr. Jones ml. prežívajú jedno parádne dobrodružstvo za druhým a hlavne pátrajú po zaujímavom artefakte. Tým je Svätý Grál. A aby to naši hrdinovia nemali také ľahké, v pätách majú nacistov na čele s Walterom Donovanom. Tento film je záverom pôvodnej trilógie a nemohol dopadnúť lepšie. Nechýba v ňom nič čo robí Indiana Jonesa Indianom Jonesom. Zábavné hlášky, akčné scény, exotické krajiny (možno ani nie tak v tejto časti) a komornejšie ale o to zaujímavejšie napínavé finále s tromi nebezpečnými skúškami a zblíženie otca so synom. Pre mňa je toto najlepšia Jonesovka akú som kedy videl a nech sú Dobyvatelia stratenej archy, ako mnohí hovoria neprekonateľní, dokonalí a jedineční, Posledná krížová výprava ich prekonáva (aj keď len v malej miere) vo všetkých aspektoch, čo boli spomenuté.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Po 19 rokoch konečne môžeme privítať ďalší prírastok do rodiny filmov Indiana Jones. Trailery boli skvelé ale čo nám môže prezradiť taký trailer dokiaľ neuvidíme film. No veľa toho nie je takže sa budem radšej venovať samotnému filmu. A ten je rovnako ako jeho predchodcovia opäť výborný. Indiana Jones tak ako aj jeho predstaviteľ Harrison Ford je o 19 rokov starší ale to ešte neznamená, že by mu opäť nepristal klobúk a bič. Začiatočná scéna kde máme možnosť vidieť záporákov (a konkrétne aj hlavnú záporáčku), keďže sa film posúva do obdobia studenej vojny medzi USA a Ruskom, je nielen skvelým úvodom ako Indyho priviesť na filmové plátno ale aj zároveň odkazuje na jeho predošle časti. Na chvíľu máme možnosť zazrieť dokonca aj Archu čo je myslím veľké pozitívum. A keďže v 50 rokoch bola v popularite vlna Béčkových sci-fi románov a filmov, Lucas (ako veľký nadšenec sci-fi) si to jednoducho nemohol nechať ujsť. To však je len začiatok. Indy sa v tejto (zatiaľ poslednej časti) vydávam spolu s mladým a tak trochu drzým motorkárom Muttom Williamsom na výpravu za mystickou Krištáľovou lebkou z bájneho mesta Akator a samozrejme stretáva aj Marion Ravenwood a jeho starého priateľa profesora Harolda Oxleyho. Ťažko povedať či je posledný Indy najslabším. Možno za to môže samotné odkladanie filmu, možno hlavná záporáčka Irina Spalko (Cate Blanchet), ktorá nie je ani spolovice taká desivá ako napr. Mola Ram alebo major Toht. Taktiež sa tu objavuje prvok sci-fi, na ktorý sme v Indianu Jonesovi prakticky neboli zvyknutí. Ale aj napriek týmto detailom ma film nesmierne dostal, skrátka neberiem ich ani tak ako negatíva ale ako pozitíva. Chápem, že mnohých mohlo záverečné finále s U.F.O trochu sklamať, poprípade aj nahnevať ale predsa len, film je z 90 percent o archeológií a to ostatné je už sci-fi. Napriek tomu všetkému je ale Indy predsa len skvelý, sú v ňom opäť brilantné akčné scény, napätie a všadeprítomný humor. Toho je v ňom pravdu povediac priveľa takže som mal miestami pocit, že už nesledujem napínavý dobrodružný film ale aj rodinnú komédiu. Boli to však len chvíľkové miesta a celé mi to dojem z filmu rozhodne nezkazilo. A na záver môžem smelo prehlásiť, že (zatiaľ) posledný Indy je plnohodnotným prírastkom do série Indiana Jones a už sa paradoxne aj zapísal do histórie rovnako ako aj jeho predchodcovia.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Najtemnejší a dalo by sa povedať aj najakčnejší diel pôvodnej trilógie. Indiana Jones je tentoraz na návšteve v Číne, kde chce uzavrieť výmenný obchod s bohatým Laom ale bohužiaľ je nútený nakoniec utiecť aj spolu so speváčkou Wilie Scottovou a Kraťasom, malým chlapcov, ktorého Indy náhodou spoznal. Naši hrdinovia utečú nakoniec lietadlom, ktoré nechajú Laovi piloti naschvál spadnúť a Indy a jeho priatelia nakoniec stroskotajú v Indii. A tu stretávajú mierumilovných domorodcov, ktorí potrebujú ich pomoc, pretože ich považujú za "vyvoleních". Indy sa teda vydáva aj spolu s Willie a Kraťasom do paláca v Pankoku. Ešte ale netušia aké nebezpečenstvo ich čaká. Palác je dokonalou zástierkou a skrýšou Sekty Sagú, ktorý vyznávajú Káli, Bohyňu smrti a obetúvajú pre ňu ľudí. Indy musí nájsť Šankarový kameň, ktorý ukradli z dedinky domorodcov a zároveň uniesli ich deti, ktoré nútia pracovať hlboko v baniach. Tento diel sa rovnako vydaril ako aj ostatné. Akcie je tu takmer neustále, napätia taktiež, všade prítomný humor(hlavne výdatná hostina nemá chybu) a naozaj výborné vizuálne efekty. A netreba zabudnúť na naháňačku na jaskynných vozíkoch alebo záverečné finále, kde Indiana Jones presekne povrazový most. Aj keď je Chrám skazy možno najmenej obľúbený z pôvodnej trilógie, stále je to výborný film, ktorý je na rovnakej vysokej úrovni ako aj jeho predchodcovia.

Rambo: První krev (1982)

Akčná klasika osemdesiatych rokov, ktorá ani po toľkých rokoch nestráca nič na kvalite. Pre niekoho je to už len nostalgia ale pre mňa je to skvelý a nadupaný akčný film, ktorý je vrcholom svojej doby:) A ak je tento super film pre niekoho málo akčný, resp. už to nie je Rambo, sequel ho určite vyvedie z omylu:)

Rambo II (1985)

Sequel ako patrí:) Už to nie je mierumilovný veterán, ktorý nechcel nikomu ublížiť. Nie. Rambo je opäť v plnej sile a je odhodlaný ukázať tým vietnamským radikálom čoho je schopný. Lenže je tu aj vláda USA a jej vlastné ciele a tak je jasné, že náš hrdina zostane sám, zradený a opustený krajinou, ktorú tak miloval. A tak Rambo vezme spravodlivosť do vlastných rúk a rozpútava skutočné peklo (je to na dnešnú dobu možno trochu prehnané) takže je opäť radosť sa na čo pozerať. Na dobu svojho vzniku a vôbec, na 80 roky je to špičkový akčný snímok s parádnymi akćnými sekvenciami (kopa filmov v dnešnej dobe nemá ani spolovice toľko akcie), zaujímavým dejom, čo na tom, že je lineárny a Sylvesterom Stallonem v hlavnej úlohe. Myslím, že Rambo 2 bol vo svojej dobe zrejme medzi najlepšími akčnými filmami desaťročia a príznačné je aj to, že na scenári sa podieľal okrem Sylvestra Stalloneho aj James Cameron.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Jedným slovom BOMBA! Super a neviem ešte čo všetko. V kine som pri záverečnej akčnej scéne nedýchal a vyvaľoval oči. Rambo:Do pekla a späť je pre mňa nielen najlepším akčným filmom (čisto akčným) aký som kedy videl ale zároveň ma veľmi teší, aký parádny návrat Sly tomuto vojnovému veteránovi pripravil. Príbeh je skvelý, je jednoduchý ale perfektný a akcia je špičková, po technickej stránke dokonalosť sama. Kamera je roztrasená ale napriek tomu je všetko efektné a prehľadné (nie ako u mnohých akčných filmoch, kde je to také rýchle, že nič nie je vidno), strih takisto, hudba je typicky Rambovská, okrem klasickej úvodnej znelky perfektne dopĺňa akčné pasáže a vizuálne efekty plnia svoju funkciu na jednotku. Film obsahuje značnú dávku brutality ale zaujímavý na tom je fakt, že všetky scénu sú nakrútené drasticky ale zároveň nie sú nechutné. A to už chce skutočného majstra. Zbýva niečo dodať. Asi len toľko, že je to prvotriedny akčný snímok, ktorý by mali rozhodne videť nielen fanúšikovia akčných filmov ale aj ostatní:)

Batman (1989)

Ach to boli časy keď som si ako 10 ročný sadol pred TV (a nielen ja) a prvý raz bez dychu sledoval tento filmový klenot medzi komixami, ktorý rozhodol, že je to bezprostredne môj najobľúbenejší komixový hrdina:) Skvelá temná atmosféra, šialený a zvrátený Joker v podaní majstra Jacka Nicholsona a vynikajúca hudba Dannyho Elfmana pod taktovkou Tima Burtona, to je dokonalá kombinácia a pre malého diváka 1000 násobne. Žiaden film ma tak nedostal ako tento, skrátka bomba a aj keď s odstupom času má isté komixové chyby (Joker nezabil Batmanovi rodičov alebo Batmanovo pravidlo - Nezabiješ) stále sa jedná o jeden z najlepšie nakrútených komixových filmov aké som kedy videl.

Batman se vrací (1992)

Toto sa dá vyjadriť iba jedinou vetou: Pokračovanie ako sa patrí:) Je to temné dokonca oveľa viac ako jeho predchodca ale zase mi to príde aj rozprávkovejšie vďaka "Cirkusu" , ktorý spôsobí, že Batman musí opäť viať spravodlivosť do vlastných rúk. A práve tu Tim Burton opäť nesklamal a vrhá jeden skvelý nápad za druhým, Batman je ešte pochmúrnejší a rovnako ako Penguin, ktorý je odpudivý a nepríjemný, sa aj film nesie v tomto duchu. Spestrením sa mi páčila veľmi Catwoman (kto by takú mačičku nechcel?) a hlavne bolo zábavné sledovať ako to iskrilo medzi Batmanom a ňou, povedal by som, že aj keď mi v tomto diele chýbal Joker, je prepracovanejší a zábavnejší a už to, že Warner Bros. nechali Burtonovi voľné ruky ukazuje, že toto je presne taká Burtonovka aká má byť.

Batman a fantom (1993)

Výborný animovaný komixový film:))) A hlavne desivý, čo viac si môźe Batmanov fanúšik priať.